Seimas po svarstymo pritarė Teisingumo ministerijos siūlymui dalį teismų funkcijų perduoti notarams ar antstoliams.
Ministerijos duomenimis, Lietuvos teismai pagal gaunamų civilinių bylų skaičių yra vieni labiausiai apkrautų teismų Europos Sąjungoje. Tai iš dalies susiję ir su nacionalinio teisinio reguliavimo ypatumais. Galiojantys įstatymai pareigą kreiptis į teismą nustato ir tokiais atvejais, kai ginčo nėra.
„Tai yra sena idėja ir labai teisinga todėl, kad ten, kur nėra ginčo, iš tiesų kitos institucijos gali tuos klausimus išspręsti ir atpalaiduoti teismus nuo didelio bylų srauto“, – Seimo posėdyje sakė Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras.
Svarstomais Civilinio kodekso pataisų projektu ir lydimaisiais teisės aktais siūloma apylinkių teismų funkcijas, nesusijusias su teisinio ginčo sprendimu – santuokos nutraukimą ir gyvenimo skyrium sutuoktinių bendru sutikimu patvirtinimą, kai sutuoktiniai neturi nepilnamečių vaikų, teismo leidimus keisti vedybų sutartį, taip pat teismo leidimus nekilnojamojo daikto, kuris yra šeimos turtas, sandoriams sudaryti, teismo leidimus tėvams sandoriams, susijusiems su nepilnamečio vaiko turtu, sudaryti, taip pat teismo funkcijas kai kuriais tėvystės pripažinimo atvejais, kai tarp suinteresuotų šalių nėra ginčo, – perduoti notarams, kartu užtikrinant tinkamą šių funkcijų vykdymą.
Praleisto termino vykdomajam dokumentui pateikti vykdyti atnaujinimo klausimo sprendimą siūloma iš teismų perduoti antstoliams. Be to, siūloma atsisakyti teismo leidimų kai kuriais atvejais, susijusiais su nuomojamojo daikto kapitaliniu remontu.
Civilinio kodekso pataisų projektui ir lydimiesiems teisės aktams po svarstymo pritarė 86, prieš balsavo 5, susilaikė 26 Seimo nariai.