Dėl savo naudos sveikatai ir paruošimo būdų įvairovės brokoliai – viena vertingiausių daržovių. Pasak „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantės, gyd. dietologės dr. Editos Gavelienės, brokoliuose gausu skaidulų, geležies, vitaminų A, C, K ir kitų vitaminų bei mineralų.
Tiesa, brokoliai ne tik maistingi, bet ir lengvai paruošiami. Užtenka vos keletą minučių juos pavirti garuose ir turėsite puikų garnyrą prie karštų patiekalų.
Išraiškingo skonio daržovė
Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, nors ne visi mėgsta išraiškingą brokolių skonį, tačiau tai – maistinga, mažai kalorijų turinti ir sveikatai palanki daržovė.
„Brokolis – vienas tų produktų, kuris turėtų rasti vietą kasdienės mitybos racione. Iš tiesų, visos tamsiai žalios spalvos daržovės pasižymi ypatinga nauda žmogaus organizmui. Jos – turtingos mikroelementais, pavyzdžiui, geležimi ir pačiais įvairiausiais vitaminais. Kalbant apie brokolius, juose gausu vitaminų C, A ir K, kalio, fosforo, seleno, taip pat – skaidulų ir folatų, kurie reikalingi nėščiosioms bei maitinančioms mamoms“, – brokolių naudą vardija E. Gavelienė.
Gydytoja priduria, kad brokoliai pasižymi ir išskirtinėmis savybėmis: „Jie priklauso vadinamųjų kryžmažiedžių daržovių šeimai, taigi, yra turtingi medžiagomis, prevenciškai apsaugančiomis vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto. Dėl to šią daržovę tiesiog būtina įtraukti į kasdienės mitybos racioną.“
Geriausias būdas apdoroti brokolius – garinimas
Brokolius, kaip ir daugumą daržovių, galima valgyti tiek žalius, tiek termiškai apdorotus. Visgi, svarbu jų neperkepti ar nepervirti, kad daržovėje išliktų kuo daugiau naudingų medžiagų.
„Skanauti brokolius galima įvairiuose pavidaluose, tačiau geriausia juos kelias minutes apvirti garuose ar kelias sekundes nuplikyti karštu vandeniu, kol jie šiek tiek suminkštės. Kuo trumpesnis šilumos poveikis produktui, tuo labiau jame išsaugomi vandenyje tirpūs vitaminai, – sako E. Gavelienė. – Brokoliai puikiai tiks gardinant sriubas, daržovių troškinius, salotas ar valgant kaip garnyrą prie mėsos, žuvies. Brokolius galima valgyti ir žalius – jie puikiai tinka glotnučiams ar tiesiog kaip traškus užkandis. Šviežios daržovės visuomet palankiausios sveikatai, todėl pavasaris tinkamas metas mėgautis įvairiaspalvėmis salotomis.“
Gydytoja primena, gaminant patiekalus iš brokolių vertėtų naudoti ne tik jų žiedinę dalį, bet ir patį stiebą: „Nors ši daržovės dalis yra kiek kietesnė, tačiau joje slypi dalis vertingų medžiagų. Brokolio stiebą puikiai panaudosite verdant daržovių sultinį, ruošiant karį ar makaronus.“
Brokolių laikymas namuose
Prekybos tinklo „Rimi“ vaisių ir daržovių pirkimų direktorė Olga Suchočeva tikina, kad norint įsigyti geriausios kokybės brokolius, visų pirma būtina atkreipti dėmesį į jų išvaizdą.
„Brokolio žiedynas turėtų būti sodrios, tamsiai žalios spalvos, lapeliai – neapvytę, o stiebas – tvirtas, bet nesumedėjęs. Kuo atviresnis daržovės žiedynas, tuo brokolis yra senesnis ir arčiau žydėjimo. Tiesa, geltonai pražydusį brokolį vis dar galima naudoti ir juo gardinti trintas ar daržovių sriubas. Namuose brokolius geriausia laikyti šaldytuve, šalia galinės lentynos dalies, suvyniotus į sandarią pakuotę. Tinkamai laikomi brokoliai švieži išsilaikys apie savaitę, o jei nespėjate laiku jų sunaudoti – užšaldykite“, – rekomenduoja O. Suchočeva.
Nors esame įpratę prie tamsiai žalios spalvos brokolių, O. Suchočeva pasakoja, kad yra ir daugiau, egzotiškesnių išvaizda bei skoniu jiems artimų giminaičių: žiedinių kopūstų (kalafiorų) ar „Romanesco“ kopūstų, kurių laikymo ir gaminimo sąlygos vienodos, kaip ir įprastų brokolių.
Šiltnamį savo balkone gali turėti kiekvienas: Algirdas Amšiejus patarė, ką būtina žinoti kiekvienam
,,TV3 laida „Svajonių sodai“ tęsią specialią rubriką, kurioje pasakoja, ką galima užsiauginti daugiabučio balkone ant palangės.”
– tv3.lt/naujiena/video/siltnami-savo-balkone-gali-tureti-kiekvienas-algirdas-amsiejus-patare-ka-butina-zinoti-kiekvienam-n1159953
Profesorius sakė, jog kiekvieną į saulę žiūrintį daugiabučio balkoną patikrins, ir, jei nieko neras, kiekvienam po dvejetą suraitys! Tikrai, tikrai… .
Žemyna, lai A. Amšiejus ir augina brokolius balkone. Aš laaabai turtingas. Turiu kaimą, šiltnamį, obelį, kriaušę, trešnę. Ką dar. Prisiminiau . Gonkas (ten rytais geriu kavą), skiedryną arba kaladnyką . Bet neturiu karvės , arklio (atsiprašau už melagystę, na apie arklio perrišimą) , šuns ir vištų. Pasigyriau dėl turtų, bet be reikalo .Koks čia “turtas”.
Gudrybė suveikė:
1) Sužadinau kitų smalsumą, kokią čia žinią kažkas išskirtinai Bartui siunčia, ir taip jie netyčia sužinojo, kaip balkone įrengti Botanikos sodo padalinį;
2) sužinojau, kiek tamsta ko turite, ir piestu pasistojo keletas esminių klausimų:
– VIENĄ obelį turite, nors mažiausiai 4 reikia???
– Ir kriaušę tik vieną? Ir tik trešnę – vyšnių ne?!!
– O kur slyvos, vaiskrūmiai? O ąžuolas galudaržėje, o šermukšnis šalia virtuvės, o liepa?
– O kas vakare padeda suvesti dienos rezultatus, jei nei aplink kojas nei sukiojasi, anei šalia guli patarėjų komanda: kiemsargiukas, katė ir ramia išmintimi kudakuojanti višta??
– O kaip tamsta vakare užmiegate, jei kavą jau ryte išgeriate?
Tik skiedrynas klausimų nekelia. Bet visa kita… Na, žinot… Einu kavos išgerti ir miegot.
Paaiškinimas, pasiteisinimas. Obelis viena . Tai mano sodinta. Yra keletas “antaninių” , bet jos dar iš smetoninių laikų. Dvaro palikimas. Aplink namus šimtamečiai klevai ir liepos. Ošia ir man gražu. Va su šermukšniu kaltas. Turėtų , kaip sakoma, piktas dvasias vaikyti, o per tinginyste nepasodinau. Ko dar neišplepėjau. O kava! Vakare, išgėręs guliu išverstomis akimis, neužmiegu . Mečiau. Išpažinties pabaiga.