Gaivieji granatai – ne tik skanūs, sveiki, bet ir virtuvėje įvairiai panaudojami vaisiai. Granatus į savo kasdienę mitybą įtraukti verta – juose gausu antioksidantų, be to, granatų sėklomis gardinti galima ne tik desertus, bet ir salotas, įvairiausius užkandžius ar naudoti jas sriuboms ruošti. Mat šių vaisių sėklos skirtingiems patiekalams suteiks gaivumo bei įmantresnio skonio.
Nenorite terliotis – rinkitės šaldytus
Jolanta Sabaitienė, prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių skyriaus darbuotoja, sako, kad šaldytos granatų sėklos – puiki alternatyva tiems, kurie neturi laiko arba nenori patys lukštenti šių vaisių.
„Granatų lukštenimas – iš pažiūros yra netvarkingas darbas, mat lupant granatus lengvai galima apsitaškyti jų sultimis. Visgi yra įvairiausių būdų, kaip granatus išlukštenti greičiau, patogiau ir švariau. Pavyzdžiui, perpjovus granatus per pusę jų sėklytes galima išmušti mediniu šaukštu. Žinoma, tiems, kurie granatais mėgautis nori čia ir dabar – šaldytos granatų sėklos yra puikus pasirinkimas. Be to, pasirinkus šaldytas granatų sėklas jų nereikės suvalgyti per kartą – taip dar ir prisidėsite prie maisto švaistymo mažinimo“, – sako J. Sabaitienė.
Ką iš jų pasigaminti?
Kaip teigia vaisių ir daržovių skyriaus darbuotoja, granatus į kasdienį savo racioną įtraukti tikrai verta. Granatai pasižymi didžiule antioksidantų, vitaminų C ir K gausa, jie yra puikus folio rūgšties, kalio, vario ir net geležies šaltinis. Į kasdienę mitybą įtraukus granatus mažėja tikimybė susirgti širdies ligomis, gerėja kraujo spaudimas, virškinimas, stiprėja imuninė sveikata. Be to, šių vaisių sėklos universaliai panaudojamos virtuvėje.
„Granatai virtuvėje panaudojami labai įvairiai. Nors daugiausiai granatų užauginama Indijoje, jų sėklos itin mėgstamos Artimųjų Rytų virtuvėje. Jie ne tik puikiai tinka salotoms, kuskusui ar kitoms kruopoms pagardinti, bet ir dera prie žuvies ar mėsos patiekalų. Granatai – mėgstama įvairiausių padažų sudėtinė dalis. Padažams jie suteikia ir saldumo, ir rūgštumo. Taip pat šias sėklas derinti galima ir su netikėtais ingredientais, pavyzdžiui, Italijos pasididžiavimu – mocarelos sūriu“, – pasakoja J. Sabaitienė.
Vienas iš netikėčiausių, tačiau savo skoniu stebinančiu pavyzdžių – mocarelos, apelsinų, šviežių bazilikų ir granatų sėklų salotos. Visus šiuos ingredientus tereikia sumaišyti, apšlakstyti kokybišku alyvuogių aliejumi, druska, pipirais ir granatų sirupu.
Granatų sėklomis, pasak „Iki“ atstovės, gali būti gardinamos ir sriubos. Pavyzdžiui, rytiečių įkvėpta trinta kalafiorų, morkų ir kalendros sriuba. Ji gaminama sultinyje išvirus bulves, morkas, kalafiorus, salierus. Galiausiai viskas yra sutrinama iki vientisos masės, pagardinama įvairiausiais rytietiškais prieskoniais ir patiekiama su granatų sėklomis bei šviežios kalendros lapeliais.