Vasarą Utenos kultūros centras kviečia jau IV-ąją Utenos regiono perkusijos ir džiazo šventę.
Šventė išskirtinė tuo, kad jo sumanymą įkvėpė ypatinga šio regiono muziejinė vertybė – timpanas, išsaugotas kunigaikščių Giedraičių statytoje Videniškių bažnyčioje (Molėtų r.).
Įdomu tai, kad toje bažnyčioje palaidotas yra jos statytojas Martynas Marcelis Giedraitis, garbingos kunigaikščių Giedraičių giminės atstovas, LDK karo, kultūros veikėjas, pasižymėjęs LDK karuose su Švedija, Salaspilio mūšyje.
Tikėtina, kad šis karo būgnas – timpanas, buvo naudojamas pagal paskirtį, t. y. dalyvavęs mūšiuose ir tai suteikia mūsų festivaliui ypatingą aurą. Tai senovinis karo būgnas, naudotas, kol patrankų dar nebuvo.
Garsus būgnijimas būdavo vienintelis būdas atkreipti karių dėmesį. Po karų jis parvežtas kaip sėkmės relikvija ir prie bažnyčios ilgainiui virto į velykinį būgną.
Šis paprotys Aukštaitijoje yra patekęs į Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Išskirtinė timpano istorija turi pasitarnauti formuojant regioninį tapatumą. Ypač dabar, kai karo garsai taip arti ir taip mus jaudina.
Tai vienintelis atvejis Lietuvoje, kada ypač vertingo muziejinio eksponato istorija įkvėpė visą muzikinę šventę. Kartu tai pats tikriausias kultūros gaivinimo, tęstinumo ženklas, atskleidžiantis tikrąją – Genius loci – vietos dvasią.
Perkusijos ir džiazo šventė auga ir ieško kitų Utenos regiono legendų. Utenos miesto džiazo legenda prasidėjo kartu su Sąjūdžio dvasia, laisvės troškimu, kurią vystė jauni muzikos atlikėjai uteniškiai rengdami džiazo muzikos vakarus Utenos kultūros centro kavinėje, sutraukiančius laisvos muzikos ištroškusius žiūrovus. Šių vakarų metu koncertuodavo Arina, Rolandas Babraitis.
Auganti šventė turi pažadinti miestų džiazo istorijas ir liudyti, kad ir šiandien reikalinga laisva muzika, skleidžianti toleranciją, sauganti demokratines vertybes, pilietines teises, kultūrinius papročius.
Utenos regiono perkusijos ir džiazo šventė – interaktyvios muzikos 8 dienų renginys, kurio metu pristatomos Utenos regiono kultūrinių papročių patirtys ir sąryšiai. Šventės sumanymas labiau kūrybinė-meninė negu vartotojiška.
Tai muzikos ir potyrių šventė, skatinantis domėjimąsi naujomis meninės išraiškos priemonėmis, suteikiantis galimybę susipažinti su dabartine muzika.
Netikėta konceptualizacija, muzikiniai pasirodymai, perkusinių garsų ypatingumas įkūnys konkretaus laiko ir vietos patirtis, išskirtinių muzikos instrumentų garso bei natūralios gamtos sąveiką.
Projektuojama galimybė džiazo improvizacijų klausytis ypatingoje vietoje – Didžiokų koplyčioje (40-ajame kelio Vilnius–Molėtai km). Tai dviejų aukštų rotondinis kulto pastatas, kultūros paveldo vertybė, po kurios kupoliniu skliautu garsas sklinda ypatingai.
Garsusis džiazo muzikantas Petras Vyšniauskas, įžengęs į šią erdvę, skaičiavo, kiek sekundžių sklandžia čia paskleistas garsas, o suskaičiavo – minutę…
Tuo pačiu sudarome galimybę apsilankyti pastate, į kurį patekti kitų galimybių nėra. Žadama šventės metu pateikti lankytojams neįprastų potyrių, jungiant muziką su daile. Didžiokų koplyčioje šventėje bus pristatoma žymaus tapytojo A. Vozbino paroda.
Šventės sumanymo autorė, projekto vadovė – Viktorija Kazlienė. Šventės krikštatėvis ir projekto vadybininkas – vienas išradingiausių ir produktyviausių Lietuvos džiazo kūrėjų, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentas, kompozitorius, muzikantas-perkusininkas Arkadijus Gotesmanas.
Šventės rengėjas – Utenos kultūros centras – kartu su regiono kultūrininkais rengia išskirtinę šventę, kuris turi gilias istorines sąsajas su vietovės istorija. Šventė interpretuoja istoriją muzikos kalba, dainų bei kitų meninių išraiškų kalba.
Šiam tikslui įgyvendinti pasitelkiame atradusius save muzikoje žymius muzikantus, atlikėjus. Mūsų tikslas – dovanoti klausytojams nepatirtų jausmų, auginti ir populiarinti šį festivalį Utenos regione ir padaryti jį tradiciniu.
Daryti perkusijos ir džiazo šventę – reiškia kurti regioninį kultūros reiškinį, atsižvelgiant į dabarties padėtį, į kiekvieno rajono istoriją, džiazuoti visas šiandienos kūrybinius įkvėpimus.
Tai kultūros įgyvendinimo, nesibaigiančio jos perkūrimo, atnaujinimo reiškinys. Turime didelę svajonę – užaugti iki Aukštaitijos perkusijos ir džiazo šventės.
Šventės programa:
Gegužės 18 d., Anykščiuose – džiazo pianisto Dmitrijaus Golovanovo solo koncertas;
Birželio 2 d. Visagine – džiazo kvartetas „Broken Glass 4tet”: Pranas Kentra (gitara), Jievaras Jasinskis (trombonas), Simonas Kaupinis (tūba), Domantas Razmus (būgnai ir perkusija);
Birželio 15 d., Utenoje – Marius Šinkūnas „Vibrofono istorija“, Domantas Razmus: solinio disko pristatymas;
Birželio 21 d., Molėtų r. Alantoje – Nauja Arkadijaus Gotesmano projektinė programa „Muzika neegzistuojančiam baletui“;
Liepos 13 d., Molėtų r., Didžiokų k., – Veronika Povilionienė ir Petras Vyšniauskas;
Liepos 20 d. Ignalinoje – Andrius Balachovičius (akordeonas) ir Vytautas Labutis (saksofonai);
Rugsėjo 1 d., Utenoje – Šventės pristatomasis projektas „Born in 1959“. Atlikėjai: projekto idėjos autorius Arkadijus Gotesmanas (mušamieji) Karolis Šarkus (saksofonai, programos aranžuotė), Dmitrijus Golovanovas (fortepijonas), Eugenijus Kanevičus (kontrabosas), Janas Maksimovičius (Jan Maksimovich) (saksofonai), Dominykas Vyšniauskas (trimitas);
Rugsėjo 24 d., Utenoje – „New European percusion trio“ arba „Naujasis Europos mušamųjų trio“ Krestena Osguda (Kresten Osgood) (Danija), Kristianas Lilingeris (Christijan Lillinger) (Vokietija), Arkadijus Gotesmanas (Arkadij Gotesman) (Lietuva).