Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas pritarė siūlymui didinti savivaldybių biudžetų pajamas. Komitetas svarstė Savivaldybių biudžetų pajamų nustatymo metodikos įstatymo projektą ir nusprendė, kad būtina pakeisti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) netekties kompensavimo proporciją. Pagal naują proporciją sumažėtų savivaldybių biudžetams tenkanti našta kompensuoti GPM netektis.
Dabar galiojanti metodikos proporcija nustato, kad valstybės biudžetui tektų 70 proc., o savivaldybių biudžetams – 30 proc. GPM netekčių. Komitetas siūlo nustatyti, kad 90 proc. GPM netekčių naštos tektų valstybės biudžetui, o 10 proc. – savivaldybių biudžetams. Tokiu atveju savivaldybės turėtų daugiau lėšų, kurias galėtų skirti kitoms reikmėms, pavyzdžiui, ikimokykliniam ugdymui, darželių plėtrai ir kt.
GPM netektys dažniausiai atsiranda padidinus neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD), t. y. gyventojo pajamas, už kurias nereikia mokėti pajamų mokesčio. Todėl padidinus NPD daliai gyventojų nebereikės mokėti GPM arba teks jį mokėti mažesnį. Kadangi pajamos iš GPM sudaro per 80 proc. savivaldybių mokestinių pajamų, dėl tokio centrinės valdžios sprendimo nukenčia savivaldybių biudžetai.
„Politinių partijų vadovai ir savivaldybės 2020 m. pasirašė Memorandumą, kuriuo susitarė siekti, kad Vyriausybės sprendimai, mažinantys savivaldybių biudžetų prognozuojamas pajamas dėl gyventojų pajamo mokesčio netekimo, būtų kompensuojami iš valstybės biudžeto.
Be to, būtina užtikrinti savivaldybių biudžetų stabilumą. Įstatymo projekto pataisa būtų žengtas žingsnis Memorandumo įgyvendinimo ir savivaldybių finansinio savarankiškumo stiprinimo link. Viliuosi, kad Seimo Biudžeto ir finansų komitetas, suprasdamas Memorandumo svarbą ir savivaldybių lūkesčius, taip pat palaikys komiteto sprendimą“, – teigia Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas Ričardas Juška.
O kaip toliau bus su Vilniumi, kuriam būdavo paliekama tik apie 42 % surenkamų GPM pajamų ?…