Naujausios apklausos duomenimis, daugiau nei 80 proc. Lietuvos gyventojų reikalauja, kad paslaugos Lietuvoje jiems būtų suteikiamos lietuviškai, nepaisant juos aptarnaujančio asmens statuso mūsų šalyje.
Kaip į tokią tautos nuomonę reaguoja valdžia ir kokie iššūkiai valstybinei lietuvių kalbai kyla šioje kadencijoje?
Apie visa tai Dovilo Petkaus pokalbis su žurnalistu, kalbininku ir buvusiu VLKK pirmininku Audriu Antanaičiu.
Ar ŽT nebereikalauja, kad kiekviena valstybė PRIVALO suteikti savo piliečiams ir gyventojams vidurinį išsilavinimą VALSTYBINE kalba? (Logiška išvada: visi piliečiai ir gyventojai privalo lankyti tas mokyklas ir gauti ten brandos atestatus)
vis užmirštu:
Ar iš rusų perėmėme klaidingą pavardžių su Prz (ir kt. RZ atvejais) tarimą ir perrašą? –
Vikipedija:
Brzeziński perrašome, kaip lenkai taria – Bžezinskis (nes – Бжези́нский?) , o štai
Nikołaj Michajłowicz Przewalski → Nikolajus PRževalskis… Nes: rus. Николай Михайлович Пpжевальский? – Rusijoje gyvenusiam generolui pavardė buvo savaip perdaryta?)
Mūsų spaudoje teko matyti ir mūsų piliečių pavardes su atlietuvintant taip perrašytomis raidėmis – (Lenkiškoje pavardės versijoje matosi, jog Z buvo pridėta ją sulenkinant. Be šios raidės lieka grynai lietuviška pavardės šaknis. Tačiau atlietuvinant nebuvo į tai atsižvelgta (žinių stoka apie taikytus pavardžių sulenkinimo būdus?) , taigi, pavardė liko tik PUSIAU atlietuvinta.
Kadangi rusai taip susirusino savo žmogaus pavardę, tai po to iš rusų kalbos taip ir perrašoma – Prževalskis.
Keisčiau, kai Lietuvoje iš sulenkintos pavardės, pvz., Grzybowski kažkada buvo atlietuvinta į Grižibauskas. Aišku, kad buvo žinių stoka. Dėl tos žinių stokos ir priesagos -evič-, -avič-, -ausk-, -insk- lietuvių pavardėse išliko.
Už nuopelnus kovose su rusais S. Batoro kariuomenei užimant Polocką Lanko herbu apdovanotų lenkų šlėktų Pževalalskių palikuonis gimė ir tarnavo Rusijoje, kur tarnavo rusę vedęs karininkas jo tėvas, o gal ir senelis. Todėl caras laikė juos savo valdiniais.
Dėl užsilikusių svetimų priesagų lietuvių pavardėse – ne visada, bet kartais tam yra ir labai rimtų (ar ir skaudžių) asmeninių priežasčių, neturinčių nieko bendro su kaimynės „paveldo” saugojimu. Seimas galėjo (ir PRIVALĖJO) padėti tai išspręsti, tačiau pasielgė piktybiškai priešingai.
Europos klasikinės raštvedybos, jos raidos išmanymas, kas ir kaip joje kito ilgainiui – abejoju, ar šiandienos studentai apskritai to mokomi. Todėl žinių ir stokoja. Nors valstybei, kurios žemes kaimynės kiekviena į save plėšė, labai svarbu perduoti tas žinias į ateitį, palikuoniams..
Turėjo būti:
Pževalalskių palikuonis → Pževalskių palikuonis
Vilniaus rajone – trys valstybinės kalbos
– respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/vilniaus-rajone—trys-valstybines-kalbos/
„Trikalbystė Vilniaus rajone de facto i> įteisinta dabar jau buvusios savivaldybės merės Marijos Rekst iniciatyva. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) nusprendė, kad Vilniaus rajono savivaldybės meras teisus, patvirtinęs reikalavimą, jog asmenys, norintys vadovauti rajono švietimo įstaigoms, privalo mokėti lenkiškai ar rusiškai“
„Daugiakalbystę įteisinantis projektas jau net yra paruoštas. Jei jis būtų priimtas, kokioje nors Šalčininkų savivaldybės administracijoje, ligoninėje ar teisėsaugos struktūrose dirbantis lietuvis privalėtų išmokti lenkiškai, nes kitaip negalėtų dirbti. Kitaip tariant, ne visoje Lietuvoje lietuviai būtų pilnateisiai piliečiai. ”
Gal ir tikrai laikas skubiai šį seimelį poilsio paleisti? Nusiplūkė, „Lietuvos naudai“ beplušėdamas?
Žmonės tarpusavyje bendrauja įvairiomis kalbomis. Tai jų privatus reikalas. Labai naudinga, jei įvaikriakalbės bendruomenės pareigūnai pramokę bent poros tų kalbų. Naudinga, bet − neprivaloma! Tik – kuo čia dėta savivaldybės įstaigos ir VALSTYBĖ, kurioje tie daugiakalbiai gyvena, kurios piliečiai yra, ir kuo čia dėtas teismas? Ar jis nebeturi kuo užsiimti?
Reikia atsikratyti tuo sovietiniu, o gal dar senesniu, įkalimu į galvą, kad lietuviškai kalbėti viešai yra nacionalizmas ar tuo niekinimu, kad lenkų dievas lietuviškai nesupranta.
MACHATMA GANDIS, ANTANUI POŠKAI, BUVO PAREIŠKĖS – LIETUVŲ KALBA YRA SENESNĖ UŽ SANSKRITĄ! O TAI REIŠKIA, KAD LIETUVIŲ KALBAI JAU PER 93 000 metų!
Gindami žodį, giname valstybę
– respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/gindami-zodi-giname-valstybe/
Vilniaus rajone – trys valstybinės kalbos
– respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/vilniaus-rajone—trys-valstybines-kalbos/
Bet gi ir užkrečiama ta sąvoka – Tautinės mažumos! Nuolankiai paskui Kremlių ir LLRA kartojame jų mums 3 dešimtmečius kaltą į galvas nesąmonę, nors kalbame viso labo apie kitataučius piliečius…
Tai gal jau pats laikas imtis atvirkščiai elgtis – pradėti vadint juos tikruoju vardu: valstybės (rajono, miesto ir t.t.) kitakalbiai/kitataučiai piliečiai??? Gal bent save įpratinsime daiktus tikraisiais jų vardais vadinti tiek kalbėdami, tiek rašydami? Pradėkime nuo autorių, kalbančių ir rašančių šiuo klausimu – išsiuntinėkime jiems tokį raginimą. Paraginkime visą „marginalų“ – spaudą, radiją, TV. Jei jau bekalbant iš įpročio išsprūsta „TM“, susigriebę pataisykime save, pasakykime „vadinamosios TM“, pabrėžtinai patys iš savęs pasijuokdami, kad kai ilgai girdi kalant į galvą kažkieno išsigalvotą, pasisavintą titulą , tai nejučia ir pats tuo patiki.
Kauno lietuviai įmonę ,,Ragutis ” pervadino į Wolfas Engelmann. ,,Šeimos ” vaistinių tinklas perkrikštytas į Benu
Ukmergės valdovai ( gal tikrai romėnų palikuonys ? ) ant atstatyto paminklo centre —–uždėjo lotynišką užrašą .
Šeimų sąjūdžio vadas anekdote ,,Karvė ” pasikeikia rusiškai. Viskas viešumoje , dažnai matoma , labai tarnauja tautai.
Betgi pabandyk, žmogau, susigaudyti, kas yra kas, ir kur anas tūno! –
– lt.wikipedia.org/wiki/Tamro_Baltics
Tie šimtai gudriai sumazgytų įmonių tam ir skirti, kad tikrojo šeimininko, kuris turėtų atsakyti už viską, nerastum?
Registruodami įmones, per 30 metų taip ir neišmokome SAVO pirkėjui, SAVO vartotojui dirbti, o ne nežinia kur tūnančiam verslo savininkui savininkui
Parlamentaras Gabrielių Landsbergį pamokė lietuvių kalbos
– respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/parlamentaras-gabrieliu-landsbergi-pamoke-lietuviu-kalbos/