Vakar, sausio 11 d., Seimo vakariniame posėdyje, padedant valdančiai daugumai ir vadovaujantis Laisvės partijos bei Liberalų sąjūdžio rinkiminėmis programomis, taip pat pritariant Seimo nariams iš Darbo partijos, Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijų bei iš frakcijos „Vardan Lietuvos“, po svarstymo buvo pritarta vadinamajam Asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatymo projektui Nr. XIIIP-535(2), , kuriuo mėginama įbrukti antikonstitucinę piliečių asmenvardžių rašybą nevalstybine kalba ir valstybės viešajame gyvenime taip sukeliant labai rimtą konstitucinę krizę.
Tą pačią dieną buvo atmestas Seimo nario Audroniaus Ažubalio teiktas alternatyvus įstatymo dėl asmenvardžių rašybos projektas Nr. XIIIP-471, vadinamasis latviškasis, arba kompromisinis, variantas, kuriuo būtų įgalinta išimtinė teisė asmenvardžių rašybai nelietuviškais rašmenimis („q“, „w“, „x“) nepagrindiniame paso arba kito asmens dokumento puslapyje.
Pasak Seimo Tėvynės sąjungos- Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nario A. Ažubalio, „nelietuviškų raidžių „x“, „q“, „w“ vartojimas, rašant Lietuvos piliečių vardus ir pavardes asmens dokumentuose, yra abėcėlės pakeitimas. Jokių kalbinių priežasčių keisti lietuvių kalbos abėcėlę ar pripažinti kaip lygiavertes kitų valstybių valstybinių kalbų abėcėles nėra.
Sudaryta galimybė esamų Lietuvos piliečių asmenvardžius asmens dokumentuose rašyti kitų valstybių valstybinėmis kalbomis paneigia konstitucinį valstybinės lietuvių kalbos statusą, todėl savo esme yra antikonstitucinis politinis sprendimas, kuris jau turi neigiamas pasekmes“.
Prieš priimant įstatymo projektą Nr. XIIIP-535 Seime nebuvo atsižvelgta į Valstybinės lietuvių kalbos komisijos siūlymus, Nepriklausomybės Akto signatarų ir kitų visuomeninių organizacijų, ekspertų siūlymus.
„Priimtas sprendimas yra nemodernaus valstybinio mąstymo padarinys ir kuriamos problemos savaime neišspręs, o tik bus pirmas žingsnis, kuris atvers Pandoros skrynią lenkų abėcėlės diakritiniams ženklams. Tai savotiškas žingsnis atgal, t. y. į kalbos formavimosi priešistorę, laikus prieš kalbininko Jono Jablonskio valstybinę arba bendrinę kalbą formuojantį darbą. Aš labai tikiuosi, kad šis lietuvių tautos vienybei žalingas įstatymas susilauks veto Prezidentūroje,“ – sakė A. Ažubalis po sausio 12 d. Seime surengtos Spaudos konferencijos „Dėl asmenvardžių rašybos nelietuviškais rašmenimis“.
Tai, kas vakar įvyko Seime, atrodė lyg agresija, lyg tankais buvo pervažiuota, lyg banditiškai pasismaginta ignoruojant Konstituciją, ignoruojant specialistų (kalbininkų ir teisininkų) išvadas, ignoruojant ir Strasbūro EŽTT sprendimus…
Tikiuosi, kad mūsų valstybė dar nėra tokia žlugusi. Tikiuosi, kad Prezidentas vetuos, jei tokį įstatymą iš tikrųjų priims. Tikiuosi, kad Konstitucinis Teismas neatsisakys ankstesnių išaiškinimų.
Sausio 14 d. pasiūlymas su diakritikais. Išaiškėjo jų klasta. Iš pradžių pasiūlė be diakritikų, kai Seimas įstatymą priėmė, tuoj pat pateikė kitą pasiūlymą, kad būtų su diakritikais. Tam reikės pertvarkyti registrus, tai kainuos didžiulius pinigus. O svarbiausia, aiškina, kad to reikia lietuviams. Nemaniau, kad jie tokie klastingi.
Tik reikia dar vieno pakeitimo – dėti į LR piliečių pasą pavardės šaltinio fotokopiją (užuot darbuotojui rinkus tuos svetimvardžius po vieną raidę). Tokios kopijos įrodomoji vertė daug didesnė, negu perrašymas paraidžiui, nes tą pačią akimirką su pasu pateikia ir visą informaciją, kur galima patikrinti, įsitikinti, jog paso pateikėja ne apsišaukėlė. Tai sutaupys išlaidas visokių papildomų sprafkių gavimui.
Kai paskaičiuos, koks pasas iš tiesų naudingesnis, koks jos išlaidas ir laiką taupo, jai geriau padeda, netrukdys pase valstybinės kalbos abėcėle atkurtas pavardės skambesys .
Kiekvienam aišku, kad kalba turi garsinę ir raidinę išraiškas. Akivaizdu, kad garsinė kalbos išraiška (forma) yra pirminė – asmeniui vidinė, prigimtinė. Raidinė arba rašytinė jos išraiška (forma) yra visuomenės susikurta žymiai vėliau. Tokiu atveju akivaizdu, kad asmens vardo ar pavardės autentiškumas, privatumas yra tik jų garsinis skambėjimas. Raidės – asmens atžvilgiu išorinė kalbos priemonė. Raidinė vardo ar pavardės išraiška yra ne asmeniui, o visuomenei, valstybei priklausančia priemone. Tokiu atveju, esant kalbai pagal Konstituciją valstybinei, asmens vardai ar pavardės valstybės jam išduodamuose dokumentuose tegali būti rašoma tik tos valstybės raidėmis. Priešingu atveju būtų Konstitucijos pažeidimas.
Beje, kokie nors pavardžių rašymai nelietuviškomis raidėmis Paso knygelės kituose puslapiuose ne tik tebūtų nieko verti, bet dar ir – dokumento terliūzijimai.
Aš , Lietuvos pilietis , esu įvarytas į kampą. Draskausi , plėšausi , kaip žvėris ir tuo pačiu metu nieko negaliu padaryti valstybės naikintojams. Atsikvėpęs, pavargęs sakau. Terliūzikit antrą paso puslapį , bet nenaikinkit lietuvių kalbos.
Tai dirbtinis klausimas, kurį kelia kai kurie atsitiktinai patekę į Seimą, Visi Seimo nariai turi būti subrendę valdyti valstybę Lietuvą ir jausti, kad Lietuva yra Tarptautinės teisės ir istorijos subjektas, Žodžiu reikia laikytis oriai, nes atstovaujate lietuvių tautą, kuri sukūrė ir atkūrė savo valstybę. Lietuvių kalboje visi garsai turi savo ženklus – raides ir naujų raidžių nereikia, nes jos išbalansuos valstybinę lietuvių kalbą ir raštą. Asmens pasas yra Lietuvos valstybės nuosavybė, kuris išduodamas piliečiams, vadinasi valstybinės lietuvių kalbos raidynas yra valstybės nuosavybė, todėl raidyno iškraipymas turėtų būti baudžiamas, kaip kiekviena nuosavybė yra saugoma, o kas ją pažeidžia, naikina yra baudžiamas. Vadinasi Seimo nariai naikindami, iškraipydami lietuvių raidyną – valstybės nuosavybę daro nusikaltimą, tuo pačiu tampa kažkieno kolaborantais. Yra daug svarbesnių klausimų mūsų valstybei, o šį – QWX klausimą reikia vieningai atmesti ir išbraukti iš darbotvarkės amžinai.
Yra taip, kad QWX raidžių klausimo išbraukimas iš darbotvarkės prieštarautų 1994 metų Lietuvos bendrumo su Lenkija sutarties įsipareigojimams. Todėl pirmiau yra būtina, kad Prezidentas praneštų Lenkijai, jog Lietuva šios sutarties naujam 5 metų terminui nebepratęsia. Tai atlikus, minėta sutartis su Lenkija po poros metų taptų pasibaigusi. Tokiu atveju svetimųjų raidžių naudojimo valstybinėje lietuvių kalboje klausimas apskritai atkristų, nes išimtys dėl tų raidžių santuokų su svetimtaučiais atvejais būtų privilegijomis tokiems asmenims, o jų suteikimas, kaip žinoma, prieštarauja Konstitucijai (29 str.), taigi to teisiniuose reglamentavimuose būti negali.
Netikiu.
bet liepta išklausyti:
Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų Bronislovo Genzelio ir Zigmo Vaišvilos spaudos konferenciją
– youtu.be/HADdLOPgYjM
Paganus siūlo Žemynai „Kun. R. Grigas V. Landsbergiui: Profesoriau, galėtumėte būti dėkingesnis“ laikmetis lt 🙂
Bardzo dobže. Jestem panu vdzienčna. Slucham.
O Tamstai ĮSAKAU štai tą viską perskaityti:
∙ Kun. R. Grigas V. Landsbergiui: Profesoriau, galėtumėte būti dėkingesnis
– laikmetis.lt/kun-r-grigas-v-landsbergiui-profesoriau-galetumete-buti-dekingesnis/
∙ Dovilas Petkus. Pasipiktinę tautos pasipiktinimu?
– laikmetis.lt/dovilas-petkus-pasipiktine-tautos-pasipiktinimu/
∙ Šalies visuomenės veikėjai sutaria – valdžia pati išprovokavo žmonių reakciją
– laikmetis.lt/salies-visuomenes-veikejai-sutaria-valdzia-pati-isprovokavo-zmoniu-reakcija/
Ir be jokio gudravimo (išsimiegojusi patikrinsiu!).
Vytautas Radžvilas. Žodis Laisvės gynėjų dieną
– propatria.lt/2022/01/vytautas-radzvilas-zodis-laisves-gyneju.html?showComment=1642185042278#c7979418634696589580
Kas svarbiau ABC, kuri sudaryta sutarimu ar žmogaus identitetas? Identitetas, visi kiti pliurpalai yra tik pseudopatriotizmo ir negebėjimo suprasti žmogaus identiteto svarbos pasisnargliavimai. Prasčiokai ir chamai, nebevaidinkit lietuvių patriotų, jei esate primatiniai gyvuliai. Darote Lietuvai gėdą.
Gal galėtumėte dažniau suteikti garbę, užsukti pabendrauti?
Kaip malonu skaityti tokio giliai išsilavinusio, inteligentiško asmens mintis! Ypač, jai tai – Moteris…
Ačiū!
Ką čia rašinėja šitas vargo “PATRIOTAS”, kuris balsuoja už PRIEVARTINĮ skiepijimą? Lauk tokius iš Seimo.