Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacija (LŽTGA) kreipėsi į visuomenę ir žiniasklaidą, siekdama atkreipti dėmesį į Nacionalinio vėžio instituto (NVI) prijungimo prie Santaros klinikų grėsmę. Pasak LŽTGA, šis žingsnis kelia rimtų abejonių dėl onkologinėmis ligomis sergančių ligonių priežiūros kokybės bei gydymo prieinamumo ateityje.
Prijungimo pasekmės
Nepaisant NVI įstatyme įtvirtintų nuostatų, 2024 m. spalio 31 d. pasirašyta sutartis, kuria numatyta, kad nuo 2025 m. sausio 1 d. institutas taps Santaros klinikų filialu. LŽTGA teigia, kad šis sprendimas ignoruoja pacientų, specialistų ir visuomenės interesus.
LŽTGA pirmininkas Romualdas Povilaitis atkreipia dėmesį, kad reorganizacija:
- pažeidžia NVI įstatymą ir įstatus;
- gali paskatinti aukštos kvalifikacijos specialistų emigraciją;
- tikėtina, apsunkins pacientų prieinamumą prie specializuotos pagalbos, prailgins laukimo eiles.
Kaip pavyzdys pateikiama ankstesnė onkologinės ligoninės prijungimo prie Kauno klinikų patirtis, po kurios pacientų priežiūra tapo mažiau efektyvi.
Kova už instituto išsaugojimą
Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacija ragina sustabdyti NVI prijungimo procesą. Organizacijos atstovai bendradarbiauja su Seimo nariais, profesinėmis sąjungomis ir pacientų organizacijomis, siekdami išsaugoti šį unikalų onkologijos centrą kaip nepriklausomą instituciją.
LŽTGA tvirtina, kad pertvarka turi būti vykdoma tik įvertinus visas jos pasekmes pacientams ir visuomenei bei suderinus su galiojančiais įstatymais. Organizacija įsipareigoja tęsti kovą už pacientų teises ir kokybišką sveikatos priežiūrą.
Nacionalinio vėžio instituto reikšmė
Nacionalinis vėžio institutas yra vienintelė Lietuvoje specializuota gydymo įstaiga, vykdanti onkologinių ligų tyrimus ir gydymą. Institutas, kaip savarankiška institucija, buvo įsteigtas 2009 m. ir įtvirtintas 2014 m. Nacionalinio vėžio instituto įstatymu. Jo tikslas – teikti aukščiausio lygio individualizuotą gydymą pacientams, remiantis naujausiais moksliniais pasiekimais.
Institutas yra Europos vėžio institutų organizacijos (OECI) narys, pripažįstamas tarptautiniu mastu. Tai ypač svarbu Lietuvai, kurioje onkologinių susirgimų skaičius kasmet didėja.