Rudenį svarbu savo kūną praturtinti reikiamais vitaminais bei mineralais, o tam gali puikiai pasitarnauti spalvingos daržovių sultys iš išaugusių mūsų soduose ar daržuose. Pasak sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, daržovių sultys gali būti puikus mitybos paįvairinimo būdas, tačiau svarbu žinoti, jog sultys prilygsta maistui ir nekompensuoja dienos skysčių poreikio. Tuo tarpu prekybos tinklo „Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė siūlo geriausius daržovių derinius, suteikiančius energijos ir dovanojančius tikrą skonių įvairovę.
Galimybė įtraukti daugiau daržovių į vaikų mnitybą
Kaip teigia „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė, daržovių sultys yra puiki alternatyva tiems, kurie mato, kad jų mityboje trūksta daržovių. Tai puiki paįvairinimo priemonė bei galimybė vaikams ar kitiems asmenims, kurie nemėgsta arba negali šiandien suvalgyti priklausančios dienos daržovių normos, gauti reikiamą kiekį vitaminų bei mineralų. Tiesa, gydytoja pažymi, kad tiek vaisių, tiek daržovių sultyse naudingų maistinių medžiagų yra kiek mažiau, negu gryname produkte.
„Daržovių sultys gali būti puikus būdas įtraukti daržoves į vaikų mitybą, tačiau reikia turėti omenyje, kad priklausomai nuo amžiaus, jų virškinimo sistema dar yra formavimosi procese, tad su didesniu kiekiu sulčių arba įvairių daržovių mišiniu galime ją sudirginti. Taip pat vertėtų nepamiršti, kad daržovių sultys yra maistas, kuris nekompensuoja dienos skysčių poreikio, o didesnis sulčių kiekis net ir suaugusiems gali pasijusti pilvo pūtimu, todėl jautresnės virškinimo sistemos žmonėms rekomenduojama sultis skiesti vandeniu“, – įspėja gydytoja.
Kadangi kiekvieno žmogaus kūnas yra savitas, o daržovių sultyse yra daug biologiškai aktyvių medžiagų, dr. E. Gavelienė pataria rytais gerti vandeniu praskiestas sultis ir pasižiūrėti, kaip organizmas reaguoja. Jeigu kažkam tinka, sultys gali būti ir neskiestos.
Specialistė taip pat pataria tarpusavyje nemaišyti daugybės dalių: „Sultyse yra koncentruotas kiekis biologiškai aktyvių medžiagų, todėl įvairių daržovių maišymas gali padaryti meškos paslaugą. Tačiau kiekvienas žmogus turėtų atsirinkti pagal save, kas jam tinkamiausia. Jeigu matote, kad penkių daržovių mišinio sultys organizmo nebuvo labai maloniai priimtos, kita kartą geriau pamėginti gerti vienos ar poros rūšių.“
Galima maišyti su vaisių sultimis
Pasak kulinarijos technologės Linos Barčaitės, nors daržovių sultys yra skanios, kai kuriems žmonėms jos gali būti per aitraus skonio, todėl ji pataria į jas įdėti vaisių. Taip ne tik skonis taps saldesnis, bet ir padidės sulčių maistinė vertė: „Obuoliai puikiai dera su žaliomis lapinėmis daržovėmis ir morkomis, tad nebijokite po vieną įdėti į įprastą sulčių miksą.“
Specialistė pataria sultims rinktis tik tuos vaisius ir daržoves, kurie yra visiškai prinokę, nes juose yra daugiau vitaminų ir fermentų nei pernokusiuose ar žaliuose. „Į sultis galima įmaišyti ir daržovių ar vaisių minkštimą, taip pasigaminsite gėrimą, kuriame bus daugiau skaidulų, kurios ne tik naudingos žmogaus organizmui, bet ir gali padėti jaustis sotiems. Ir žinoma, pasigaminkite tik tiek sulčių, kiek tuo metu išgersite. Šviežiai išspaustose sultyse gali greitai daugintis kenksmingos bakterijos“, – įspėja kulinarijos technologė.
Kaip teigia „Rimi“ produktų vadovė Rūta Genienė, spaudžiant daržovių sultis geriausia naudoti morkas, burokėlius, kopūstus, pomidorus bei cukinijas, tačiau puikiai tiks ir svogūnai, agurkai, salierai bei bulvės: „Svarbiausia, kad daržovės būtų šviežios, traškios bei sultingos, todėl iš drėgmę praradusių morkų ar burokėlių sulčių spausti neverta.“
Morkų, obuolių ir burokėlių sultys
Sultims reikės:
1 šviežios morkos;
1 vidutinio dydžio burokėlio;
1 vidutinio dydžio žalio obuolio;
1 puodelio vandens.
Gaminimo eiga:
- Nuplaukite ir nulupkite morkas ir burokėlius, taip pat nuplaukite obuolį, bet jo nelupkite.
- Viską sumeskite į maišytuvą arba virtuvinį kombainą ir įpilkite pusę puodelio vandens.
- Išmaišykite ir gerkite.