Ketvirtadienis, 15 sausio, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus Gamta ir ekologija

UNESCO komisijai nerimą kelia Neringos planai

www.alkas.lt
2025-02-03 14:49:00
30
PERŽIŪROS
2
Kuršių nerija | am.lrv.lt nuotr.

Kuršių nerija | am.lrv.lt nuotr.

Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija reiškia susirūpinimą dėl pastaruoju metu Neringos mero Dariaus Jasaičio pasisakymų spaudoje, susijusių su tilto per Kuršių neriją statybos idėjomis bei planuojamu kreipimusi į UNESCO, siekiant 40 mln. paramos Neringos krantinėms.

Šie pareiškimai rodo neatsakingą ir kompetencijos stokojantį požiūrį į tarptautinius valstybės įsipareigojimus, o taip pat ir į pačią Kuršių nerijos vertybę, kuri patikėta Lietuvos valstybei išsaugoti žmonijos dabarties ir ateities kartoms.

Kaip teigiama Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos pranešime, Lietuva jau daugiau nei 30 metų yra UNESCO organizacijos narė, aktyviai veikianti ir matoma skirtingose šios organizacijos srityse. Dalyvaudama Pasaulio paveldo programoje, valstybė prisiima atsakomybę įgyvendinti Pasaulio paveldo konvencijos nuostatas, kurios įpareigoja „užtikrinti kultūros ir gamtos paveldo nustatymą, apsaugą, išsaugojimą, pristatymą ir perdavimą ateities kartoms“. Ši misija priskirta pirmiausia valstybei, kurioje yra ši vertybė.

Kuršių nerija į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įrašyta dėl unikalių kultūrinio kraštovaizdžio savybių, formavusių autentišką Kuršių nerijos kultūrinę ir gamtinę raidą, bendrą kraštovaizdžio struktūrą bei įspūdingas Kuršių marių panoramas ir siluetus.

Padėtis dėl tilto seniai žinoma

Pasak komisijos, būtina pabrėžti, kad nuo pat Kuršių nerijos nominacijos įrašymui į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą pateikimo buvo žinoma, jog tilto į Kuršių neriją niekada nebus galima statyti. Tai yra tarptautinis Lietuvos įsipareigojimas, siekiant išsaugoti ir tvariai valdyti UNESCO statusą turinčią vertybę.

2014 m. vykusioje Pasaulio paveldo komiteto 38-oje sesijoje išreikštas didelis susirūpinimas dėl galimai kabančio tilto per marias iš Klaipėdos į Kuršių neriją statybos patvirtinimo, kuriuo pasinaudojo Rusija ir eskalavo šį klausimą tarptautiniu mastu. Tilto klausimas buvo keliamas ir 2015 m. Kuršių nerijoje vykusios ICOMOS atsakomosios stebėsenos misijoje.

Ataskaitoje pažymima, kad Lietuva turi įtvirtinti aiškią poziciją, jog Kuršių nerijos pasaulio paveldo objekte jokio tilto statybos neleidžiamos ir įtrauktų šią nuostatą į visus norminius ar teisinius dokumentus, taip pat į rengiamą pasaulio paveldo vietovės valdymo planą. Tilto statyba nėra numatyta nei viename su Kuršių nerija susijusiame teritorijų planavimo dokumente.

Pasaulinėje praktikoje turime pavyzdžių, kai dėl tilto statybos iš UNESCO pasaulio paveldo sąrašo buvo išbrauktas Vokietijos Dresdeno Elbės slėnis, neišsaugojęs išskirtinio kultūrinio kraštovaizdžio vertingųjų savybių, pasirinkdamas plėtros prioritetus.

Vengti neatsakingų sprendimų

Tilto į Kuršių neriją klausimas reguliariai iškyla kas kelerius metus. Tačiau džiugina tai, kad Lietuvos politikai laikosi nuomonės, jog tilto statyba yra žalingas lūkestis Kuršių nerijai – padidintų srautus į Kuršių neriją, neigiamai paveiktų jos kraštovaizdį, sustiprintų ekologines problemas. Visos susijusios valstybinės institucijos, Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija bei tarptautiniai UNESCO ir ICOMOS ekspertai yra ne kartą išsakę savo vienareikšmišką nepritarimą tilto į Kuršių neriją projektavimui bei statybai.

„Dabartinėje įtemptoje geopolitinėje padėtyje būtina išlikti atsakingiems ir vengti sprendimų, galinčių pakenkti tarptautiniam bendradarbiavimui dėl šios unikalios teritorijos išsaugojimo. Tiltas į Kuršių neriją taip pat keltų ir ekologinius iššūkius, kurie prisidėtų prie Kuršių nerijos kaip pasaulinio paveldo vertės nykimo. 2023-2024 m. laikotarpiu buvo atnaujinti dviračių takai, todėl reikėtų toliau plėtoti ir skatinti ekologišką judėjimą, mažinti priklausomybę nuo automobilių, pvz., vystyti viešąjį transportą ir vandens maršrutus. Taip pat svarbu atsižvelgti į teritorijos rekreacinio talpumo galimybes, nes vykstant didesniam automobilių srautui, kils poreikis plėsti parkavimo aikšteles ir kitą infrastruktūrą, “ – pažymi Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos pirmininkė dr. Agnė Jasinavičiūtė.

Krantinės atnaujinimas

Neabejotinai daug diskusijų kelia ir Neringos mero pareiškimas apie ketinimą kreiptis į UNESCO organizaciją dėl paramos Kuršių marių krantinės atnaujinimui. Sausio pradžioje dėl pasenusių ir nepakankamai aukštų krantinių Kuršių marios užliejo Nidą, Pervalką ir Juodkrantę.

UNESCO Pasaulio paveldo komitetas turi nustatęs atitinkamas procedūras, kurių pagalba įvertinama pasaulio paveldo vietovės būklė ir šalies galimybės susitvarkyti su kylančiomis išsaugojimo grėsmėmis. Narystės UNESCO organizacijoje pradžioje Lietuvai buvo suteikiama būtinoji finansinė, ekspertinė pagalba Vilniaus istorinio centro ir Kuršių nerijos vertybėms išsaugoti. Tačiau šiandien turime traktuoti Lietuvą kaip šalį donorę, gebančią padėti ne tik sau, bet ir kitiems. Šiandieninis UNESCO prioritetas yra nukreiptas į Afrikos regioną ir ypač šalis, kurios nualintos karinių konfliktų, stichinių nelaimių, įskaitant Ukrainą, Afganistaną, Iraką, Siriją.

Komisijos teigimu, Neringos miesto savivaldybės ketinimas yra neapgalvotas lūkestis, kuris rodo nebrandų požiūrį į patikėtą Kuršių nerijos vertybės išsaugojimą ir menkina tarptautinės bendruomenės pasitikėjimą Lietuvos valstybe.

A. Jasinavičiūtė pabrėžia, kad „UNESCO neskiria paramos konkrečių infrastruktūros objektų, tokių kaip Kuršių nerijos krantinės, tvarkymui. Šiam tikslui galėtų būti pasitelkti nacionaliniai ar tarptautiniai finansavimo šaltiniai, taip pat efektyviau panaudojamos ekologinio mokesčio už įvažiavimą lėšos, kurios gali tapti reikšmingu įrankiu aplinkosaugos ir infrastruktūros projektams finansuoti. Svarbiausia užtikrinti, kad visi tokie darbai nepažeistų teritorijos paveldo vertės ir derėtų su pasaulio paveldo apsaugos principais. Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija yra pasirengusi patarti, kaip šiuos projektus suderinti su tarptautiniais įsipareigojimais“.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Neringos savivaldybės taryba išreiškė pritarimą tilto į Kuršių neriją idėjai
  2. Neringos kurortas švęs 55-ąjį gimtadienį
  3. Neringos miestas švenčia savo 57-ąjį gimtadienį
  4. Bus pažymėti UNESCO Pasaulio paveldo Lietuvoje metai
  5. Gavę Rusijos skundą, UNESCO ekspertai vertino padėtį Kuršių nerijoje
  6. UNESCO ekspertų misija paneigė Rusijos „atrastas“ grėsmes Kuršių nerijai
  7. Įvertinta Neringos kurorto teikiamų paslaugų įvairovė
  8. Į Neringos paplūdimius grįžta nemokami jogos užsiėmimai
  9. Neringos architektūros gidas: gilesnis žvilgsnis į (ne)pažintą Kuršių neriją (video)
  10. Neringos siekis – išvengti sezoniškumo
  11. Neringos miestas švenčia 50-ies metų jubiliejų
  12. Neringos bendruomenė kviečia ginti Švyturį!
  13. Neringos bendruomenė neteko dailininko Eduardo Jonušo
  14. Dėl pastatų griovimo ir to pasekmių Neringos meras kreipėsi į Lietuvos vadovybę
  15. Prezidentė dalyvaus UNESCO lyderių forume

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pastabos 2

  1. Senis says:
    12 mėnesių ago

    Neringos meras, kaip miesto viršininkas, siekia modernaus kurorto ateities. Jam nac.parkas su savo reikalavimais tik kliūtis miesto plėtotei. Konfliktui pradžia buvo padaryta dar tada, kai miestu tapo beveik visa nerija, kuri taip pat įteisinta kaip nac. parkas. Manyčiau, kad tokio “miesto” nereikia. Užtektų Klaipėdos rajone Nidos, Juodkrantės, Pervalkos ir Preilos seniūnijų, esančių Kuršių nerijos nacionaliniame parke.

    Atsakyti
    • +++ says:
      12 mėnesių ago

      Ir aš taip manau.

      Atsakyti

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Trampas Grenlandija
Užsienyje

Danija didina karines pajėgas Grenlandijoje: „Mes nenorime būti JAV nuosavybe“

2026 01 15
Teismas priėmė nagrinėti skundą dėl VRK
Pilietinė visuomenė

E. Čibirauskas, G. Ustinavičius, Z. Vaišvila. Istorinė pergalė prieš VRK

2026 01 15
Oro tarša
Gamta ir žmogus

Vilniuje bus išbandoma nauja oro taršos numatymo sistema

2026 01 14
Būstas
Lietuvoje

Siūloma išplėsti lengvatas jaunoms šeimoms, perkančioms pirmąjį būstą

2026 01 14
Klimato kaita
Lietuvoje

Kovai su klimato kaita – 552 mln. eurų

2026 01 14
Priesaika
Lietuvoje

Prezidentas priėmė generalinės prokurorės priesaiką

2026 01 14
„Pažadėk man“
Lietuvoje

Saugų eismą skatins projektas „Pažadėk man“

2026 01 14
Nemunas
Gamta ir ekologija

Įsigaliojo griežtesni reikalavimai upių tvarkymui

2026 01 14

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • +++ apie Ar tikrai ginčijatės su žmogumi, ar su botu, kalbančiu lietuviškai? Kas penktas įrašas – roboto
  • +++ apie Uostamiestyje minimos 103-osios Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos metinės
  • +++ apie A. Orlauskas reikalauja paneigti TV3 „Žinių“ reportaže paskleistas tikrovės neatitinkančias žinias
  • +++ apie 2025-ųjų metų Laisvės premija įteikta Tomui Šernui

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Danija didina karines pajėgas Grenlandijoje: „Mes nenorime būti JAV nuosavybe“
  • E. Čibirauskas, G. Ustinavičius, Z. Vaišvila. Istorinė pergalė prieš VRK
  • Vilniuje bus išbandoma nauja oro taršos numatymo sistema
  • Siūloma išplėsti lengvatas jaunoms šeimoms, perkančioms pirmąjį būstą

Kiti Straipsniai

Fejerverkai

Neringa primena apie fejerverkų naudojimo draudimą

2025 12 31
Lietuvos indėlis UNESCO Nematerialaus kultūros paveldo konvencijos sesijoje

Lietuvos indėlis UNESCO Nematerialaus kultūros paveldo konvencijos sesijoje

2025 12 16
Klaipėdos uostui – svarbus įvertinimas: radaro bokštas apdovanotas aukso medaliu

Klaipėdos uostui – svarbus įvertinimas: radaro bokštas apdovanotas aukso medaliu

2025 12 12
Kino teatre „Pasaka“ įvyko šventinis renginys

Vilniuje paminėta 25-oji Kuršių nerijos sukaktis UNESCO Pasaulio paveldo sąraše

2025 12 05
Paprastasis meškėnas

Meškėnas – svetimžemis gyvūnas mūsų krašte

2025 11 16
Pirotechnika

Patvirtintos pirotechnikos naudojimo išimtys Neringoje

2025 11 14
Lietuvos Radijas

Dvi Lietuvos sukaktis minės ir UNESCO

2025 11 14
Arūnas ir Vida Sniečkai

Nacionalinė Jono Basanavičiaus premija paskirta muziejininkams Arūnui ir Vidai Sniečkams

2025 11 11
Tiltas

Tęsiami Kauno Islandijos plento atnaujinimo antro etapo darbai

2025 11 07
Apuolės piliakalnio archeologiniai tyrimai

Išskirtinėje devyniasdešimties metų senumo juostoje – Apuolės piliakalnio archeologiniai tyrimai

2025 10 29

Skaitytojų nuomonės:

  • +++ apie Ar tikrai ginčijatės su žmogumi, ar su botu, kalbančiu lietuviškai? Kas penktas įrašas – roboto
  • +++ apie Uostamiestyje minimos 103-osios Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos metinės
  • +++ apie A. Orlauskas reikalauja paneigti TV3 „Žinių“ reportaže paskleistas tikrovės neatitinkančias žinias
  • +++ apie 2025-ųjų metų Laisvės premija įteikta Tomui Šernui
  • Įdomu - apie „Norinčiųjų koalicijos“ susitikimas Paryžiuje: pasirašyta Paryžiaus deklaracija dėl Ukrainos saugumo, bet sprendimų dar teks laukti
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Sporto salė

Trakuose atidaryta pirmoji daugiafunkcė sporto salė

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

Furnitūra | ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai