Balandžio 23 d. Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė nusiuntė raštą Lietuvos Prezidentui Gitanui Nausėdai, Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen, Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei, kuriame griežtai pasisako prieš Europos komisijos patarimą Lietuvoje ilginti pensinį amžių iki 72 metų.
Rašte teigiama, kad Lietuvos Statistikos departamento duomenimis Lietuvos gyventojų vidutinis amžius yra vienas trumpiausių Europoje. Daugelis darbuotojų, kurie mokėjo mokesčius Sodrai, pensijos nesulaukia, o sulaukę pensinio amžiaus miršta greičiau nei kitų Europos šalių bendraamžiai.
„Pensinio amžiaus ilginimas iki 72 metų daugelį darbuotojų verstų dirbti iki mirties ir atimtų iš jų teisę į užtarnautą poilsį ir pensijas.
Daug darbuotojų, ypač dirbančių fizinį darbą, dėl amžiaus nebegali tinkamai dirbti, o prailginus pensinį amžių iki pensijos turės gyventi iš bedarbio pašalpų, o joms pasibaigus mirti skurde.
Jau dabar vyresni nei penkiasdešimties metų darbuotojai susiduria su darbdavių diskriminavimu priimant ir atleidžiant iš darbo darbuotojus. Profesinių sąjungų duomenimis, ši diskriminacija dėl amžiaus yra labiausiai paplitusi darbuotojų diskriminavimo forma Lietuvoje“,- pareiškė Kristina Krupavičienė.
Pasak jos, vyresnio amžiaus darbuotojų įdarbinimą sunkina tai, kad net iki pandeminiu laikotarpiu, kai Lietuvos ūkis sparčiai augo, nedarbas Lietuvoje buvo krizinio lygio ir sudarė 7-9%, o kai kuriais metų laikotarpiais dar daugiau.
Šiuo metu nedarbas Lietuvoje yra vienas aukščiausių Europoje, o mokslo pažanga neišvengiamai artina skaitmeninimo revoliuciją ir robotizaciją, kurios sunaikins daug įprastų darbo vietų, dėl to labiausiai nukentės vyresnio amžiaus darbuotojai, kuriems persikvalifikuoti bus daug sunkiau nei jaunesniems darbuotojams.
Todėl esant šioms ilgalaikėms darbo vietų mažėjimo tendencijoms, pasak profesinės sąjungos pirmininkės, ypač piktina viešojoje erdvėje pasirodantys siūlymai panaikinti visus apribojimus darbuotojų imigracijai, kuri, neva pagerintų demografinę Lietuvos padėtį, ir neberemti šeimų, auginančių vaikus, nes atseit tai nepasiteisino.
„Lietuvoje būtina kitų valstybių pavyzdžiu, pensinį amžiaus ilginimą susieti su vidutiniu šalies gyventojų amžiumi. Šiuo metu Lietuvoje pensinis amžius ilginamas greičiau nei auga vidutinis šalies gyventojų amžius,“ – siūlo Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė K. Krupavičienė.
***
Skelbiame visą Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“pirmininkės raštą:
LR Prezidentui Jo Ekscelencijai Gitanui Nausėdai;
LR Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei – Nielsen;
LR Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei.
Dėl pensinio amžiaus ilginimo iki 72 metų
Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ griežtai pasisako prieš pensinio amžiaus ilginimą iki 72 metų.
Lietuvos Statistikos departamento duomenimis Lietuvos gyventojų vidutinis amžius yra vienas trumpiausių Europoje. Daugelis darbuotojų, kurie mokėjo mokesčius Sodrai, pensijos nesulaukia, o sulaukę pensinio amžiaus miršta greičiau nei kitų Europos šalių bendraamžiai.
Pensinio amžiaus ilginimas iki 72 metų daugelį darbuotojų verstų dirbti iki mirties ir atimtų iš jų teisę į užtarnautą poilsį ir pensijas.
Daug darbuotojų, ypač dirbančių fizinį darbą, dėl amžiaus nebegali tinkamai dirbti, o prailginus pensinį amžių iki pensijos turės gyventi iš bedarbio pašalpų, o joms pasibaigus mirti skurde.
Jau dabar vyresni nei penkiasdešimties metų darbuotojai susiduria su darbdavių diskriminavimu priimant ir atleidžiant iš darbo darbuotojus. Profesinių sąjungų duomenimis, ši diskriminacija dėl amžiaus yra labiausiai paplitęs darbuotojų diskriminavimo būdas Lietuvoje.
Vyresnio amžiaus darbuotojų įdarbinimą sunkina tai, kad net iki pandeminiu laikotarpiu, kai Lietuvos ūkis sparčiai augo, nedarbas Lietuvoje buvo krizinio lygio ir sudarė 7– 9%, o kai kuriais metų laikotarpiais dar daugiau.
Šiuo metu nedarbas Lietuvoje yra vienas aukščiausių Europoje, o mokslo pažanga neišvengiamai artina skaitmeninimo revoliuciją ir robotizaciją, kurios sunaikins daug įprastų darbo vietų, dėl to labiausiai nukentės vyresnio amžiaus darbuotojai, kuriems persikvalifikuoti bus daug sunkiau nei jaunesniems darbuotojams.
Todėl esant šioms ilgalaikėms darbo vietų mažėjimo tendencijoms ypač piktina viešojoje erdvėje pasirodantys siūlymai, neberemti šeimų, auginančių vaikus, nes neva tai nepasiteisino, ir panaikinti visus apribojimus darbuotojų imigracijai, kuri, jų nuomone, pagerintų demografinę Lietuvos padėtį.
Lietuvoje būtina kitų valstybių pavyzdžiu, pensinį amžiaus ilginimą susieti su vidutiniu šalies gyventojų amžiumi. Šiuo metu Lietuvoje pensinis amžius ilginamas greičiau nei auga vidutinis šalies gyventojų amžius.
Pagarbiai Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė.
ilginimai, trumpinimai, nukėlimai, atidėjimai, nesusipratimai, paklydimai
ir kitų klaidinimai…
Tikrai dar ne toje Gerovės saloje gyvename, kad vos gimusius į pensiją paleistų, ir taip 72 m. gyventume ją gaudami. Šiandien dažnas, į pensiją išėjęs, gal ir pusmečio neišgyvena, o ką jau kalbėti apie ilginimą iki 72.
Todėl būt šaunu į pensiją anksčiau, nuo 50 m. keliauti – tada amžiaus tarpsnis, kai gyvenama iš pensijos, būtų ilgesnis.
Painiojamos sąvokos:
– darbingas amžius (iki kada žmogus turėtų būti laikomas darbingu, t.y., negalėtų būti atleidžiamas iš darbo (arba nepriimamas) vien tik dėl amžiaus,
– su pensiniu amžiumi, kurį pasiekus, įgyjama teisė gyventi iš pensijos.
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” padalinys? Juk pavadinimas – tas pats.
Ak, šit kaip! Pasirodėte, kai užuodėt pavojų? O ligi šiol, žmonai ar vaikams matant, gulėjote ranką ant skiepo dūrio vietos uždėjęs ir apsimesdavote, kad jau paskutinius kartus įkvepiate ir iškvepiate? Bet, kai instinktas pranešė, kad aš tamstai milžinišką šunybę ruošiu, staiga prisikėlėte?
Na, dėkokite savo instinktui, nes to, ką iš keršto taikiausi tamstai pakišti, nė per savaitę darbo be miego nebūtumėt iškuopęs…
…………………………..
Beje, tikrai pavadinimai taip sutampa? Manote, jog tai filialas? Ne paprastas kopijavimas, kai nieko nesiseka pačiam sugalvoti? Yra to požymių?
Nežinau, kaip čia yra, bet pavadinimas tai juk tas pats!
Nereikia nuleisti rankų: būtina įvykdyti Rusijoje maidaną ir rusų Lietuvoje dirbs 10k daugiau , nei ukrainiečių dabar. Galėsim visai nedirbti. Negi skatinsi gimstamumą , sukursi padorias gyvenimo sąlygas, kad lietuviai nebėgtų iš ? – Nesąmonė. Kam ? Tada prigužės babajų ir bus kaip Europoje, vien bėdos iš jų. O mes turim Rusiją.
Tegyvuoja Gerovės Lietuva, bet be ” pensininkų”. Valio!!!!!!!!!!!
Dukrelėms, sūneliams, anūkams ir pan. gerovės valstybė jau seniai sukurta. Dėl to tauta gali džiūgauti ir didžiuotis. O pensininkai liberalioje visuomenėje yra atgyvena. Dinozaurai. Darbininkai, žemdirbiai ir kūrybinė inteligentija privalėtų dirbti iki paskutinio atodūsio – kol išneš kojomis į priekį, kad nenuilstamai gerintų gerovės valstybės ekonominius rodiklius.