Trilogijų banga, kadaise užplūdusių pasaulį, nesibaigia iki šių dienų. Įtraukiančios trijų dalių istorijos pavergė skaitytojų širdis, pagal jas statomi filmai, kuriami serialai ir kompiuteriniai žaidimai.
Vienos trilogijos užburia skaitytojus savo fantastiniais pasauliais su įvairiomis keistomis būtybėmis ir papročiais, sužadinančiais smalsumą sužinoti apie juos daugiau.
Kitos žavi savo tikrumu, mistika ir išskirtiniais veikėjais, kurių nesinori paleisti net ir užvertus paskutinės knygos puslapius.
Interneto knygynas Patogupirkti.lt pataria sąrašą geriausių visų laikų trilogijų, palikusių ryškią žymę literatūriniame pasaulyje.
R. R. Tolkienas „Žiedų valdovo“ trilogija
Ko gero nėra negirdėjusių apie garsiąją „Žiedų valdovo“ knygų seriją. Spėliojama, jog su šiomis knygomis yra siejamas ir knygų trilogijų atsiradimas.
Tiesa, iš pradžių „trilogijų krikštatėviu“ pravardžiuojama knygų serija turėjo būti viena didelė knyga, tačiau dėl popieriaus trūkumo pokario Anglijoje, ji buvo padalinta į tris dalis.
Taip pat teigiama, kad legenda tapę „Žvaigždžių karai“ yra įkvėpti šio J. R. R. Tolkieno kūrinio.
Autorius trilogijoje vaizduoja nepaprastą fantastinį pasaulį, su burtininkais, hobitais, elfais, nykštukais ir troliais, jis sukūrė jų mitologiją, papročius ir net 15 skirtingų kalbų bei dialektų, kuriais kalba knygų veikėjai.
„Žiedų valdovas“ buvo parašytas kaip knygos „Hobitas“ tęsinys, kuriame aprašomi hobito Bilbo kova su slibinu Smogiku ir magiško Žiedo istorija.
„Žiedų valdove“ istorija tęsiasi su Bilbo giminaičiu Frodu, iš Bilbo gavusiu blogio jėgas traukiantį Žiedą, kurį būtina sunaikinti Lordo Saurono valdomame Mordore.
Trijuose tomuose aprašomas Frodo ir jo draugų žygis po pavojingą ir magišką pasaulį. Nemirtinga klasika, kurią išties verta turėti savo knygų lentynoje.
Knygų ir filmų apie „Žiedų valdovą“ gerbėjai gali pasidžiaugti dar viena naujiena – 2022 m. rugsėjo mėn. pasirodys naujas „Amazon“ serialas pagal J. R. R. Tolkieno fantastikos seriją.
Herbiorga Vasmo (Herbjorg Wassmo) trilogija apie Diną
Vienas iš kultinių trilogijų bruožų – noras perskaitytomis knygomis dalintis iš rankų į rankas. Būtent tokia yra ir šios norvegų rašytojos H. Vasmo trilogija.
Išskirtinė istorija apie sunkų, šiaurės vėjų išpustytą moters pasaulį, kupiną išdavystės, kaltės ir vaikystės traumų. Skaitytojai kartu išgyvena Dinos vaikystę, paauglystę ir suaugusios moters gyvenimą.
Graži ir ekscentriška Dina neša siaubingą naštą – vos penkerių ji netyčia sukelia motinos mirtį ir už tai yra tėvo ištremiama į fermą, kurioje turi augti visų nekenčiama ir nemokoma.
Šešiolikos Dina yra ištekinama už tėvo draugo, o paslaptingomis aplinkybėmis našle likusiai moteriai tenka toliau grumtis su savo vidiniais vaiduokliais.
Pasak autorės, pirmąjį trilogijos romaną „Dinos knyga“ ji išvydo sapne. Košmare rašytoja regėjo moterį, stovinčią prie skardžio ir ten stumiančią rogėse gulintį vyrą.
Ji panoro sužinoti, kas vyks toliau ir kas gali paskatinti žmogų taip pasielgti. Taip ir gimė gausybės palankių atsiliepimų sulaukusi sukrečianti trilogija apie Diną.
Beje, išleista ir ketvirtoji knyga „Dinos tęsinys“, kuri gali būti skaitoma ir kaip atskira knyga, ir kaip įspūdingos šeimos epo tęsinys.
Leiga Bardugo (Leigh Bardugo) „Grišų“ trilogija
Maginės fantastikos knygų serija, kurią sukūrė „New York Times“ bestselerių autorė L. Bardugo. Rašytoja savo knygose rėmėsi mintimi: „O kas, jeigu tamsa būtų reali vieta?“
Taip gimė iki smulkmenų apgalvotas fantastinis pasaulis, kuriame susipina magija, mistika ir kova dėl valdžios.
Trilogijoje pasakojama istorija apie kadaise karaliavusią galingą šalį Ravką, kurioje gyvena senovės magijos nešėjai – grišai.
Pagrindinė visų knygų veikėja – našlaitė Alina Sarkova, kuriai, atradus savyje neįprastų galių, tenka vykti treniruotis su magiškuoju elitu, o ant jos pečių krenta našta, kaip išgelbėti magiškąją grišų karalystę.
Bardugo aprašytas pasaulis primena carinės Rusijos laikus. Pasak autorės, ši šalis atitiko jos norėtą pavaizduoti fantastiško pasaulio paveikslą – graži, bet žiauri, magiška ir pavojinga.
„Grišų“ trilogija pasisekimą turi ne tik literatūrinėse valdose – istorija virto „Netflix“ serialu, pradėtu rodyti nuo šių metų pavasario.
Siuzanė Kolins (Suzanne Collins) „Bado žaidynių“ trilogija
Kova dėl išlikimo, pasiaukojimas, meilė, draugystė, kerštas ir pasitikėjimas – visa tai susipina įtraukiančioje intensyvaus veiksmo trilogijoje „Bado žaidynės“.
Istorija mus nukelia į Sostinės valdomą Panemo valstybę, sudarytą iš 12 apygardų. Kiekvienoje apygardoje yra išrenkami po merginą ir vaikiną, kurie yra siunčiami dalyvauti „Bado žaidynėse“.
Tai žiaurus tikrovės šou, kuriame kaunamasi iki mirties, nes tik nugalėtojas lieka gyvas. Skaitytojai lydi ir bando išgyventi kartu su pagrindine veikėja Ketne Everdin, pasiaukojusia eiti į žaidynes vietoj savo jaunėlės sesutės.
S. Kolins yra prasitarusi, jog šios knygos sumanymas jai gimė, kai, junginėjant televizijos kanalus, viename rodė tikrovės šou, o kitame – žinių laidą apie karą Irake.
Suplakus dvi laidas, taip ir gimė viena garsiausių distopinių trilogijų. Knygos prikaustys skaitytojų dėmesį nuo pirmų puslapių, o pagal žymiąją „Bado žaidynių“ istoriją yra pastatyti keturi filmai.
Salė Gryn (Sally Green) „Pusiau blogas“ trilogija
Trilogija, kuri dar prieš pasirodant knygų lentynose sumušė du Gineso rekordus. Į daugiausia kalbų išversta autorės knyga paaugliams – dievinama visame pasaulyje.
Knygose pasakojama istorija apie jauną vaikiną Neitaną, gyvenantį pasaulyje, kuriame egzistuoja gerus darbus darantys baltieji raganiai ir blogais garsėjantys juodieji raganiai.
Neitanas – pusiau baltasis, pusiau juodasis raganius. Dėl savo prigimties, jam tenka gyventi narve, pririštam, mušamam ir treniruotis tapti žudiku, o vienintelė viltis išgyventi – pabėgti ir iš savo tėvo, galingiausiojo pasaulyje juodojo raganiaus, gauti tris dovanas.
Tėvai, norintys atkreipti savo skaityti nemėgstančių paauglių dėmesį, gali toliau nesižvalgyti – trilogija „Pusiau blogas“ prikaustys jaunuosius skaitytojus prie knygų puslapių.
Beje, apie raganiaus Neitono istoriją yra kuriamas ir „Netflix“ serialas.
Styga Larson (Stieg Larsson) „Millenium“ trilogija
Švedų autorės S. Larson visus įmanomus bestselerių sąrašus užkariavusi trilogija geriau žinoma pirmosios knygos „Mergina su drakono tatuiruote“ pavadinimu. Sensacija tapusios knygos virto sėkmingais filmais, o Danijoje ši istorija paplitimu nusileido tik Biblijai!
Trijų dalių istorija prasideda pasakojimu apie genialią programuotoją Lisabetą Salander, išsiskiriančia niūria išvaizda, nemaloniu charakteriu ir dar tamsesne praeitimi.
Gyvenimo keliai ją suveda su žurnalistu Mikaeliu Bliumkvistu, su kuriuo bendradarbiaudama mergina atskleidžia ne vieną tamsią paslaptį, kurią iškilūs visuomenės veikėjai būtų linkę nuslėpti. Šiurpuliukų prisotintas detektyvinis trileris tikrai nepaliks abejingų.
Filipas Pulmanas (Philip Pullman) „Jo tamsiosios jėgos“ trilogija
Su „Žiedų valdovu“ ir „Hariu Poteriu“ lyginama F. Pulmano istorija savaip užburianti ir išskirtinė. Pirmojoje trilogijos knygoje „Auksinis kompasas“ skaitytojus pasitinka vienuolikmetė našlaitė Laira, gyvenanti Oksfordo universitete, apsupta teologijos centro mokslininkų.
Jos pasaulis panašus į mūsų, tačiau kasdienybę čia paįvairina magijos dėsniai, o kiekvienas žmogus turi n
eatskiriamą gyvūną – demoną, su kuriuo gali bendrauti.
Staiga Lairos gyvenime ima dėtis keisti dalykai – dingsta vaikai, sklinda gandai apie baisius bandymus, atliekamus Šiaurėje, o suaugusieji kalba apie mįslingas ir gąsdinančias Dulkes, kurios turi būti sunaikintos.
Knygos parašytos kaip vienas nesibaigiantis nuotykis, vykstantis keliuose pasauliuose. Čia gyvena raganos, didžiuliai Šarvuotieji lokiai ir žmonių gyvybę išsunkiančios pamėkliškos būtybės.
Nors gali pasirodyti, kad ši trilogija yra skirta jauniesiems skaitytojams, joje yra nagrinėjamos sudėtingos temos ir kontekstai, kuriuos išgvildenti bus įdomu ir suaugusiems.
Galybę apdovanojimų susižėręs F. Pulmano kūrybinis darbas yra išverstas į daugiau nei keturiasdešimt kalbų, o visame pasaulyje parduota virš aštuoniolika milijonų knygų kopijų.
E.L. Džeims (James) „Penkiasdešimt pilkų atspalvių“ trilogija
Kaip galima būtų nepaminėti literatūros pasaulį sudrebinusios studentės Anastazijos Stil ir milijonieriaus Kristiano Grėjaus meilės istorijos, aprašytos erotinėje „Penkiasdešimt pilkų atspalvių“ trilogijoje. Tai viena žinomiausių istorijų, be abejonės išsiskirianti savo žanru iš kitų šio sąrašo knygų.
Begalės prieštaringų vertinimų sulaukusi trilogija prasiskynė savo kelią žinomumo viršūnėn ir tapo išskirtiniu romanu, paskatinusiu moteris išlaisvinti savo seksualines svajones ir gerokai padidinęs sekso žaisliukų pardavimus.
Suaugusiems skaitytojams skirta istorija prasideda nuo literatūros studentės Anastazijos atvykimo paimti interviu iš sėkmingo verslininko Kristiano.
Nevykęs pokalbis pažadina žavaus milijonieriaus smalsumą ir jis, suviliojęs merginą, pasiūlo anaiptol ne įprastą draugystę, o keistą seksualinį sandorį. E.L. Džeims teigia, kad šį erotinį romaną parašyti ją įkvėpė taip pat kultinė Stefenė Mejer (Stephenie Meyer) „Saulėlydžio“ saga.
„paskatinusiu moteris išlaisvinti savo seksualines svajones ir gerokai padidinęs sekso žaisliukų pardavimus“ – su 1 vyru vienu metu (tai kas, kad milijonierius, sukčius-politikierius ar vagis-oligarchas) jokia moteris (net ir bukalaurė) dar nėra išlaisvinusi visų savo svajonių, ech, jūs, teoretikai, žaisliukų prekeiviai…
Bet labai sėkmingai didinama ,,žaislų” bei vaistų nuo sėkmingai platinamų išsilaisvinimo ligų gamyba ir pardavimai.
Kažin, ar laisvės svajonėms siekiantys/-čios matė paskutinius ligas pasigavusių ,,svajoklių” gyvenimo mėnesius .
Kokiu tikslu propaguojate satanistines ar tiesiog tamsą skleidžiančias knygas? Gi kas bent kiek susivokia, pavyzdžiui, tai supranta kas yra per knygšės “jo tamsiosios jėgos” ir ką jos propaguoja. Jūs ką, “Trijų muškietininkų” trilogijos (+””Po dvidešimties metų”, + “Vikontas de Braželonas”) ir t. t. ir t. t. nesugebate priminti? Ar tiek degradavote, kad elementarius dalykus 2+2 reikia priminti?
Matyt, reikia atsikratyti susikaupusių likučių ir išlaisvinti knygų sandėlius naujai rašliavai, taip pat neturinčiai jokios išliekamosios vertės. Koks skirtumas, žiūrėti indišką serialą per tv ar skaityti visiškus niekalus? Jokio skirtumo. Išskyrus tai, kad bevertės knygos kaupiasi, užima daug vietos ir jų vieta konteineryje „Popierius, kartonas“ anksčiau ar vėliau. Apie tokių knygų kainą geriau nekalbėti, nes kai kam ir spaudimas pakilti gali. Vietoje visokios rašliavos rėksminguose viršeliuose geriau nusipirkite lietuviškų obuolių!