Seimas priėmė Mokėjimų įstatymo pakeitimus, kurie sudarys galimybę nuo 2025 m. trečdaliu sumažinti bankų pagrindinės mokėjimų sąskaitos paslaugų krepšelio kainą.
Įstatyme sutarta fiksuoti maksimalų komisinį atlyginimą ir susieti jį su minimalia mėnesine alga (MMA), peržiūrint jį kas trejus metus. Kaip yra anksčiau pažymėjęs finansų viceministras Darius Sadeckas, tokiu atveju bazinis paslaugų krepšelis nuo kitų metų kainuos apie 1 eurą. Šiuo metu komisinio atlyginimo dydis nustatomas Lietuvos banko ir siekia 1,47 eurus.
Įstatyme papildomai įtvirtinama bankų pareiga aiškia ir suprantama forma informuoti mokėjimo paslaugų vartotojus apie galimybę pasinaudoti pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslauga. Pagal priimtas pataisas, mokėjimo paslaugų teikėjas, keisdamas vartotojams teikiamų su mokėjimo sąskaita susijusių paslaugų komisinių atlyginimų dydžius, vartotojui taip pat turės pateikti duomeni apie galimybę taikomą kainodarą pakeisti į kitą mokėjimo paslaugų teikėjo siūlomą būdą.
Įstatyme apibrėžiami konkretūs kriterijai, kaip nustatoma paslaugų, kurios turi būti teikiamos pagrindinės mokėjimo sąskaitos krepšelyje, apimtis. Pavyzdžiui, minimali iš sąskaitos išimama grynųjų pinigų suma per mėnesį bus nustatoma taip, kad tenkintų ne mažiau kaip 90 proc. šalyje gyvenančių fizinių asmenų, turinčių mokėjimo sąskaitą, poreikius išsiimti grynųjų pinigų iš mokėjimo sąskaitos Lietuvoje.
Priimtomis pataisomis taip pat nutarta išplėsti kredito įstaigų, kurioms numatoma prievolė teikti pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslaugą, ratą. Papildomai bus įtraukiamos ir tos įstaigos, kurios neteikia grynųjų pinigų įmokėjimo į sąskaitą paslaugos.
Verslas taip pat sulauks aktualių pakeitimų – bus sukurta lyginamoji mokėjimo paslaugų įkainių svetainė, skirta smulkiajam verslui palyginti aktualių mokėjimo paslaugų įkainius ir pasirinkti geriausiai jų poreikius atitinkančius paslaugų tiekėjus. Čia be kitų privalomų dalykų turės būti nurodyti objektyvūs ir aiškūs kriterijai, kuriais remiantis bus lyginamas komisinis atlyginimas, duomenys pateikti paprasta ir nedviprasmiška kalba.