Pradedu politinės sistemos keitimo iniciatyvas. Pirmoji, leis piliečiams susigrąžinti teisę į referendumą. Teisę tiesiogiai spręsti svarbiausius valstybės klausimus.
Pradedu rinkti parašus dėl Konstitucijos 9 (ir 147) straipsnio pataisos. Konstitucijos 9 str. 3 dalis nustato, kad: „Referendumas taip pat skelbiamas, jeigu jo reikalauja ne mažiau kaip 300 tūkstančių piliečių, turinčių rinkimų teisę.“ Nuoroda į šį skaičių taip pat pateikta Konstitucijos 147 straipsnyje.
Pakeitimas labai paprastas: siūlysiu keisti referendumo kartelę iš „300.000“ į „150.000“ – lygiai per pusę. Kodėl 150.000? Nes tai yra 6-7 procentai visų balso teisę turinčių Lietuvos piliečių (procentas nuolat auga dėl neigiamos demografinės situacijos Lietuvoje). Kartu tai yra 10-12 procentų aktyvių Lietuvos piliečių, kurie dalyvauja rinkimuose. Jei virš 10 procentų aktyvių Lietuvos piliečių siekia svarstyti klausimą referendume – toks klausimas turi būti referendume svarstomas.
Suprantu, kad tiksliau būtų Konstitucijos tekstą formuluoti procentu – tarkime, „7 procentai“ piliečių, turinčių rinkimų teisę, bet prasidės įvairūs „kabinėjimaisi“ prie sąvokų, argumentai, kad netikslu, klausimai, ar visais atvejais bus paskaičiuota ir kaip bei pan. Todėl siūlau paprasčiausią būdą – pakeisti skaičių į skaičių.
Kadangi 9-asis Konstitucijos straipsnis keičiamas tik privalomuoju referendumu, o pasiūlymą surengti referendumą gali pateikti 300.000 piliečių, gaunasi uždaras ratas: reikia per trumpą laiką surinkti 300,000 piliečių parašų tam, kad nuspręstume, jog ateityje tų 300,000 parašų nebereikia. (Primenu, per visą 35 metų atkurtos nepriklausomos Lietuvos istoriją tik vieną kartą tebuvo sugebėta surinkti 300,000 parašų, tačiau nė karto piliečių iniciatyva joks referendumas nebuvo surengtas.)
Konstitucijoje yra alternatyva. Siūlymą rengti referendumą gali teikti 1/4 Seimo narių grupė. Surinkus 36 Seimo narių parašus, turės būti skelbiamas balsavimas Seime dėl privalomojo referendumo surengimo. Šia alternatyva pasinaudosiu.
Viešai skelbsiu visus Seimo narius, kurie sutiko, ar atsisakė pasirašyti už Jūsų teisę spręsti klausimus referendume: kitaip tariant, už tiesioginės demokratijos triumfą, kai atstovaujamoji demokratija nesuveikia. O Jums tereikės sekti mano kassavaitinius įrašus ir nuspręsti, kurie Seimo nariai iš tiesų vykdo Konstitucijos imperatyvus:
Konstitucijos 2 straipsnis pabrėžia, kad „Lietuvos valstybę kuria Tauta. Suverenitetas priklauso Tautai“,
3 straipsnis nustato, kad „niekas negali varžyti ar riboti Tautos suvereniteto, savintis visai Tautai priklausančių suverenių galių“,
4 straipsnis įtvirtina, kad „Aukščiausią suverenią galią Tauta vykdo tiesiogiai ar per demokratiškai išrinktus savo atstovus”,
o 9 straipsnis pabrėžia, kad „svarbiausi Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimai sprendžiami referendumu“.
Startuojam.