Trumpėjant dienoms, mažiau gaunant dienos šviesos, vidinis tinginys, kuris vasarą atostogavo, staiga vėl išlenda. Tampame sėslesni, mieliau renkamės serialo žiūrėjimą, o ne treniruotę lauke, mieliau prie televizoriaus sukertame šokoladinio torto gabaliuką, o ne sveiką užkandį.
Kai kurie žmonės pastebi, kad pasikeitus sezonui, keičiasi ir nuotaika – ji blogėja. Rudenį ir žiemą kyla sunkumų rytais atsikelti iš lovos, jaučiamas bendras energijos sumažėjimas. Tokia būsena vadinama sezoniniu nuotaikų sutrikimu (angl. SAD, Seasonal Affective Disorder), kuris dažniausiai pasireiškia spalio ir lapkričio mėnesiais.
Sezoniniam nuotaikų sutrikimui būdingi šie simptomai: nuovargio jausmas, dirglumas, stresas, apatija, melancholiška nuotaika, nuotaikų kaita, laikina depresija. Šį sutrikimą taip pat gali lydėti ir fiziniai simptomai, tokie kaip padidėjęs svoris, pakitęs apetitas, raumenų įtampa ir virškinimo problemos.
Kaip kovoti su sezoniniu nuotaikų sutrikimu?
Nenumokite ranka į suprastėjusią nuotaiką šaltuoju metų laiku. Kuo anksčiau pradėsite kovoti su slegiančia nuotaika, tuo mažesnė tikimybė, kad tamsusis ir šaltasis metų laikas pakenks jūsų psichologinei būklei. Toliau pateiksime patarimus, kaip neprarasti nuotaikos atėjus šaltajam sezonui.
Teisingai pradėkite dieną
Jūsų ryto pradžia turi įtakos visos dienos nusiteikimui. Todėl ypač svarbu turėti ryto rutiną, kuri jums būtų maloni ir skatintų atsikelti iš lovos. Galbūt teigiamų emocijų jums suteiks mėgstamos muzikos ar audio knygos pasiklausymas, o gal rytą kaip tik norite pasimėgauti visiška tyla ir tik savo minčių įsiklausymu. Praktikuokite rytais meditaciją, atlikite tempimo pratimus, darykite tai, kas jus teigiamai nuteiktų dienos pradžiai.
Įsigykite antidepresinę šviesos terapijos lempą
Antidepresinė šviesos terapijos lempa, kuri dar vadinama SAD lempa, skleidžia į dienos šviesą panašios spalvos šviesą ir gali kompensuoti saulės šviesos trūkumą rudenį ar žiemą. Ši dienos sviesos lempa gali apgauti jūsų organizmą ir priversti sumažinti melatonino ir padidinti serotonino kiekį. Šviesa jus pažadina, pakelia nuotaiką ir sumažina miego hormonų kiekį.
Šių lempų būna įvairiausių formų ir dydžių. Kiek laiko galite ar turėtumėte jas naudoti kiekvieną dieną, priklauso nuo intensyvumo. Šviesos terapija paprastai yra saugi, tačiau prieš pradedant gydymą svarbu pasitarti su gydytoju. Žmonės, turintys tam tikrų sveikatos sutrikimų, tokių kaip diabetas, bipolinis sutrikimas ir pigmentinis retinitas, neturėtų naudoti šviesos terapijos be gydytojo priežiūros.
Išbandykite kontrastinį dušą
Žiemą praustis po šaltu dušu skamba nelogiškai, tačiau tai gali padidinti jūsų energijos lygį. Maudynių po dušu mėgėjai teigia, kad po kontrastinio dušo (kai karštas vanduo protarpiais keičiamas į šaltą vandenį) jaučiasi energingesni ir laimingesni, rečiau serga ir apskritai yra mažiau jautrūs šalčiui.
Šaltas vanduo suaktyvina simpatinę nervų sistemą ir išskiria streso hormonus, įskaitant kortizolį. Jis pažadina, stimuliuoja kraujotaką ir paruošia jus dienai. Jis taip pat gali padėti kovoti su odos išsausėjimu, kurį sukelia per daug karštas dušas.
Pasimėgaukite miško maudynėmis
Pasivaikščiojimai ir grynas oras – tai protui, kūnui ir sielai skirtas poilsis, o dar geriau tai padaryti miške. Ore yra daugiau deguonies ir jis mažiau užterštas. Japonijoje pasivaikščiojimai miške, o tiksliau maudynės miške, yra net įtrauktos į oficialų gydytojų rekomendacijų, skirtų geresnei sveikatai, sąrašą.
Stebuklingas miško maudynių ingredientas yra terpenai, kuriuos išskiria medžiai norėdami apsisaugoti nuo kenkėjų. Japonijos tyrimų duomenimis, terpenai taip pat stiprina imuninę sistemą.
Užsiimkite aktyvia fizine veikla
Fizinės veiklos ir sportas gali jums padėti pakelti nuotaiką. Nesvarbu, ar tai būtų pasivaikščiojimas, treniruotė namuose, ar sporto salėje: mankšta padeda kovoti su bloga nuotaika. Ji išskiria serotoniną ir endorfinus (laimės hormonus) bei tiesiog padeda praskaidrinti mintis.
Pasirūpinkite subalansuota mityba
Norėdami sumažinti sezoninio nuotaikos sutrikimo simptomus, rinkitės maistą, kuris gali padėti pagerinti nuotaiką ir pakelti energijos lygį.
Valgykite daug vaisių ir daržovių, pilno grūdo produktus. Į maisto racioną įtraukite žuvį, sėmenis, riešutus, nes juose randama omega-3 riebiųjų rūgščių, kurios gali turėti teigiamą poveikį nuotaikai ir smegenų funkcionavimui. Vartokite pakankamai baltymų, kurių gausu liesoje mėsoje, ankštiniuose augaluose, riešutuse. Baltymai padeda išlaikyti energijos lygį.
Rekomenduojama valgyti reguliariai, mažesnėmis porcijomis, bet dažniau, kad išlaikytumėte stabilų energijos lygį.
Bendraukite su artimais žmonėmis
Bendravimas su artimaisiais, draugais ir šeima, dalijimasis savo jausmais ir patirtimi, gali turėti teigiamą poveikį mūsų emocinei sveikatai. Dalindamiesi savo emocijomis, galime jaustis suprasti ir priimti, o gautas paramos ir supratimo jausmas gali padėti lengviau įveikti sunkumus.