Keletą dešimtmečių stovintys apgriuvę vandens bokštai, apleistos fermos ar pastatai ne tik gadina estetinį vaizdą, bet ir kelia pavojų žmonių sveikatai, gyvybei bei teršia aplinką. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija primena, kas yra atsakingas už tokių statinių priežiūrą ir kam priklauso jais rūpintis.
Visų pirma, statiniais, nepriklausomai nuo jų techninės būklės ar teritorijos, turėtų pasirūpinti šių statinių naudotojai. Statybos įstatyme įtvirtinta, jog ne savivaldybių administracijos, o statinių naudotojai privalo organizuoti ir (ar) atlikti statinio techninę priežiūrą, taip pat suremontuoti, rekonstruoti arba nugriauti statinius, jeigu tolesnis jų naudojimas kelia pavojų žmonių gyvybei, sveikatai ar aplinkai.
Paaiškėjus, kad statinio būklė kelia pavojų statinyje ar arti jo esančių žmonių sveikatai, gyvybei ar aplinkai, atsižvelgdamas į grėsmės pobūdį ar įvykus statinio avarijai, statinio naudotojas ir (ar) statinio techninis prižiūrėtojas privalo imtis priemonių žmonėms apsaugoti ir kitų teisės aktuose nurodytų priemonių.
Statinių, išskyrus energetikos objektų, susisiekimo komunikacijų ir su jomis susijusių kitų inžinerinių statinių, taip pat hidrotechnikos statinių Baltijos jūroje ir vidaus vandens telkiniuose, naudojimo priežiūrą atlieka savivaldybių administracijos. Statinių naudojimo priežiūra yra Konstitucija ir įstatymu nustatyta (priskirta) savivaldybės savarankiškoji funkcija.
Savivaldybių administracijos duomenys apie statinių naudojimo priežiūros vykdymą Aplinkos ministerijos nustatyta tvarka teikia Statybos inspekcijai. Statybos inspekcijai nustatyta pareiga kaupti šiuos duomenis, o savivaldybės administracija.