Jungtinėse Valstijose startavo mokslinis tyrimas, kurio tikslas – išanalizuoti, kaip gyvūnų terapija gali padėti sumažinti vienišumo jausmą ir, tikėtina, atrasti naujų pagalbos metodų ligoninėse gydomiems vyresnio amžiaus ligoniams.
Studiją, kuri gali padėti įveikti pandemijos ir socialinės distancijos nulemtas neigiamas pasekmes vyresnio amžiaus visuomenės nariams, inicijavo Virdžinijos Sandraugos universiteto (Virginia Commonwealth University, JAV) Medicinos mokyklos Žmonių ir gyvūnų sąveikos centras.
„Tikimės, kad ši studija leis moksliniais argumentais pagrįsti poveikį, kurį šunų terapija turi vienišiems pacientams. Iki šiol šioje srityje dominavo atsitiktiniai pavyzdžiai, jiems stigo mokslinio apibendrinimo, tad mes keliame kartelę ir norime atlikti išsamesnį tyrimą“, – teigė VCU žmonių ir gyvūnų sąveikos ekspertė Nensi Gi.
Naująją studiją remia „Mars“ korporacijos padalinys „Mars Petcare“, nuolat investuojantis į mokslinius tyrimus, susijusius su gyvūnų augintinių vaidmeniu žmogaus gyvenime. COVID-19 pandemija privertė suaktyvinti šias pastangas, kadangi privaloma socialinė distancija skaudžiai smogė vyresnio amžiaus žmonėms, kurie ir įprastu metu neretai susiduria su vienatvės ir atskirties išmėginimais.
Žmonių ir gyvūnų sąveikos centro atliekamo tyrimo metu bus vykdomas „Dogs on Call“ eksperimentas: jo metu vieni pacientai, kenčiantys nuo vienatvės ir kitų psichinės sveikatos sutrikimų, dalyvaus terapijos užsiėmimuose su šunimis, o kitiems bus taikomas standartinis gydymas. Palyginus dviejų pacientų grupių pažangą, bus pateiktos išvados, kokios įtakos visos terapijos veiksmingumui turi keturkojo dalyvavimas joje.
Tyrimo metu bus stebimas ir žmogaus poveikis gyvūnui. Terapijoje dalyvausiantys šunys dėvės „Whistle FIT™“ sveikatos ir fizinės veiklos seklį, kuris leis išanalizuoti šunų elgesio pokyčius, jiems bendraujant su žmonėmis.
Bus stebimas gyvūnų streso lygis, mitybos elgsena ir kiti svarbūs rodikliai, padėsiantys nustatyti, kaip būtų galima pagerinti šunų sveikatą bei gerovę.
Jau anksčiau buvo atlikta nemažai studijų, kurių metu analizuota keturkojų augintinių įtaka vaikams, universitetų studentams, karo veteranams ir kitiems žmonėms, siekiantiems įveikti nerimą ir stresą. Mokslininkai sutaria, kad gyvūnų augintinių draugija turi teigiamų pasekmių ir fizinei, ir protinei žmogaus būklei.
Viena iš studijų anksčiau atskleidė, jog Jungtinėse Valstijose apie 80 proc. gyvūnų augintinių šeimininkų patvirtino, kad keturkojai padeda jiems jaustis mažiau vienišiems.