Lietuvos žmonėms svarbiausios darbuotojų ir darbdavių teisės: didžioji dalis šalies visuomenės darbo santykius įvardija svarbesniais už visas kitas asmens teises bei pareigas. Tik penktadaliui mūsų šalies gyventojų prioritetinės – jų, kaip šeimos narių, teisės. Tai atskleidė advokatų kontoros „Marger“ užsakymu bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa.
Tyrimo duomenimis, 55 proc. Lietuvos žmonių kaip svarbiausias įvardijo darbuotojų ir darbdavių, 54 proc. – piliečio ir visuomenės nario teises, pusei apklausos respondentų svarbiausios jų kaip vartotojų, pirkėjų ir paslaugų gavėjų teisės. Šeimos teisės svarbiausios 19 proc. mūsų šalies gyventojų.
„Darbo santykiai ir juose dalyvaujančių asmenų teisės Lietuvos žmonėms yra pačios svarbiausios. Įdomu pastebėti, kad asmens, kaip šeimos nario, teisės labiausiai rūpi daugiau nei dvigubai mažesnei daliai visuomenės. Tokių nuostatų priežastis, tikėtina, yra dvejopa. Pastaraisiais metais darbuotojų ir darbdavių santykiai išgyveno itin dinamišką laikotarpį: atsirado iki tol neegzistavęs nuotolinis darbas, vėliau – hibridinis darbo modelis. Darbdaviai privalėjo veikti ir iki šiol veikia itin lankstaus taikymosi prie besikeičiančios verslo aplinkos etape, todėl tokioje kaitoje atsirado nemažai neapibrėžtumo, kuris gerokai padidino darbo santykių svarbą“, – sako advokatų kontoros „Marger“ vadovaujantis partneris, advokatas Vladas Gerasičkinas.
Jis atkreipia dėmesį, kad darbuotojų bei darbdavių teisių svarbą stiprino ir darbo santykių ginčų statistika. „Darbuotojų atleidimai, netenkinančios darbo sąlygos, užsienio šalių piliečių įdarbinimas, darbo užmokesčio klausimai yra pagrindinės priežastys, kodėl darbuotojų ir darbdavių teisės yra itin svarbios dabartiniu laikotarpiu“, – pabrėžia advokatas.
Tyrimo duomenimis, darbuotojo ir darbdavio teisės dažniau svarbiausios moterims. O taip pat jaunesnei visuomenės daliai – 18-45 m. asmenims, turintiems aukštąjį išsilavinimą, gaunantiems didesnes pajamas ir gyvenantiems didesniuose miestuose ar rajonų centruose. Tuo tarpu piliečio ar visuomenės nario teisės turi itin didelę reikšmę vyriausio amžiaus, aukštesnio išsimokslinimo visuomenės nariams. Vartotojo, pirkėjo ar paslaugų gavėjo teisės labiausiai rūpi vyresniems nei 45 m., vidutinių ir didžiausių pajamų apklaustiesiems.
„Kiekvienas esame vartotojas, pirkėjas ar paslaugų gavėjas. Tikėtina, kad šios srities tiesės visuomenei aktualios tiek, kiek jos nariai susiduria su spręstinais arba jų netenkinančiais paslaugų teikimo ar prekių įsigijimo aspektais. Kadangi šios teisės yra svarbiausios kas antram Lietuvos žmogui, galima daryti prielaidą, kad nemaža visuomenės dalis sprendė šios srities ginčus ar domėjosi savo, kaip pirkėjų ar paslaugos gavėjų, interesais“, – sako V. Gerasičkinas.
Tyrimo duomenys rodo, kad 19 proc. Lietuvos žmonių svarbiausios jų kaip šeimos narių teisės. Jos yra svarbiausios 36-45 m., mažesnių pajamų, kaimo vietovių gyventojams.
Advokatų kontora vykdo projektą „Mano teisės. Svarbu žinoti“, kurio metu įvairiais kanalais žmonėms pateikia svarbiausią informaciją apie jų teises bei galimybes jomis pasinaudoti.