Rugsėjo 4 d.eidama 94-us metus mirė Venesuelos lietuvė, žurnalistė, istorikė, baltų praeities tyrinėtoja, Vilniaus pedagoginio universiteto garbės daktarė Jūratė Statkutė de Rosales (1929-2023).
Pasaulyje plačiai žinomos lietuvės darbai parašyti panaudojus daug šaltinių (kai kurie jų tyrinėtojų nepanaudoti): Baltų kalbų pėdsakai Iberų pusiasalyje (1985), Gudai – pamesta Europos istorijos pakopa (Los Godos – Un eslabón perdido de la historia europea 1998 21999), Gudai (Los godos, 2004 du leidimai), Gotai ir baltai (Goths and Balts 2004), Didžiosios apgavystės (2007 Vilnius), Senasis aisčių giminės metraštis (2009 Kaunas), Europos šaknys ir mes, lietuviai (2011; iš esmės papildytas leidimas Europos šaknys Vilnius 2015).
J. Statkutė Rosales gimė Kaune 1929 m. rugsėjo 9 d. Jos tėvas Jonas Statkus buvo pirmasis tarpukario Lietuvos Valstybės saugumo departamento direktorius, vėliau – tautininkų remiamos „Pažangos“ spaudos bendrovės vadovas. 1940 m. liepos 6 d. drauge su Augustinu Povilaičiu ir gen. Kaziu Skuču sovietų okupacinės valdžios suimtas, išvežtas į Maskvos Butyrkų kalėjimą. Žūties laikas ir kapo vieta iki šiol nežinomi.
Jūratė mokėsi pradžios mokykloje Paryžiuje, kur tėvai gyveno iki 1938 m., karo metu – Kauno „Aušros“ gimnazijoje. Karui baigiantis, pasitraukė į Vakarus. Prancūzijoje studijavo lotynų ir prancūzų kalbas, gavo prancūzų kalbos mokytojo diplomą. Kalbų studijas tęsė JAV, Niujorko Kolumbijos universitete, išmoko anglų, ispanų, vokiečių kalbas.
1960 m. Venesueloje ištekėjo už inžinieriaus Luiso Rosales, su kuriuo išaugino penkis sūnus: Luisą, Joną, Šarūną, Rimą ir Saulių. Gyvendama tolimame užjūryje išsaugojo tautinę kultūrą – visi vaikai kalba lietuviškai, namie greta ispaniškų laikomasi ir lietuviškų papročių.
Nuo 1983 m. yra populiaraus opozicinės krypties Venesuelos politikos, ekonomikos ir kultūros savaitinio žurnalo „Zeta“ vyriausioji redaktorė. Be savaitinių straipsnių ir redakcijos darbo žurnale, turi nuolatinę skiltį dienraštyje „El Nuevo País“, dalyvauja radijo, televizijos, interneto diskusijose. Ilgą laiką bendradarbiavo su Klyvlendo (JAV) lietuvių laikraščiu „Dirva“.
Venesueloje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Ispanijoje ir Lietuvoje išleido studijas, kuriose kelia hipotezę, kad XIII a. Ispanijos kronikoje minimi godos (lietuviškai gudai, vokiškai gotai, lotyniškai getai), gyvenę nuo Vyslos iki Uralo ir rengę sėkmingus karo žygius į Romą, Indiją, kitus tolimus kraštus, buvo ne germanų, o lietuvių, latvių, prūsų ir kitų baltų genčių protėviai. Kritikai šią teoriją vertina skeptiškai.
Prieš keletą matų „Versmės“ leidykla išleido mokslininkės trilogijos „Europos šaknys“ pirmąją knygą „Europos šaknys ir mes, lietuviai“. Gaila, kad garsioji J. Statkutės de Rosales knygos „Gudų kelias“ (El camino de los godos) 2022 m. išleistos ispanų kalba, lietuviškas vertimas užsiliko neišleistas „Versmės“ leidykloje.
Žymios baltų proistorės tyrinėtojos, Venesuelos lietuvės Jūratės Statkutės de Rosales veikalas „Europos šaknys“ – tai drąsus, nusistovėjusias istorijos „tiesas“ atidžiai peržiūrėti kviečiantis, daugelį metų autorės ir kitų tyrinėtojų kruopščiai rinktos medžiagos apie indoeuropietiškos Vakarų kultūros ištakas apibendrinimas apie dabar baltais vadinamų, o ankščiau gudais (godais) save vadinusių tautų proistore ir net paraistorija vadinamą praeitį prieš Lietuvos krikštą.
Jūratės Statkutės de Rosales knygos:
- „Baltų kalbų bruožai Iberų pusiasalyje“ — Devenių kultūros fondas Čikagoje 1985 m.
- „Los Godos“ (2 laidos) — Ediciones de la Revista Zeta, Caracas, Venezuela, 1998, 1999.
- „Los Godos“ (2 laidos) — Ed. Ariel, Barcelona, España, 2004.
- „Goths and Balts“ — Vydūno jaunimo fondas Čikagoje 2004 m.
- „Didžiosios apgavystės“ — „Baltijos kopija“ Vilniuje 2007 m.
- „Senasis aisčių giminės metraštis“ — Č. Gedgaudo labdaros fondas Kaune 2009 m.
- „Filosofinė Lietuva: nuo Kanto iki Lėvino“ — „Sava Lietuva“ 2012 m.
- „Europos šaknys“ — „Sava Lietuva“ (internete tik pirmoji trilogijos dalis).
- „Gudų kelias“ (El camino de los godos) — 2022 m. knyga išleista ispanų kalba, lietuviškas vertimas likęs neišleistas „Versmės“ leidykloje.
J. Statkutė de Rosalės apdovanota aukščiausiais Venesuelos bei Karakaso miesto ordinis ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi (1996). 2011 m. birželio 15 d. Lietuvos edukologijos universitetas suteikė Jūratei Statkutei de Rosales garbės daktaro vardą („Honoris causa“).
Ką tik pasiekė liūdna žinia iš Venesuelos…
Mirė Jūratė Statkutė de Rosales (Jurate Rosales) (g. 1929 m. rugsėjo 9 d….Posted by Stasys Petkus on Monday, September 4, 2023
Na ką…
Mūsų sugebėjimas save pačius niekinti yra vertas Gineso rekordų knygos.
Eidama 94-uosius metus mirė Jūratė…Posted by Jurga Lago on Wednesday, September 6, 2023
Prezidentas pareiškė užuojautą dėl žurnalistės ir istorikės Jūratės Statkutės de Rosales mirties
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda dėl lietuvių kilmės Venesuelos žurnalistės ir istorikės Jūratės Statkutės de Rosales mirties reiškia nuoširdžią užuojautą jos šeimai ir Venesuelos lietuvių bendruomenei.
„Netekome šviesaus žmogaus, per gyvenimą su savimi nešusio lietuvių kalbą, istoriją ir kultūrą. Nepaisant geografinio atstumo su Lietuva, J. Statkutė de Rosales išsaugojo lietuvybę ir ją perdavė savo vaikams. Tai įkvepiantis meilės savo Tėvynei pavyzdys“, – rašoma Prezidento užuojautoje.
J. Statkutė de Rosales 1929 metais gimė Kaune, 1944-aisiais pasitraukė į Vakarus. Nuo 1951 m. gyveno Venesueloje. J. Statkutė de Rosales dirbo demokratinės krypties savaitinio politikos, ekonomikos ir kultūros žurnalo „Zeta“ vyriausiąja redaktore, bendradarbiavo su JAV lietuvių laikraščiu „Dirva“, tyrinėjo tolimąją baltų praeities istoriją, savo mokslo darbuose įrodė, kad baltų gentys kadaise darė didelę įtaką Europos istorijos raidai.
J. Statkutė de Rosales apdovanota Gedimino ordino Riterio kryžiumi.
Milžinai išeina. Pasilieka dvasios gnomai, toliau savos kišenės nematantys.
Stebėsime, ar sisteminėje durnasklaidoje blyktels bent trumpa žinutė apie šią netektį.
Ilsėkis ramybėje, Jūrate.
Išėjo Didi Lietuvė. Man skauda.
Amzina atilsi duok Dieve Juratei,tegu ilsisi ramybeje
ir amzinoji sviesa jai tesviecia.
Jos darbai nebus pamirsti ir ikveps ateities kartas.
Tegul Viešpaties Šviesa lydi Jūratės dvasią. Skaudu, kai netenkame tautos šviesulių.
Klasikinis pvz.:
pranasu tevyneje nebusi….kaip skaudu… ir
tai visada kartojasi zmonijos istorijoje…
Didžiuojamės turėję tokią gilią vagą lietuvių pasaulyje ariusią asmenybę. Teduoda jai Dievas dangaus karalystę.
atidziai skaitykite ka prezidentura raso:
“Netekome šviesaus žmogaus, per gyvenimą su savimi nešusio lietuvių kalbą, istoriją ir kultūrą. Nepaisant geografinio atstumo su Lietuva, J. Statkutė de Rosales išsaugojo lietuvybę ir ją perdavė savo vaikams. Tai įkvepiantis meilės savo Tėvynei pavyzdys“…..
Cha cha cha ….ir nieko nepamineta apie tai kad JI is esmes paneigia Europoje pripazinta istoriografine dogma apie “germanu” itaka antikineje europos istorijoje….
suprantame jie yra technokratai ne istorikai ar senuju saltiniu skaitytojai ir netgi ne senuju kalbu ekspertai…bet vistiek apmaudu ….kad jie neturi jokio supratimo apie Jurates Statkutes de Rosales
ideju svarbos Europos istorijai…
Bandziau jums atsakyti apie gudu vardo
etimologija… bet viska uzblokavo…f..alkas…
trumpai pasakysiu : tai nepaaskina gudu buvimo Vystylos zemese…jei gudai yra rytuose tai kaip paaiskinti ju buvima Prutenijoje/Brutenijoje ir dar pietu Svedijoje (gutu gentis)….
Gudų atsiradimas prie Vislos (Vistulos) – Gudanskas, Gudynė – gali būti tautų krastymosi pasekmė. Akivaizdu, kad žodis gudas yra senas – iš baltų genčių atsiradimo laikų. Gentys vienos nuo kitų skyrėsi savo gyvenimo būdu, turėjo save žymėjusius simbolius. Gudų simboliu pagal pavadinimo žodžio semantiką galėjusi būti tekanti saulė – ryto meto simbolis. Prie Vyslos apsigyvenę gudai, matyt, šį simbolį ir gyvenimą, tarkim gyvenant gatviniuose kaimuose, galėję atsinešti prie Vyslos iš rytų pusės. Be to, pagal gymį gudai, matyt, buvę rudų plaukų ir mėlynų akių žmonės, taigi pagal šiuos vienus ar kitus požymius ir galėjo būti atsikėlusieji vadinami gudais. Taip pat žodžio gudas šaknį turi ir jotvingių pavadinimas, radęsis iš požymio judintis, judėti, joti žirgu, angl. ‘go’, liet. gatvė, kaip vieta skirta judėjimui. Dėl tokių aplinkybių prie Karaliaučiaus (Semboje) gyvenę lietuviai prie Vislos atsikrausčiusius žmones, gyvenusius kaiminystėje rytų pusėje ir pažinotus gudų vardu, ir ėmė vadinti jų vardu – gudais.
Beje, tos pačios semantikos (reikšmės požymio) gali būti ir keltų vardas. Iš žodžio keltis – “pabudome ir kelkimės, t.y. judinkimės, keliaukime – imkimės darbo (juk Saulė, Mėnulis, žvaigždės patekėdami, būtent, tai daro).
kazkaip visai buvau pamirses apie baltu genciu judejima…geras paaiskinimas…
tada kyla klausimas ar gudai yra ta pati tauta kaip brutenai/prutenai ?
Pruteniai yra apibendrinantis genčių grupę pavadinimas, kuris veikiausiai apima ir gudų vardu vadintąsias gentis. Iš to aišku, kad pavadinimas pruteniai radosi vėliau, veikiausiai iš Nemuno ar jo dalies eros pradžioje buvusio Rudonas pavadinimo, pridėjus, kaip baltams tokiu atveju yra būdinga. priešdėlį ‘pa’ Taip gavosi Parudonai/Parudeniai, virtę į Prudeniai/Pruteniai. Tai sutrauktai tiek. .
Alemaniu DNR:
A genetic study published in Science Advances in September 2018 examined the remains of eight individuals buried at a seventh-century Alemannic graveyard in Niederstotzingen, Germany. This is the richest and most complete Alemannic graveyard ever found. The highest ranking individual at the graveyard was a male with Frankish grave goods. Four males were found to be closely related to him. They were all carriers of types of the paternal haplogroup R1b1a2a1a1c2b2b. A sixth male was a carrier of the paternal haplogroup R1b1a2a1a1c2b2b1a1 and the maternal haplogroup U5a1a1. Along with the five closely related individuals, he displayed close genetic links to northern and eastern Europe, particularly Lithuania and Iceland. Two individuals buried at the cemetery were found to be genetically different from both the others and each other, displaying genetic links to Southern Europe, particularly northern Italy and Spain. Along with the sixth male, they might have been adoptees or slaves.[34]
Langobardu DNR :
A genetic study published in Science Advances in September 2018 examined the remains of a Lombard male buried at an Alemannic graveyard. He was found to be a carrier of the paternal haplogroup R1b1a2a1a1c2b2b and the maternal haplogroup H65a. The graveyard also included the remains of a Frankish and a Byzantine male, both of whom were also carriers of subclades of the paternal haplogroup R1b1a2a1a1. The Lombard, Frankish and Byzantine males were all found to be closely related, and displayed close genetic links to Northern Europe, particularly Lithuania and Iceland.[83]
Europoje nuo senųjų laikų giminingos gentys tame pačiame žodyje viena tarė R, kita H, viena CH/H, o kt. K, ir t.t.
Palyginkime:
Ir sakė jam Jėzus –
ih sahet him Jesu* (iš Šventraščio senąja gotų kalba)
Kuri kuria kryptimi katra gentis judėjo, istorikai geriau žino, tačiau net ir Šventraščio kalba rodo, kas gotai buvo.
…………………..
* – Rašto po ranka neturiu, tad užrašiau čia iš studijų laikų atmintyje užsilikusį skambesį.
Įdomūs genetiniai duomenys ir archeologiniai faktai, ačiū.
ka Tacitas vadina Germanija ?
tai nera tai, ka mes siandien ( indoktrinuoti vokieciu istoriografijos) suprantame kaip germanu ar vokieciu tautos…
Tacito mastyme tai yra ” Tikri Gyventojai tu zemiu ” i rytus nuo Reino iki Vystulos …kokios gentys ten gyveno ?
Saliai,Smiltingiai, Skiriai,Rugiai, Teutonai-Tautoniai,Vandaliai,ir pan. ir t.t…..
Pabandykite etimologiskai paaiskinti siuos vardus….vienintele kalba kuri gali tai padaryti yra lietuviu ar latviu …
O kaip galetu istorikai paaskinti
islikusi grynuoli siaures vokietijoje:
upe vardu Shwentine….
netgi musu gerbiamas A Butkus negali savo nuomones pareiksti ….
bet vadina Jurate Statkute …diletante….lietuviu profesionalu durniu klanas…..cha cha…
Klaida isivele, atsiprasau, turejo buti : Schwentine
stai vokieciu Sagen – sakyti (k virsta i g) neabejotinas bendrumas
skandinavu Saga lietuviu Saka ,Pasaka…pasakojimas
alnglu shout -saukti….
daugybe bendrumu tarp Tautoniu/teutoniu ir Baltu kalbu…..
Čia – Ji ir apie Ją:
– youtube.com/results?search_query=J%C5%ABrat%C4%97+Statkut%C4%97+de+Rosales
galima pabūti dar su Ja, Jos ir kitų paklausyti.
Pvz.: Romualdas Grigas: „Jūratės Statkutės de Rosales darbų prasmė — neįtikėtina”,
Petras Jonušas: „Jūratė Statkutė de Rosales — sąžininga, teisinga, drąsi”,
Jūratė Statkutė de Rosales pristato savo knygą „Europos šaknys ir mes, lietuviai”
ir kt.
O Gugle rasite, kas prekiauja a.a. Jūratės knygomis. Pvz., čia:
– patogupirkti.lt/knyga/europos-saknys-ir-mes-lietuviai-europos-saknys-i-ii-dalys-didziosios-apgavystes.html
uzblokavo kurvos totaliai…
Prisimenu, kaip pirmą kartą išgirdau apie Ją, Jos darbus. Nėra žodžių tam jausmui aprašyti. Pasijutau visai kita esanti.
O paskui atėjo mintis – kodėl to negirdėjome nei iš mūsų istorijos, nei iš kalbos bei literatūros institutų, iš universitetų specialistų pulko? Kodėl iš ten girdime tik tai, kas rūpi Bumblauskui, Vaicekauskienei, bet ne tai, kas taip svarbu Lietuvai? Kodėl Ji – viena(!) – sugebėjo tiek darbuotis Europos archyvuose, atrasti tokius žinių lobius, o jie visi, kiek jų yra, toliau Lenkijos gal nė kojos nekelia? (Bet ir tai daugiau pailsėti, į svečius, negu ilgam juodam darbui archyvuose.) Vyliausi, jog bent dabar, jog ši žinia, kurią išgirdome iš Jūratės, – jog tai visus pažadins, sukels ant kojų, ir bus rasta pinigų būriais siųsti mūsų mokslininkus, dėstytojus, studentus į archyvus ir muziejus. Jog rasis, kas galės sau leisti savo atostogas ten praleisti. Bet…
Praeitą savaitę vis šmėstelėdavo Jos vardas atmintyje. Tartum nuojauta. Ar pasimokėme iš a.a. Jūratės? Ar užauginome Jos vertą pamainą? Kas perims ir tęs a.a. Jūratės Darbą?
Ar bus surengtas Lietuvoje tiek dėl Tautos nuveikusios Lietuvės paminėjimo, atsisveikinimo vakaras?
TAUTA, NESIRŪPINANTI SAVO PRAEITIMI, NETURI ATEITIES
Jūratė Statkutė de Rosales. Pasišventusi senajai protėvių istorijai ir Lietuvai
– lrt.lt/mediateka/irasas/2000072383/dokumentinis-filmas-jurate-statkute-de-rosales-pasisventusi-senajai-proteviu-istorijai-ir-lietuvai
Mirė lietuvių kilmės Venesuelos žurnalistė ir istorikė Jūratė Statkutė de Rosales.
– lrt.lt/lituanica/aktualijos/751/2071017/mire-lietuviu-kilmes-venesuelos-zurnaliste-jurate-statkute-de-rosales
net nakties metu cenzura nemiega… kaip kokie komunistai ar rasistai…
blokuoja komentarus…Vaiskunai prabusk!!!!
Po 80 metų dukros įminė dingusio tėvo mįslę ir atskleidė tiesą apie jo likimą, tačiau VSD neskuba imtis veiksmų Atsakymo sulaukė prieš pat mirtį
– lrytas.lt/lietuvosdiena/aktualijos/2023/11/05/news/po-80-metu-dukros-imine-dingusio-tevo-misle-ir-atskleide-tiesa-apie-jo-likima-taciau-vsd-neskuba-imtis-veiksmu-29001264
Atsimenu, kai Kaune buvo televizinis tiltas su ja – jausmas nepakartojamas. Ilsėkis ramybėje, Jūrate, tiek daug mūsų tautiniam susipratimui nuveikusi.