2023 m. balandžio pabaigoje ir gegužės pradžioje Gidų ir kelionės vadovų profesinė sąjunga „Solidarumas“ su Valstybine darbo inspekcija, Trakų istorijos muziejumi ir policija atliko gidų patikrinimus Vilniaus senamiestyje ir Trakų pilies muziejuje.
Patikrinimo metu buvo nustatyti asmenys, kurie neteisėtai teikė gido paslaugas arba jas teikė neturėdami verslo liudijimo ar individualios veiklos pažymėjimo.
Lietuvoje gyvenantis Pietų Korėjos pilietis, kuris teikė gido paslaugas neturėdamas leidimo ir be verslo liudijimo ar individualios veiklos pažymėjimo, buvo nubaustas 585 eurų bauda. Antrą kartą už tą patį pažeidimą jam grėstų mažiausiai 1500 bauda.
Nustatyta Lietuvos gidė, kuri turėjo leidimą dirbti, bet rusų kalba turistams iš Baltarusijos teikė gido paslaugas neturėdama verslo liudijimo ar individualios veiklos pažymėjimo t. y. nemokėdama mokesčių. Jai skirta 300 eurų bauda.
Gidų ir kelionės vadovų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkas teigia, kad tokie gidų patikrinimai tik prasidėjo ir tęsis visą turistinį sezoną. Jis pasidžiaugė, kad Valstybinė darbo inspekcija, Trakų istorijos muziejus ir policija suprato neteisėto gidų darbo daromą žalą Lietuvos turizmui ir geram jos įvaizdžiui, todėl imasi visų būtinų priemonių stabdant jų neteisėtą veiklą.
Pasak R. Garuolio, žinia apie vykdomus gidų patikrinimus greitai pasklido, todėl tos turistinės agentūros, kurios neketino samdyti teisėtų gidų, skubiai, dar neprivažiavus Vilniaus pakeitė savo planus ir surado turistams gidus, turinčius teisę dirbti.
Tuo ypač džiaugėsi darbo gavę lenkų kalba dirbantys gidai, nes dėl Lenkijos valstybinių švenčių atvyko labai daug turistų iš šios šalies.
„Norėčiau padėkoti Lietuvos Respublikos vyriausiam valstybiniam darbo inspektoriui Jonui Griciui, Trakų istorijos muziejaus direktorės pavaduotojai Živilei Barkauskaitei, veikliems ir pareigingiems valstybiniams darbo inspektoriams ir policininkams, dalyvavusiems gidų patikrinimuose.
Jūsų dėka daug teisėtų gidų gavo darbo, o atvykę turistai – daug teisingos ir įdomios informacijos apie mūsų šalį. Ačiū Jums,“- sakė Gidų ir kelionės vadovų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkas R. Garuolis.
Jis taip pat paragino Lietuvos gidus darbo metu matomoje vietoje segėti Lietuvos ir Trakų istorijos muziejaus gidų pažymėjimus, kad gidų tikrinimo metu nebūtų trukdomas jų darbas, o neteisėti gidai negalėtų pasislėpti.
Nuotraukoje matyti sulaikyti neteisėtai dirbę gidai? Kodėl nenurodytos jų pavardės? Ir kodėl jie laimingai šypsosi?
O ką slypi po „Lietuvos gidė“? LR pilietė ar kaip?
O ką tie gidai pasakoja, nesu girdėjęs, kad Lietuva po Laisvės atgavimo (Kovo 11-osios) būtų sukūrusi savo šalies istoriją, nors tai buvo būtina. Taigi, matyt, vis dar pasakojama Lenkijos sukurtoji Lietuvai istorija. Gal gi Gidų profsąjungai derėtų ir dėl to sunerimti, kad jie galėtų pasakoti tikrą, nuo lenkiškųjų pramanų apvalytą istoriją.
,,Kažin” yra teisus.Man irgi teko patirti,dėl lenkakalbių gidų ir su Lenkijos turistais atvykusių ,,gidų” savavališkai iškreiptų Lietuvos-Lenkijos istorijos pasakojimų ir vertinimų.Tad,ypač svarbu gidų pasakojimo turinys, o tai niekas netikrina,deja.