Kovo 6 d. netekome vieno iškiliausių kultūrologo, rezistencinio paveldo bendrijos „Atmintis“ įkūrėjo, kolekcininko, XXVII knygos mėgėjų draugijos nario, knygų leidėjo, pasišventusio kilniems idealams, tyliai, kantriai dirbusio kultūros ir žmonių dvasios budintojo, tautos saugotojo ir turtintojo Dominyko Petro Akstino (1938 01 01 – 2024 03 06).
Veiklą Kaune Domas Akstinas pradėjo 1991 m. surengdamas pirmąją pogrindžio leidinių parodą. Po to surengė daugiau kaip 100 įvairių lietuvybę, kultūrą puoselėjančių renginių. Jį domino filosofija, Lietuvos istorija, dailė, literatūra, bendravo su dailininkais: K. Šimoniu, P. Sergejevičiumi, R. Krasninkevičiumi, G. Didelyte bei kitais ir rinko jų darbus.
Būdamas knygų leidėju, taip pat surinko per du tūkstančius siekiančią pogrindžio leidinių kolekciją. Iš pradžių knygas persirašinėjo mašinėle, persifotografuodavo, vėliau, atsiradus galimybei, kopijuodavo dauginimo aparatu.
Pogrindžio spaudinių ir jų kopijų nemažą rinkinį dovanojo Kauno apskrities viešajai (dab. Ąžuolyno) bibliotekai. Jo žmona Snieguolė Jurskytė (Sniega Marija Jurskis Akstinienė) taip pat padovanojo Kauno apskrities viešajai bibliotekai apie 4 tūkst. vienetų savo tėvo Alfonso Jurskio (1894–1966 m.) rankraščių, jo vertingą knygų ir periodikos asmeninę biblioteką.
Kultūrologas, galerijos Karužiškėje įkūrėjas, rezistencinio paveldo „Atmintis“ įkūrėjas, vadovas, kolekcininkas, knygų leidėjas D. Akstinas į atkurtą XXVII knygos mėgėjų draugiją įstojo 2002 m., bet jau anksčiau dalyvavo jos veikloje: rengė parodas, skaitė paskaitas, supažindino su „Atminties“ leidyklos leidiniais ir savo pogrindžio spaudos kolekcija.
1995 m. XXVII knygos mėgėjų draugijos organizuotoje knygos šventėje jo vadovaujama leidykla „Atmintis“ gavo paskatinamąjį prizą geriausiai parengto ir išleisto bibliofilinio leidinio konkurse, o 1997 m. Draugijos surengtoje knygos šventėje D. Akstinui įteiktas paskatinamasis prizas už metų darbus ir nuopelnus knygai.
XXVII knygos mėgėjų metraščio trečiame tome pasirodė jo straipsnis „Pogrindžio atvirukai“, o ketvirtame tome D. Akstinas paskelbė straipsnį „Knygų ir žmonių likimai“ apie pogrindžio spaudos leidėjus ir platintojus: kunigą Kastytį Joną Matulionį, Adelės Dirsytės maldaknygę, pogrindinę „ab“ spaustuvę ir kt.
2009 m. buvo surengta XXVII knygos mėgėjų draugijos paroda „Ekslibrisai – bibliotekų įamžintojai“ iš D. Akstino ir Snieguolės Jurskytės rinkinių.
Draugijos nariai dažnai svečiavosi D. Akstino ir Snieguolės Jurskytės atkurtame dvare – sodyboje Karužiškėje, kur susipažindavo su D. Akstino parengtomis parodomis: „Karužiškės medžiai, akmenys, žmonės – Lietuvai“, apie Alfonso Jurskio gyvenimą ir veiklą.
Gražūs renginiai su parodomis Karužiškėje vyko nuo 2012 metų. Ten bujoja XXVII knygos mėgėjų draugijos ir LUMA narių pasodintas raudonlapis ąžuolas, liepaitė, skirta Onos Tallat-Kelpšaitės Jurskienės atminimui. Druskininkų muziejui D. Akstinas padovanojo didelę portretų, atvirukų kolekciją.
Tai Jo, šviesios atminties nepailstančio veikėjo dėka organizuotos parodos, atkurtame Karūžiškės dvare, Lietuvos bibliotekose, LR Seime.
Įprasmintas Lietuvos spaudos platintojų ir puoselėtojų ąžuolynas – 50 ąžuolų giraitė ir 75-ių ąžuolų Lietuvos radijo įkūrėjo Alfonso Jurskio ąžuolynas.
Išaugs, subujos ąžuolai, plačiašakėmis šakomis mojuos ir primins tų Lietuvos šviesuolių tikėjimą ir viltį laisvąja spauda, laisvuoju žodžiu….
Apie Petro Dominyko Akstino ir Snieguolės Jurskytės Akstinienės palikimą bylos ir KTU atidaryta Alfonso Jurskio auditorija, įsteigta stipendija. Bylos ir unikalios, analogų neturinčios spaustuvės „ab“ leidiniai.
Pasigesim šių žmonių, atidavusių savo gyvenimus Lietuvos Laisvei, Nepriklausomybei.
Nesuskaičiuojamos parodos, rečiausi pogrindžio išsaugoti leidiniai, sakytos ir neišsakytos mintys bylos apie Didžiojo knygiaus, mylėjusio Lietuvą ir lietuvius gyvenimo kelią.
Ši didžiausia Lietuvos, Kauno knygių bendruomenės netektis, mums primins šviesios atminties D. Akstino tariamus žodžius „žydėk, kur pasėtas…“.
Puoselėkime, gerbkime ir auginkime tuos pasėtus pilnatvės grūdus…
Atsisveikinimas su Velioniu – kovo 9 d., šeštadienį, 11 val. Kaune, Kauno Šv. arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčioje.
Laidotuvės – kovo 9 d. 14 val. giminės kapinaitėse Medvėgalio kalno papėdėje.
***
Kovo 12 d., antradienį, 15 val. LPKTS salėje, Laisvės al. 39, vyks popietė „Ji buvo mano likimas, mano širdgėla, mano tikėjimas…“ Paminėsime knygnešio dieną, šviesios atminties knygių, kultūrologą Dominiką Petrą Akstiną. Prisiminimais dalinsis Aldona Zimnachaitė, Laimonas Inis, Alvydas Surblys ir kt.
XXVII knygos mėgėjų draugijos, Lietuvos universitetų moterų asociacijos pranešimas