Riešutai užima svarbią vietą mūsų mityboje: jų galima rasti ant užkandžių stalo, salotose, kepiniuose ar mėgstamuose saldėsiuose. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė primena, kad riešutai vertinami dėl juose esančių kūnui svarbių mineralų, baltymų ir antioksidantų, todėl jie turėtų atsirasti kasdienėje mityboje.
Mažina širdies ligų pavojų
Nors didžioji dalis riešutų į Lietuvą atkeliauja iš tolimų kraštų, rudenį jų galima rasti ir mūsų šalies miškuose. Gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės teigimu, labiausiai riešutai vertinami dėl juose esančių sveikatai palankių riebalų, folio rūgšties, skirtingų mineralų bei antioksidantų.
„Riešutai naudingi dėl juose esančių mononesočiųjų riebalų, mažinančių širdies ligų pavojų, kūnui svarbių mineralų, baltymų ir antioksidantų. Visos riešutų rūšys yra įtrauktos į sveikatai palankaus maitinimosi piramidę, todėl kasdienėje mityboje jos turėtų rasti savo vietą“, – teigia dr. E. Gavelienė.
Pasak gydytojos dietologės, riešutus galima įtraukti į daugybės patiekalų gamybą, pradedant pusryčiais, tęsiant užkandžiais ir užbaigiant pagrindiniais patiekalais ar desertais. Tai natūralus būdas praturtinti savo mitybą naudingais ingredientais: „Visuose riešutuose galima rasti kalio, magnio, seleno, kalcio, folio rūgšties bei skaidulinių medžiagų. Taip pat juose esama ir augalinių sterolių, tai – organizmui reikalinga medžiaga, veikianti kaip antioksidantas bei mažinanti blogojo cholesterolio kiekį kraujyje. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad riešutai – sotus maistas, tad bendra jų dienos norma neturėtų viršyti 30 gramų.“
Prieš valgant pataria nuplauti
Dažnai kyla klausimas, ar prieš valgant riešutus juos būtina nuplauti. Gydytoja pataria juos nuplauti arba nuplikyti karštu vandeniu. Taip bus sumažinamas toksinų ar kitų žalingų medžiagų kiekis, kuriais riešutai galėjo būti užteršti transportuojant. Plauti patariama jau išgliaudytus riešutus, taip nuo jų bus pašalinti nešvarumai, luobelės ir riešutai šiek tiek suminkštės. Be to, pašalinus išorinę riešuto luobelę sumažinamas skaidulų kiekis, tad tokius riešutus gali skanauti ir dažnai pilvo pūtimo varginami asmenys.
Nepaisant visų riešutų naudingųjų savybių, dr. E. Gavelienė įspėja, kad riešutais gali mėgautis ne visi. Kai kuriems jie gali sukelti stiprią alergiją, todėl alergiški žmonės savo mitybos racione turėtų vengti arba visai atsisakyti šio produkto bei atidžiai skaityti etiketes, nes riešutų pėdsakų galima aptikti ir kituose gaminiuose.
Nuo įprastų – iki egzotinių rūšių
Skirtingos riešutų rūšys džiugina įvairiais skoniais. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pastebi, jog artėjant žiemos šventėms, riešutų pardavimai išauga beveik dvigubai. Žmonės juos mėgsta dėti ne tik į šventinius kepinius, bet ir dovanoti artimiesiems. Be to, populiariausius riešutus – pistacijas – tuomet pralenkia graikiniai riešutai bei migdolai.
„Savo asortimente turime įvairių rūšių riešutų iš skirtingų pasaulio šalių: anakardžiai atkeliauja iš Vietnamo, graikiniai – iš Kinijos, lazdynų – iš Sakartvelo, kokoso traškučiai – iš Ganos, karijų riešutai – iš Jungtinių Amerikos Valstijų, kedrinės pinijos – iš Danijos, makadamijos – iš Zambijos. Tad kiekvienas pirkėjas riešutų rūšį gali pasirinkti pagal savo skonį“, – pasakoja specialistė.
Nors riešutai yra ilgo galiojimo maistas, sendami yra linkę prarasti traškumą bei įgauti karstelėjusį ar rūgštų skonį. O. Suchočeva primena, jog norint kuo ilgiau skanauti šviežius riešutus, patartina juos laikyti ne aukštesnėje nei 20 laipsnių temperatūroje, o geriausia – šaldytuve, sandariai supakuotus ir toliau nuo aštrų kvapą skleidžiančių