Pirmadienis, 17 rugpjūčio, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

Automatinės parduotuvės tampa tikrove

www.alkas.lt
2023-12-25 09:10:48
163
PERŽIŪROS
0
Autonominė parduotuvė | „AiFi“ nuotr.

Autonominė parduotuvė | „AiFi“ nuotr.

Nors Lietuvoje vis dar skamba ganėtinai neįtikėtinai, autonominės parduotuvės pasaulyje vis labiau įsitvirtina. Taip bendrovės „StrongPoint“ Vilniuje organizuotoje tarptautinėje mažmeninės prekybos aktualijų konferencijoje „Baltic Retail Forum“ teigė JAV autonominių prekybos sprendimų kompanijos „AiFi“ pardavimų vadovas Rehmanas Mohammedas.

Apsipirkimas be kasų ir eilių tapo tikrove

Pirmosios autonominės parduotuvės be kasų jau veikia ir Lietuvoje, o JAV ir Europoje tokių prekybos vietų plėtra yra vis spartesnė. Autonominės parduotuvės įrengiamos verslo centruose, oro uostuose, stadionuose, universitetų miesteliuose ir kitose didelius pirkėjų srautus pritraukiančiose vietose. Tokių parduotuvių veiklą įgalina pažangios kompiuterinės regos ir dirbtinio intelekto technologijos.

„Nors autonominės parduotuvės yra įmanomos pažangių technologijų dėka, tačiau pagrindinė tokio formato plėtros varomoji jėga yra prekybininkų noras suteikti vartotojams geresnę patirtį, galimybę prekes įsigyti greičiau ir paprasčiau, o taip pat sumažinti žmogiškųjų resursų poreikį ir veiklą vykdyti efektyviau. Pasauliniai tyrimai rodo, kad greitis ir patogumas yra esminiai geros vartotojų patirties apsiperkant komponentai, o 42 proc. pirkėjų pirmenybę teikia savarankiškam atsiskaitymui. Tradicinės kasos reiškia laukimą eilėse – taigi ir laiko švaistymą bei prastesnę apsipirkimo patirtį. Autonominėse parduotuvės šie apsipirkimo proceso „butelio kakliukai“ pašalinami“, – sakė R. Mohammedas.

Naujas galimybes atveria kompiuterinė rega ir DI

Anot R. Mohammed, kai kuriose autonominėse prekybos vietose vidutinis transakcijos laikas siekia vos 18 sekundžių. Tai reiškia, kad tokiose parduotuvėse per trumpesnį laiką gali apsipirkti daugiau pirkėjų, nei prekybos vietose su kasomis. Be to, autonominės parduotuvės dažnu atveju gali dirbti visą parą prekybininkui neinvestuojant lėšų į papildomą personalą. Visa tai šiuolaikinių technologijų dėka.

„Skirtingose autonominėse parduotuvėse naudojami techniniai sprendimai ar jų specifika gali skirtis, tačiau visų jų pagrindas yra su kompiuterinės regos sprendimais apjungtas dirbtinis intelektas. Pirkėjai į autonominę parduotuvę paprastai patenka naudodamiesi savo banko kortele, skaitmenine pinigine ar mobiliąją programėle telefone. Parduotuvėje įrengtos stebėjimo kameros pirkėją užfiksuoja, sukuria virtualų jo avatarą ir seka jo judėjimą po prekybos erdvę bei iš prekių lentynų paimamas prekes. Svarbu pabrėžti, kad dirbtiniam intelektui pirkėjai visuomet išlieka anonimiški – nėra fiksuojami ar renkami jokie biometriniai jų duomenys, nenaudojama veidų atpažinimo sistema“, – pasakojo R. Mohammed.

Pažangūs sprendimai leidžia analizuoti pirkėjų elgesį

Pasiėmę reikiamas prekes pirkėjai paprasčiausiai išeina iš parduotuvės. Čekis už pirkinius automatiškai atsiunčiamas į vartotojo el. paštą ar mobiliąją programėlę, o reikiama pinigų suma klientui patvirtinus nuskaitoma nuo banko kortelės ar skaitmeninės piniginės. Tokiu būdu išvengiama atsiskaitymo kasoje, o apsipirkimas tampa greitesnis ir sklandesnis.

„Kompiuterinės regos ir dirbtinio intelekto sprendimai taip pat gali būti naudojami analizuojat pirkėjų judėjimą parduotuvėje, identifikuojant daugiausiai dėmesio sulaukiančius skyrius, lentynas ir prekes. Tokia informacija padeda optimaliau išplanuoti parduotuvę, taikyti efektyvesnę rinkodarą ir padidinti pardavimus. Analitikos tikslais kompiuterinės regos ir dirbtinio intelekto sprendimai gali būti įrengiami ir įprastose parduotuvėse su kasomis“, – „Baltic Retail Forum“ konferencijoje kalbėjo R. Mohammedas.

Išbandomi įvairūs formatai

Žinovas teigė, kad prekybininkai šiandien vis drąsiau eksperimentuoja su kompiuterinės regos bei dirbtinio intelekto sprendimais ir plėtoja įvairaus formato parduotuves – nuo pilnai automatizuotų iki hibridinių. Pavyzdžiui, esama parduotuvių, kuriose dieną veikia įprastos kasos, o naktį dalis asortimento gali būti įsigyjama be darbuotojų pagalbos. Darbuotojų pilnai autonominėse parduotuvėse gali visai nebūti arba jie gali atlikti tik konsultantų funkciją – padėti pirkėjams išsirinkti reikiamas prekes, suteikti reikiamą informaciją. Bet kuriuo atveju personalo poreikis dėl automatizacijos sprendimų gerokai sumažėja.

„Automatizacijos sprendimai ypač aktualūs tose vietose, kuriose įprastai susidaro didelės pirkėjų eilės. Dėl to JAV ir kitose šalyse autonominės parduotuvės ir prekyvietės vis dažniau įrengiamos stadionuose bei arenose. Pavyzdžiui, sporto varžybų pertraukos metu prie užkandžių kioskų vienu metu paprastai patraukia daugybė lankytojų. Kai juos aptarnauja žmonės, susidaro eilės, o dalis sporto gerbėjų netgi vengia eiti nusipirkti užkandžių ar gėrimų vien dėl to, kad bijo nespėti to padaryti iki veiksmo aikštelėje ar stadione pradžios. Autonominės prekybos vietos šią problemą išsprendžia. Tai patvirtina daugybė pavyzdžių“, – sakė R. Mohammed.

Prekybos automatizacija įsibėgėja

R. Mohammed išskyrė „King Power“ stadione Leičesterio mieste Didžiojoje Britanijoje įrengtą užkandžių parduotuvę, kurioje dėl įdiegtų automatizacijos sprendimų transakcijos trukmės sutrumpėjo nuo 70 iki 18 sekundžių, o per tas pačias sporto varžybas sugrįžtančių klientų rodiklis svyruoja nuo 30 proc. iki 50 proc. Tai yra didžiausią apyvartą visame virš 32 tūkst. aistruolių talpinančiame stadione generuojanti užkandžių prekyvietė.

„Ypač ambicingą prekybos automatizavimo projektą įgyvendiname kitais metais Los Andžele veikti pradėsiančioje modernioje „Intuit Dome“ arenoje, kurioje namų rungtynes žais NBA lygos Los Andželo „Clippers“ komanda. Automatizuojame daugiau nei 30 arenoje veiksiančių parduotuvių, kurių bendras plotas siekia 6,5 tūkst. kv. m.. Arenos valdytojų tikslas sukurti unikaliai gerą lankytojų patirtys, kurios neapkartintų eilės prie kasų. Neabejoju, kad šia kryptimi judės vis daugiau panašių žmonių susibūrimo vietų ir prekybininkų“, – sakė R. Mohammedas.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Kaip atrodys parduotuvės netolimoje ateityje?
  2. Ateities parduotuvės – be brūkšninių kodų, su išmaniomis lentynomis
  3. Išpardavimai: kaip neprarasti saiko?
  4. Jei prekės garantija baigiasi po mėnesio
  5. Kad netektų nusivilti apsiperkant internete
  6. Kaip grąžinti internetu įsigytą prekę?
  7. Kad duomenys skaitmeninėje erdvėje būtų saugūs
  8. Lietuviai vis rečiau perka neapgalvotai

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Vaikai
Lietuvoje

Seimas turės grįžti prie seksualinių nusikaltėlių prieš vaikus registro

2026 08 17
Automobilis BMW
Lietuvoje

Lizingu įsigyjamų automobilių amžius Lietuvoje mažėja

2026 08 17
Pietinis aplinkelis
Lietuvoje

Keičiama eismo tvarka Ateities plento transporto mazge Kaune

2026 08 17
Atliekos
Lietuvoje

Teismas uždraudė VAATC reikalauti draudimo išmokų

2026 08 17
Smeltalės upė
Gamta ir žmogus

Smeltalės upė Klaipėdoje bus valoma ir gilinama

2026 08 17
Saulės elektrinė
Energetika

Investicijos į saulės elektrines gali atsipirkti ne visada

2026 08 17
Priedanga
Lietuvoje

Sostinės savivaldybė ieško būdų greičiau atverti priedangas

2026 08 17
Antroji Kauno knygų mugė
Kultūra

Kaunas laukia literatūros naujienų medžiotojų

2026 08 17
Kokia ši vasara buvo augmenijai?
Gamta ir ekologija

Kai pavasaris „apgauna“, o vasara tampa vis ekstremalesnė: kaip klimato kaita veikia Lietuvos augmeniją

2026 08 17
Civilinė sauga
Lietuvoje

Nuo mokyklos suolo: kaip ugdomi ateities valstybės gynėjai?

2026 08 17
Kanados sostinėje ir Kvebeke – Lietuvos vardas gatvėse, šventovėse ir ežerų pakrantėse
Naujienos

Kanados sostinėje ir Kvebeke – Lietuvos vardas gatvėse, šventovėse ir ežerų pakrantėse

2026 08 17
Roksanos Vioto (Roxana Viotto) darbų procesas
Kultūra

Roksanos Vioto darbų paroda Europos parke

2026 08 17

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • +++ apie Istorinė pogrindžio spaustuvė Kaune bus išsaugota kaip muziejinė vertybė
  • prisimename apie Istorinė pogrindžio spaustuvė Kaune bus išsaugota kaip muziejinė vertybė
  • Kažin apie Istorinė pogrindžio spaustuvė Kaune bus išsaugota kaip muziejinė vertybė
  • >Kažin apie Istorinė pogrindžio spaustuvė Kaune bus išsaugota kaip muziejinė vertybė

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Seimas turės grįžti prie seksualinių nusikaltėlių prieš vaikus registro
  • Lizingu įsigyjamų automobilių amžius Lietuvoje mažėja
  • Keičiama eismo tvarka Ateities plento transporto mazge Kaune
  • Teismas uždraudė VAATC reikalauti draudimo išmokų

Kiti Straipsniai

Melsvadumblių kontrolės technologija

Nidos uoste išbandomas būdas mažinti vandens „žydėjimą“

2026 08 06
pexels artempodrez nuotr.

Ar įmanoma apeiti gamtos taisykles?

2026 08 04
Tarptautinių jaunimo mainų „Mind the Feed“ dalyviai Kaune

Jaunimo mainai „Mind the Feed“: jaunuoliai mokėsi nepaklysti informacijos sraute

2026 08 03
Nacionalinės koncertų salės vizualizacija

Nacionalinė koncertų salė turės pažangiausios scenos technologijos Baltijos šalyse

2026 07 31
Sukurtas lietuvių kalbos tekstynas ir du dirbtinio intelekto modeliai

Sukurtas lietuvių kalbos tekstynas ir du dirbtinio intelekto modeliai

2026 07 29
Japonijos delegacija EIMIN

Lietuvoje lankosi Japonijos gynybos ir technologijų verslai

2026 07 28
Verslo valdymas

Kas yra CISO ir kodėl jo prireikė net vidutinėms įmonėms?

2026 07 23
Palangoje prasideda kūrybos savaitė vaikams

Palangoje prasideda kūrybos ir pasakų savaitė vaikams

2026 07 18
Naujos kartos medžiagos: inžinieriai vis dažniau mokosi iš gamtos

Naujos kartos medžiagos: kodėl inžinieriai vis dažniau mokosi iš gamtos?

2026 07 17
DI įtaka žurnalistikai

Žurnalistikos DNR. Žmogiškasis faktorius: kaip išsaugoti žurnalistikos stuburą DI eroje?

2026 07 16

Skaitytojų nuomonės:

  • +++ apie Istorinė pogrindžio spaustuvė Kaune bus išsaugota kaip muziejinė vertybė
  • prisimename apie Istorinė pogrindžio spaustuvė Kaune bus išsaugota kaip muziejinė vertybė
  • Kažin apie Istorinė pogrindžio spaustuvė Kaune bus išsaugota kaip muziejinė vertybė
  • >Kažin apie Istorinė pogrindžio spaustuvė Kaune bus išsaugota kaip muziejinė vertybė
  • Kažin apie Istorinė pogrindžio spaustuvė Kaune bus išsaugota kaip muziejinė vertybė
Kitas straipsnis
Elektromobiliai

Lietuvoje auga elektromobilių skaičius

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | DARBO SKELBIMAI

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai