Šiandien, vasario 8 d., Baltijos šalių elektros sistemos sėkmingai atjungtos nuo Rusijos kontroliuojamos IPS / UPS sistemos ir veikia savarankiškai salos režimu – Lietuvos, Latvijos ir Estijos elektros perdavimo sistemų operatorės atlieka izoliuoto darbo bandymą prieš susijungimą su kontinentinės Europos tinklais vasario 9 dieną.
„Baltijos šalių elektros sistemų sinchronizacija su kontinentine Europa yra vienas ambicingiausių energetikos projektų mūsų regione. Tai – regioninis megaprojektas, kurio sudėtingumo mastą pirmiausia lėmė dešimtys skirtingo pobūdžio projektų keturiose šalyse. Izoliuoto darbo bandymas – tai dar vienas tvirtas žingsnis, užtikrinant mūsų kelią į energetinę nepriklausomybę.
Daug dešimtmečių veikėme sinchroniškai su Rusijos sistema, buvome priklausomi nuo jos dažnio valdymo ir jautrūs galimiems trikdžiams. Dabar žengiame į naują etapą – tokį, kuriame kursime šviesią, stiprią, saugią ir energetiškai laisvą ateitį“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
Izoliuoto darbo bandymas truks maždaug parą, jo metu bus vykdomi sistemos atsparumo įvairiems trikdžiams bandymai, o Baltijos elektros energetikos sistemos dažnį šiuo metu valdo Lietuvos, Latvijos ir Estijos elektros perdavimo sistemų operatorės. Rytoj, vasario 9 d., Baltijos šalių elektros energetikos sistemos, atjungus keitiklį Alytuje, bus tiesiogiai sujungtos su Lenkijos tinklu ir visa kontinentinės Europos sinchronine zona.
Iki šiol Lietuva, Latvija ir Estija kartu su Rusija ir Baltarusija veikė IPS / UPS sistemoje, kurioje elektros dažnis centralizuotai reguliuojamas Rusijoje. Sinchronizacija su kontinentine Europa užtikrins nepriklausomą, stabilų ir patikimą Baltijos šalių elektros sistemų valdymą ir padidins viso regiono energetinį saugumą.
Saugumas ir patikimumas
Veikimas vienoje didelėje sinchroninėje zonoje padeda užtikrinti sistemos saugumą ir patikimumą, nes kuo daugiau elektros gamybos ir vartojimo pajėgumų veikia toje pačioje sistemoje, tuo mažesnė neigiama kiekvieno atskiro įrenginio gedimo ar kito sutrikimo įtaka. Kontinentinės Europos sinchroninė zona yra viena didžiausių pasaulyje, joje elektra tiekiama daugiau nei 400 mln. vartotojų 26 šalyse.
Sinchronizacijai su kontinentine Europa Baltijos šalių sistemų operatorės intensyviai ruošėsi kelerius metus investuodamos į perdavimo infrastruktūros plėtrą ir įrangą, būtiną saugiam elektros sistemų veikimui. Baltijos šalių sinchronizacija apima daugiau nei 40 projektų Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje ir Lenkijoje: elektros perdavimo linijų ir pastočių statybą, sinchroninių kompensatorių įrengimą, valdymo sistemų diegimą.
Įgyvendinami sinchronizacijos projektai didžia dalimi finansuojami Europos Sąjungos lėšomis iš Europos infrastruktūros tinklų priemonės.
O koks riksmas rytų šalelėje. Visuomenės poveikio agentai iki užkimimo – gyvensit tamsoje nedėkingieji. O taip , taip jau trečius metus ES kenčia šaltį ir tamsą. Išvada viena; “proščaj nemitaja rasija…”
Panašu, kaip su lenkais kadais: “Gyvensit tamsoje nedėkingieji, nes Dievas poterių lietuviškai nesupranta”.