Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė Seimui pateikė pataisas dėl Užsieniečių teisinės padėties įstatymo (UTPĮ). Seimas pateikimui pritarė. Naujomis pataisomis siūloma tobulinti prieglobsčio nagrinėjimo procedūras ekstremaliosios padėties laikotarpiu.
Vidaus reikalų ministrės teigimu, įstatymas atlieps naujausius įvykius ir grėsmes, su kuriomis šiandien susiduria Lietuva.
„Užsieniečių teisinės padėties įstatymas – tai vienas svarbiausių įrankių neteisėtos migracijos krizėje. Siekiant atremti hibridinę ataką prieš Lietuvą ir Europos Sąjunga, naujų procedūrų įteisinimas yra būtinas“, – kalbėjo A. Bilotaitė.
UTPĮ pataisomis siūloma atskirti prieglobsčio prašytojų ir neteisėtų migrantų, t. y. užsieniečių, kuriems prieglobstis nesuteiktas arba jie prieglobsčio neprašo, procedūras. Prieglobsčio prašytojai turi kur kas platesnes teises ir garantijas nei neteisėti migrantai, kurie iš Lietuvos gali būti išsiųsti nedelsiant.
Pasibaigus šešių mėnesių pasienio procedūros terminui, siūloma dėl kiekvieno migranto apgyvendinimo ir judėjimo teisės spręsti individualiai. Priimant sprendimą dėl judėjimo apribojimo – įsitikinti, ar nėra pabėgimo pavojaus ar grėsmės valstybei.
Jeigu migrantui prieglobstis suteikiamas, jis gauna leidimą gyventi ir judėjimo apribojimai jam netaikomi. Tuo atveju, jeigu migrantui prieglobstis nesuteikiamas, tačiau dar vyksta apskundimo procedūros, o migrantas nekelia jokio pavojaus, jam taip pat netaikomas judėjimo ribojimas tol, kol įsiteisės sprendimas.
Kai nustatomas migranto pasislėpimo ar pabėgimo pavojus, Migracijos departamento arba Valstybės sienos apsaugos tarnybos sprendimu jis gali būti apgyvendinamas ribojant judėjimo laisvę iki 6 mėnesių.
VSAT gali kreiptis į teismą dėl neteisėto migranto sulaikymo ar alternatyvios sulaikymui priemonės taikymo, jeigu yra kitų įstatyme nustatytų sulaikymo pagrindų, pavyzdžiui, grėsmė valstybės saugumui arba sąmoningas piktnaudžiavimas prieglobsčio procedūra. Teismai migrantus gali sulaikyti ne ilgiau kaip 18 mėnesių.
Įstatymo pataisomis taip pat siūloma nustatyti, kad pasibaigus šešių mėnesių pasienio procedūrai visiems užsieniečiams būtų išduodamas užsieniečio registracijos pažymėjimas.
Šis pažymėjimas nesuteiktų teisės gyventi Lietuvoje, su juo migrantas negalėtų ir teisėtai išvykti iš Lietuvos, tačiau jis įgytų tolerancijos statusą. Šis dokumentas patvirtintų migranto teisinį statusą ir teisę dirbti, jei tokia teisė įgyta, kol sprendžiamas jo grąžinimo ar išsiuntimo klausimas. Teisė dirbti būtų įgyjama po dvylikos mėnesių nuo migranto užregistravimo Lietuvos migracijos informacinėje sistemoje (MIGRIS) dienos.
Migracijos departamentas gavo 3 166 prieglobsčio prašymus, iš kurių išnagrinėjo 2 374. Prieglobstis Lietuvoje suteiktas 6 užsieniečiams.
Seimas įstatymo pataisas svarstys lapkričio 25 d.
Mus šantažuoja: prisiminkite, kaip po karo patys bėgote, ir jus priėmė. Prisiminkite, kaip Nepriklausomybės pradžioje patys plūdote į Vakarus.
O ir prisiminkime! Juolab, kai kurių panašumų iš tiesų esama.
Pasitraukusieji tada, kai artėjančių okupantų stumiama traukėsi vokiečių kariuomenė, bėgo nuo to, kas čia įvyko prieškariu, RA okupavus Lietuvą. Nepasitraukusių laukė sadistai tardymo kamerose, tremtis arba kulka ,,liaudies priešui”, ar ir būti savo namuose su visa šeima gyvam sušaudytam, sudegintam.
O pirmosios išvykėlių bangos Nepriklausomybės laikais? Kai čia organizuotai, sąmoningai naikintos darbo vietos, naikinant mūsų tikrai neprastą pramonę (mūsų gaminių ,,niekas nepirks”) – aukcione už kapeikas ,,parduodant” gamyklas atėjusiems ginkluotiems vyrukams, naikinant verslą, žudant pirmuosius verslininkus.
Daugybė žmonių prarado namus, nes patikėjo visokiais ,,genijais”, steigusiais čia įv. ,,bankus”, įv. ,,investicinius fondus”, platinusiais ,,akcijų paketus”, dalinusiais paskolas (o tada pasirūpina, kad tu niekaip jos negalėtum grąžinti, ir atima tavo būstą). Taip tikslingai, planingai griaunamoje šalyje mums į akis žiūrėjo BADAS ir BENAMYSTĖ. O vykimas į užsienį, kad ir ne tokiu mastu, buvo organizuotas – buvo platinamos pasakos, koks rojus mūsiškių laukia Vakaruose. Tik reikia surinkti įspūdingą sumą (net ir savo būstą užstačius!) ir sėsti į tavęs laukiantį autobusiuką. ,,Įdarbinimo įmonės” iš anksto ,,buvo radusios” tau darbą, ir dabar tave ir bendrakeleivius akurat ten veža… O iš tiesų būdavo nuvežami į kažkokius kraupius objektus (ar jie ne Anglijoje gausiai įsitaisiusiems KGB ,,disidentams” priklausė?), kur pusbadžiu dirbo iki sąmonės netekimo, buvo mušami ir žudomi, netgi šunims draskyti atiduodami, arba, pavėžėjus kiek tolėliau nuo Lietuvos, nužudomi ir dingo be žinios. Į Ispaniją išvykusi dalis buvo įtraukta į ten organizuotą banditų gaują. Dalis tų įvykių pasiekdavo spauda, bet ar visi?
Šie ,,migrantai” – ar ne tokiu pat būdu surenkami ir atvežami? Iš jų surenkami pinigai, pažadėjus Vakarų rojų, kur dirbti ,,nereikia”, nes tave PRIVALO išlaikyti ir aptarnauti. Ar jų paskirtis – ne tokia pati, kaip Nepriklausomybės pradžioje iš SSSR kalėjimų paleistų kriminalinių nusikaltėlių? – Galutinai pribaigti, sugriauti valstybę?
Vadinasi, palaikydamas tokią ,,migraciją”, mikroskopinėms ES tautoms grasindamas sankcijomis ir įsakydamas išlaikyti daugiamilijoninių tautų nuotykių ieškotojus ar net piktybinius veltėdžius, Briuselis SKATINA KGB fantaziją, užuot ją stabdęs. O ką reiškia PRIEVARTA, liepiant įtraukti į savo teisę PRIEVOLĘ(!!!) juos priimti?
Ar ne laikas atsakyti ,,Nemokyk gyventi”? Atvyk čia eiliniu žmogumi pagyventi (ne parlamentaru!), gal tada suvoksi, ką reiškia šiame ES pakraštyje pačiam išsilaikyti…
Siūlyčiau pasidomėti JT politika šiuo klausimu. Ta politika nuleidžiama visoms JT narėms. Tik ne visos bukai paklūsta. ES (kalba ne apie atskiras ES valstybes nares!!!) dalyvauja nuolatinio stebėtojo teisėmis JR Generalinėse asamblėjose. The EU external representatives – the President of the European Council, the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, the European Commission and the EU delegation – can therefore present the positions of the EU and its member states at the UN. Tingiu išversti: spyklins 🙂
Taip, JT. Bet dabar kažkuri iš Briuselio ,,aukštai sėdinčių” liepė perdaryti mūsų įstatymą šiuo klausimu pagal jos supratimą… Mažą valstybę drąsu vaikyti?
Viena kryptis iš JT. Kita kryptis išskirtinai sava – iš ES. Sudėjus tas 2 kryptis į vieną gaunas oi! Todėl dabar tarkuoja Lenkiją ir Lietuvėlę ir iš NYC, ir iš BRU.
Zigmas Tamakauskas. Laisvės siekimo atminties diena
– tiesos.lt/index.php/tinklarastis/straipsnis/zigmas-tamakauskas.-laisves-siekimo-atminties-diena
Vidas Rachlevičius. Didysis Lietuvos išbandymas arba „Back in the USSR“
– tiesos.lt/index.php/tinklarastis/straipsnis/vidas-rachlevicius.-didysis-lietuvos-isbandymas-arba-back-in-the-ussr
,, Dabar ir vėl prisimenu tam tikruose sluoksniuose gerai žinomą vieno JAV kariškio pasakytą frazę, kad mes, lietuviai, esame labai keisti žmonės: „Kai susiduriate su realiu pavojumi, jūs nieko nedarote, bet kai jau būna per vėlu, kaunatės kaip liūtai“. Todėl, kad nepasikartotų tai, kas jau buvo, būtina ryžtingai veikti čia ir dabar.”
Tas pasakymas, na, kaip čia pasakius… Geriau būtų buvę pasakyta, kad turėjome ir turime ypatingai silpnus (ir kiek patikimus?) aukščiausius vadybininkus. Pradedant prieškariu ir baigiant šiandiena.