Pilietines ir švietėjiškas programas beveik trisdešimtmetį vykdanti Lietuvos demokratiškumo ugdymo kolegija kartu su Europos piliečių forumu 2022–2024 metais vykdo ERASMUS + finansuojamą projektą „Jaunimo balsas: pozityvių pokyčių įgalinimas“ (angl. Youth Voice: Empowering Positive Change (Youth4Change). Projekto numeris: 2021-2-LT01-KA210-SCH-000049552.
Pagrindinis šio projekto tikslas – sukurti lengvai naudojamą įrankį vidurinėms mokykloms siekiant paskatinti vaikus ir jaunimą įsitraukti į politinį gyvenimą ir demokratijos ugdymą.
Projekte dalyvauja vidurinių mokyklų mokiniai ir pažeidžiamų rizikos grupių jaunimas.
Projektu siekiama padėti mokytojams, mokykloms ir vietos partneriams atskleisti, kaip naudoti atviro mokymosi būdud, inicijuoti ir įgyvendinti pozityvius ir įtraukiančius susitikimus su politikais.
Atvirojo ugdymo būdai yra sėkmingai naudojami skatinant ankstyvą vaikų ir jaunimo domėjimąsi inovacijomis ir verslumu vidurinėse mokyklose.
Atvirojo mokymo būdas puikiai tinka skatinti domėtis politika ir įsitraukimu į politinius procesus.
Projekto uždaviniai:
- Atspindėti Z kartos poreikius ir skatinti jų poreikį bei norą dalyvauti politinėse veiklose ir politikos formavimo procese.
- Sukurti naują inovatyvų vadovą, skatinantį dalyvauti ir bendrauti su sprendimus priimančiais asmenimis.
- Skatinti demokratiją ir įtraukų demokratinį dalyvavimą.
Projekto rezultatai:
- Vaikų ir jaunimo nesidomėjimo politika ir demokratija priežasčių tyrimas.
- Vadovas, skirtas mokykloms, kurios siekia įtraukti jaunus mokinius į politiką ir demokratiją, įskaitant virtualius scenarijus.
- Pasiūlymai politikams dėl vaikų ir jaunimo aktyvesnio įtraukimo.
Lietuvos demokratiškumo ugdymo kolegijos (LDUK) ir Europos žmonių forumo partnerystė paremta abiejų organizacijų aktyvumu įvairiose europinio lygio veiklose, projektuose ir nacionalinėse iniciatyvose.
Europos piliečių forumas siekia stiprinti demokratiją Europoje, o LDUK turi sėkmingą patirtį dirbant su vaikais ir jaunimu bei vykdant pilietinio ugdymo iniciatyvas.
Šių organizacijų bendradarbiavimas grindžiamas noru sukurti efektyvų įrankį, kuris skatintų jaunimą tapti aktyviais politiniais dalyviais.
Partneriai siekia paskatinti dialogą tarp jaunimo ir politikų bei sukurti aplinką, kurioje jaunimas galėtų išreikšti savo nuomonę ir dalyvauti politiniame gyvenime.
Programa „Youth4Change“: įžvalgos ir vietinės bendruomenės stiprinimas
2022 metais, kurie buvo paskelbti Lietuvos ir Europos jaunimo metais, LDUK ir Europos piliečių forumas pradėjo programą „Youth4Change“.
Ši programa buvo pristatyta Trakų rajono savivaldybėje, o jos perspektyvos aptartos su meru Andriumi Šatevičiumi.
Programa „Youth4Change“ siekiama skatinti jaunimo aktyvumą bendruomenėje ir dalyvavimą sprendžiant bendruomenės problemas.
Prie programos įgyvendinimo aktyviai prisidėjo Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademijos Profesinio tobulinimo instituto ekspertai, daug dėmesio buvo skiriama Aukštadvario vaikų dienos centro „Navininkai“ vaikų ir jaunimo atstovavimo įgūdžių stiprinimui.
Siekiant sukurti įtraukią jaunų žmonių demokratinio dalyvavimo priemonę, taip pat skatinant mažesnes galimybes turintį jaunimą, buvo taikyta JAV sukurta metodika ,,Projektas „Pilietis“.
Tai aktyvaus darbo metodas, kurį LDUK Lietuvoje naudoja nuo 1997 metų. Be to, taikant atvirojo ugdymo ir sužaidinimo metodus, veiklos apėmė svarbiausių lietuviškų švenčių minėjimą, įsitraukimą į pilietines akcijas ir iniciatyvas bei unikalaus projekto ,,Atrask. EU“ plėtrą.
Tarptautinis konkursas: jaunimas formuoja Europos Sąjungos viziją
LDUK kartu su Europos Komisijos „Europos piliečių iniciatyva“ (angl. European Citizens’ Initiative) kvietė jaunuosius europiečius įsitraukti į Europos Sąjungos (ES) politikos formavimą ir pateikti savo ES viziją ir siūlymus vaizdo įrašų konkurse ,,Imagine EU“ („Įsivaizduok ES“).
Šis konkursas buvo unikali galimybė paskutiniųjų dvejų metų gimnazijos moksleiviams pristatyti savo idėjas apie konkrečius pokyčius ES.
„Atrask. EU“: Aukštadvaryje gimusi inovacija
Vykdydamas programą „Youth4Change“ LDUK filialas – Aukštadvaryje įsikūręs vaikų dienos centras „Navininkai“ kartu su partneriais įgyvendino veiklą „Atrask. EU“, kurio tikslas skatinti puoselėti krašto kultūrą ir istoriją. Veikla „Atrask. EU“ iškart susilaukė itin daug dėmesio.
Sprendžiant pilietines ir bendruomenines problemas iniciatyva „Atrask. EU“ pristato interaktyvius pažinimo maršrutus, kuriuos parengė Aukštadvaryje gyvenantys vaikai, jaunimas ir senjorai.
Ši iniciatyva ne tik skatina pažinti Aukštadvario gamtos ir kultūros paveldą, bet ir stiprina bendravimą tarp skirtingų kartų. Kartu tai tapo puikiu vykdant programą „Youth4Change“ identifikuotų vaikų ir jaunimo užimtumo ir kartų nesusikalbėjimo problemų sprendimu.
Projekto koordinatorė Neda Monstytė teigia, kad „Atrask. EU“ ne tik suteikia galimybę keliauti savarankiškai, bet ir yra patyriminių užduočių bei gyvosios edukacijos visuma.
Ši iniciatyva yra puikus pavyzdys, kaip, skatinant bendrauti ir pažinti, galima sujungti skaitmeninį pasaulį su edukacinėmis veiklomis.
Iniciatyva „Atrask. EU“ kviečia keliauti savarankiškai ar pasinaudojus Kultūros pasu, žaisti unikalų mitologinį stalo žaidimą „Velnių takais“ ar susipažinti su Aukštadvariu, atliekant kartu su edukatoriais ir menininkais kurtas veiklas užduočių knygelėje ,,Aukštadvario gidas“.
Krašto kultūrą ir istoriją skatinanti atrasti iniciatyva „Atrask. EU“ Skaitmeninio knygnešio konkurse buvo išrinkta atstovauti Lietuvai Europos jaunųjų inovatorių pasauliniame konkurso „World Summit Awards 2023” Jaunųjų inovatorių kategorijoje.
Be to, iniciatyva taip pat sėkmingai pristatyta prezidento Gitano Nausėdos globojamame projekte „Lietuvos galia“.
Tarptautinius apdovanojimus pelniusiu žaidimu „Velnių takais“ Prezidentūroje apdovanoti geriausių 2023 metų daktaro disertacijų autoriai: Geriausių disertacijų konkurso laureatai (10 apgintų disertacijų Lietuvos mokslo ir studijų institucijose ir 2 Lietuvos piliečių apgintų disertacijų užsienio studijų institucijose).
Parengė Lietuvos demokratiškumo ugdymo kolegija.