2021 m. gruodžio mėn. Vyriausybės nutarimu buvo patvirtinti bendrojo ugdymo mokyklų tinklo kūrimo taisyklių (toliau – Taisyklės) pakeitimai, sukėlę visuomenėje žymų rezonansą ir nuogąstavimą dėl gresiančio mokyklų uždarymo.
Pakeistose Taisyklėse numatyta, kad mokyklos, kuriose mokosi 60 ir mažiau mokinių, yra pertvarkomos arba uždaromos, išskyrus nevalstybines mokyklas, vaikų socializacijos centrus, specialiąsias mokyklas, specialiojo ugdymo centrus, kad gimnazijose sudaromos ne mažiau kaip dvi III gimnazijos klasės, nustatant išimtį privačioms gimnazijoms. Taisyklių prieduose buvo nustatyti nauji minimalūs mokinių skaičiai klasėse.
Pasak Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūno pavaduotojos Laimos Nagienės, tokius sprendimus Vyriausybė priėmė vadovaudamasi Švietimo įstatyme įtvirtinta nuostata, kad mokykla bendrojo ugdymo programas gali vykdyti, jei atitinka Vyriausybės patvirtintose mokyklų tinklo kūrimo taisyklėse nustatytus bendruosius ir specialiuosius kriterijus.
„Taigi, apibendrinti galima būtų taip, kad Švietimo įstatyme įstatymų leidėjui nenustačius aiškių kriterijų, t. y. nesant teisinio pagrindo Vyriausybei apskritai nustatyti konkrečius kriterijus, Vyriausybė savo patvirtintose Taisyklėse įtvirtino kriterijus, nepagrįstai varžančius tiek savivaldybių sprendimų laisvę, tiek mokyklų veiklą“, – sako L. Nagienė.
Kadangi tokie Vyriausybės sprendimai sukėlė abejonių dėl atitikties Konstitucijai, praėjusią gegužę Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūno pavaduotojos L. Nagienės iniciatyva demokratai kreipėsi į Konstitucinį Teismą dėl išaiškinimo, ar aukščiau minėtos Švietimo įstatymo ir Tinklo kūrimo taisyklių nuostatos neprieštarauja Konstitucijos straipsniams, reguliuojantiems švietimo vykdymą ir apibrėžiantiems savivaldos veikimo principus. Skundą taip pat pasirašė ir dauguma kitų Seimo opozicijos narių, iš viso 56 Seimo nariai.
Trečiadienį po beveik metus užtrukusio nagrinėjimo Konstitucinis Teismas nusprendė, kad minėtos Švietimo įstatymo ir Tinklo kūrimo taisyklių nuostatos prieštarauja Konstitucijai.
Konstitucinio Teismo nutarimo paskelbimą nuspręsta atidėti keliems mėnesiams. Iki tol atsakingos institucijos turi parengti reikiamus teisės aktų pakeitimus, kurie užtikrintų atitiktį Konstitucijai, taip pat numatant Švietimo įstatyme aiškius mokyklų tinklo kūrimo kriterijus.
Taigi, atsižvelgiant į tai, kad bendrojo ugdymo programas vykdančių savivaldybių mokyklų tinklo sudarymoteisinio reguliavimo spragai ir neapibrėžtumui pašalinti reikalingas tam tikras laikas, šis Konstitucinio Teismo nutarimas Teisės aktų registre oficialiai bus paskelbtas 2024 m. sausio 2 d.
Kodėl švietimo reformos įgyvendinamos per jėgą, o ne per sveiką protą?
– ziniuradijas.lt/laidos/ziniasklaidos-komentaras/kodel-svietimo-reformos-igyvendinamos-per-jega-o-ne-per-sveika-prota?soundtrack=1