Net ramiais laikais politikoje neįmanoma veikti vien darant kompromisus ir iki begalybės laviruojant tarp skirtingų piliečių grupių. Mat joje yra ne tik praktiniai, bet ir principiniai klausimai, kuriuos sprendžiant neįmanoma įtikti ir patikti visiems. Anksčiau ar vėliau reikia apsispręsti. Juo labiau tai tampa neišvengiama didžiulių įtampų ir politinių lūžių momentais.
Prezidentas vis dėlto pasirašė lietuvių kalbos valstybinį statusą panaikinantį įstatymą. Argumentai, kodėl šito nevertėjo daryti, išdėstyti šiame daugelio organizacijų parengtame kreipimesi. Tačiau reikalo esmė glūdi net ne argumentuose. Šis įstatymas yra kai kas daugiau, o ne tik asmenvardžių rašybą reguliuojantis teisės aktas. Jis atskleidžia ne tik Prezidento, bet ir kiekvieno Lietuvos piliečio tikrąjį požiūrį į tautą ir jos kalbą, valstybę ir jos istorija. Branginti visa tai ir ginti ar išsižadėti – štai koks yra pamatinis klausimas. Todėl šis įstatymas turi milžinišką politinę ir simbolinę reikšmę.
Jo priėmimas ir pasirašymas yra kapituliavimas prieš atkurtą Lietuvos valstybę siekusius sugriauti Pietryčių Lietuvos autonomininkus. Ši diena yra jų pergalės ir triumfo prieš pralaimėjusią ir pažemintą Lietuvą diena. Kartu tai yra lietuvių kalbos lėto mirimo ir merdėjimo pradžios diena. Nėra jokių abejonių, kad kitas reikalavimas bus teisė rašyti asmenvardžius su kitų kalbų diakritiniais ženklais.
Griaunant lietuvių kalbą taikoma ta pati „individualizavimo“ strategija, kuri naudojama ir naikinant kolektyvinę tautos istorinę atmintį. Jos esmė – kiekvienas privalo susikurti „nuosavą“ istorinį pasakojimą. Tuo siekiama, kad galiausiai iš principo būtų tiek Lietuvos „istorijų“, kiek yra gebančių jas „laisvai“ savo vaizduotėje susikurti lietuvių. Šiuo įstatymu įteisintas ir pradedamas valstybinės lietuvių kalbos „privatinimas“ ir „individualizavimas“ turi baigtis tuo pačiu: privalo būti sukurta ir atsirasti tiek „lietuvių kalbų“, kiek bus įstengiančių parašyti raides lietuvių. Be jokių „laisvą rašybą“ varžančių gramatikos taisyklių ir bendrų rašybos normų. Toks yra tikrasis kalbos griovėjų tikslas.
Modernioji lietuvių tautinė valstybė savo prigimtimi yra „kalbinė“, nes ji buvo atkurta remiantis beveik iš kapo duobės prikelta sparčiai nykusia kalba. Ši paskutinę akimirką nuo nebūties išgelbėta kalba tapo tos valstybės piliečius vienijančiu pagrindu. Kitokio pagrindo tiesiog nebuvo. Todėl sunaikinus bendrą kalbą savaime subyra pats valstybės pamatas. Tokia valstybė pasmerkta.
Tad šios dienos Prezidento apsisprendimas buvo principinis pasirinkimas, su kuo ir prieš ką. Gerai, kad jo pasirinkimas aiškus. Piliečiams labai naudinga ir svarbu žinoti tikrąsias politikų pažiūras ir praktines nuostatas esminiais klausimais. Tada jie bent jau žino, ko galima tikėtis toliau.
O šis Prezidento pasirinkimas iš tiesų gali būti lemtingas. Jis toks principinis ir svarbus, kad nežinia, ar dar bus progų jį pakeisti.
Išsaugokime ATEIČIAI –
– alkas.lt/wp-content/uploads/2015/07/gitanas-nauseda-penki.lt-nuotr.jpg –
kad ir proproanūkiai žinotų, KAS TAI PADARĖ!
Štai ką reiškė tas vizitas ir bendra paroda, skirta gegužės 3 konstitucijai!..
Įstatymas įsigalios gegužės 1 d.!
– lrp.lt/lt/lietuvos-ir-lenkijos-prezidentai-atidare-abieju-tautu-tarpusavio-izado-metinems-skirtas-paroda-ir-moksline-konferencija/36824
Krebžda mintis, jog prezidentas jau gal tada žinojo, ką turės padovanoti kaimynei gegužės 3 d.? Tik Lietuvos pilietija nežinojo…
Kažin, ar tai kaimynė uždraudė dvikalbį pasą, ar mes patys kaip aktyvūs komjaunuoliai savo iniciatyvą parodėme? Beje, didžiąją QWX-pasų dalį sudarys ne Vilniaus rajono gyventojų pasai, o už užsieniečių ištekėjusių. Bet kaimynė liepė, kad ir juose lietuvių kalbos nė kvapo neliktų?,
Ura, tovarišči!!!
(Rašyta 2022-01-21 )
Vytautas Radžvilas. Prisikėlė jedinstvo ir LKP, pasidalijusi į skirtingų pasivadinimų antilietuviškos partijos frakcijas
– pozicija.org/vytautas-radzvilas-prisikele-jedinstvo-ir-lkp-pasidalijusi-i-skirtingu-pasivadinimu-antilietuviskos-partijos-frakcijas/
Antitautinės ir antivalstybinės partijos branduolį sudaro TS-LKD, nuėjusi Sąjūdžio idealų ir pačios Lietuvos atviros išdavystės keliu…
(O su jais ir prezidentas)
Manau, parlamentarai neskaito nei Alkos, nei Respublikos portalų – vien tik Delfi ir Lietuvos rytą, dar pasižiūri LRT, todėl jiems pagrįsti argumentai nereikalingi. Prezidentas tiesiog be irklų dreifuoja ant slidžios ledo lyties.
Pasisekė prisijungti prie Alkas.lt.Valio. Prezidentas pasirašė.Jis parodė,kad jam lietuvių kalba ir abėcėlė yra nesvarbūs.O aš dabar tvirtai žinosiu,kad aukštai valdžioje esantys nežino LIetuvos
istorijos.Ponai, pradėkite skaityti knygas.Eikite į Vrublevskio biblioteką ir paprašykite ten saugomus rankraščių skyriuje Rytų Lietuvos “Ryto”draugijos fondo bylas.Tuomet akivaizdžiai
pamatysite kokius galgotos kelius praėjo lietuvių kalba Vilnijoje per įvairias okupacijas.Kai prašviesės jūsų galvose,tuomet taps lengviau suprasti lietuviškos abėcėlės reikšmę.O kol kas
nepraraskime vilties,nes šiandieninės golgotos kelyje lietuviška abėcėlė susirungs su KT.Laukime.
Procesas vyksta:
„Reikalavimas Vilniaus rajono švietimo įstaigų vadovams mokėti tautinių mažumų kalbą neprieštarauja įstatymui, konstatavo Vilniaus apygardos administracinis teismas.
Teismas atmetė Vyriausybės atstovo Vilniaus ir Alytaus apskrityse skundą dėl atitinkamo Vilniaus rajono mero sprendimo.
Anot teismo, Vilniaus rajono švietimo įstaigų vadovai turi bendrauti ir bendradarbiauti su vietos bendruomene, tėvais, todėl reikalavimas labai gerai mokėti tautinių mažumų mokomąją (lenkų, rusų) kalbą yra neabejotinai susijęs su jų darbo specifika.“
Vadinasi „vietos bendruomenė“ įsivaizduojama ir projektuojama tokia, kuri nemoka ir nemokės bendrauti valstybine kalba. Jei taip, tai tada reikalavimai mokėti lenkų kalba galės būti keliami ne tik mokyklos vadovams, bet labai daugeliui darbo vietų, pvz., visiems mokytojams, poliklinikos ar ligoninės vadovams, parduotuvės kasininkei, paštininkui ir visiems, kas dėl darbo specifikos gali susitikti ką nors iš „vietos bendruomenės“…
Tomašefskis žinojo, ką kalba, kai sakė, kad ne lenkai turi integruotis į Lietuvą, o lietuviai turės integruotis į vilenščizną.
Ryte, po… perversmo… ?
Tauta liko be SAVO atstovybės, be Seimo. Ir be prezidento?
Radijas, lyg niekur nieko, apeina tai, kas įvyko.
Šis perversmas – kažko didesnio išvakarės?
Strateginės prezidento žodžiai, jog GN padarė žingsnį teisinga kryptimi, tai užuomina, jog jų bus daugiau.
Kai Gitanas Nausėda paskelbė, kad sieks gerovės valstybės kūrimo, tai sakiau, kad man nereikia tos jo “gerovės”, tik tegul neleidžia griauti Valstybės. Per sunku ponui sėdėti ant dviejų taburečių… Nuvylė galutinai
Gal nors patys nesimenkintume, Radžvilai. Ne pačios atkurtosios modernios Lietuvos valstybės prigimtis yra kalbinė, o tik ploto, vietos, kurioje ji tapo atkurta, lemtis buvo kalbinė, bet ir ne vien tik. Joje Lietuvos valstybė buvo ir Mindaugo, kitų po jo buvusių valdovų laikais iki 1385 m., kuomet Jogila Krėvos sutartimi ją prišliejo prie Lenkijos karalystės (valstybės), bet jau ne valstybės, o provincijos statusu.
Keistokas yra ir Radžvilo šio Prezidento veiksmo vertinimas kaip pasirinkimo, tarsi teisės normų, reguliuojančių šį veiksmą, jam neegzistuotų. Vienu tai reguliuojančių teisės šaltinių yra ir 1994 m. Lietuvos bendrumo su Lenkija sutartis, kurios, beje, Radžvilas kaip paprastai, taip ir šiuo atveju, nebepaklibino… O tai daug ką sako apie jo paties pasirinkimus…
J.E. G.Nausėda pasirašydamas minėtą įstatymą prarado, deja , didžiulės lietuvių dalies politinį ir vertybinį autoritetą.Tad, pagaliau atsiskleidė ir slėpta tikroji Prezidento pasaulėžiūra bei didžiulis nuolankumas lenkybei.Galutinai išaiškėjo Prezidento ištikimybė 1791m.Gegužės konstitucijos , 1863/64 m. sukilimo ,Liublino unijos idealams ,kuriuos JO Ekscelencija vertina pagal Lenkijos istorinės atminties standartus..Deja.J.E.Prezidente G.Nausėda,sėdite ant dviejų politinių-moralinių kėdžių,o tai yra labai pavojinga.
O koks čia gali būti jam pavojus dėl to sėdėjimo ant 2-ų kėdžių. Duda jam už padarytą istorinį darbą padėkojo, Čimilytė apkaltos Seime nerengs, žmonių grupelės patriukšmaus ir nurims, o į širdį sužalota kalba nešiosis žaizdas. Taip, kad pabus jis Prezidentu iki kadencijos pabaigos ir išeis su prie pavardės prisisegtu Prezidento vardu. Juk šimtatūkstantinių reikalavimų, kad atsistatydintų, vargubau kilti galėtų.
O Sausio 13 mitinguotojai pagerbė prezidentą plojimais…
Tarp ,,Pro patria” skaitytojų komentarų yra toks pasiūlymas:
,,Anonimiškas
2022-01-26 09:50
Tai vasario 16 d. rinksimės prie prezidentūros ,gitanos nušvilpti.”
Taigi, ne Pilies g. rinktis, o į Daukanto a. upėmis iš visos Lietuvos suplaukti – tiek, kiek Vingio parke buvo, ar ir daugiau?
Ar tikslingiau būtų Kovo 11 – nes juk tai ŠIŲ dienų išdavystė?
Manyčiau, visada tikslinga. Kad tik žmonės susivoktų, liautųsi nuolankiai tylėję. Galėtų protestuoti audringais plojimais kalbos metu, plakatais „Gėda valstybinės kalbos išdavikams!“ ir t.t.
Prezidentas vistik pasirodė šūdžius besąs.
O ką iki tol – kitaip atrodė…
Žmonėms teikė vilties, kad jis finansavo knygų, susijusių su Lietuva, Tauta, istorija vertimą ir leidybą; skelbė, jog jis už ?latviško varianto pasą (bent jau ne už pasą svetimomis kalbomis); jog už prigimtinę šeimą. Kas galėjo pagalvoti, jog netiesą sako?
Visų žinomas posakis: viltis – kvailių motina. Ne Jums taikau, ne. Visiems. Bet juk nuo pat pradžių viskas buvo labai negražiai ir kvailai. Prisiminkime, pvz., kad ir skrydį į Seulą pas dukrą. Buvo mėginta nuslėpti.
Ir man – juk prieš IŠ balsavau už GN balsuodama.
Pati visą laiką teigiu, jog reikia liautis balsuoti už mažesnę blogybę. Bet lyg ir negalėjau jam blogybių prikišti, tik politinės patirties trūkumą .
Kita vertus – balsuojant už Seimą balsuoti prieš visus lengviau. Tačiau prezidento rinkimai kitokie – vis vien vienas iš jų liks. Todėl lyg ir klaida prieš abu balsuoti, nes būtent tai gali padėti laimėti tam, ko negalima į tuos rūmus įsileisti.
Labai nesiseka mums su vedliais, tačiau tokia sparta, kaip nuo SS atvedimo politiką, dar niekad žemyn negarmėjome. Neįsivaizduoju, kaip galima buvo tokią nepataisomą klaidą padaryti…
Kaip manote – kas apmokėjo ,,Vardan Lietuvos” suvažiavimo Palangoje išlaidas?