Liepos 2 d. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius dr. Arūnas Bubnys priėmė Moldovos Respublikos ambasados atstovus, siekiančius užmegzti dvišalio ir daugiašalio bendradarbiavimo santykius sovietinio teroro ir deportacijų istorinių tyrimų srityje.
„Per 3 sovietų įvykdytas deportacijas 1941, 1949 ir 1951 m. iš tėvynės buvo išplėšta apie 60 tūkst. žmonių. Trėmimų žiaurumus patyrė ir Lietuvos gyventojai. Ši patirtis yra akstinas bendroms veikloms, ypač tyrimams, kurie lieka gyva istorija”, – sakė diplomatė Aliona Rusu.
Ji perdavė Moldovos kankinimų aukų reabilitacijos centro „Memoria” vadovų pasiūlymą pasirašyti bendradarbiavimo sutartį dėl bendrų renginių, parodų rengimo ir įamžinimo bei istorinių tyrimų.
Savo ruožtu dr. Arūnas Bubnys pasidomėjo, ar kolegos Moldovoje tyrinėja ginkluoto partizaninio pasipriešinimo procesus, ar tokių būta pokariu:
„Tikrai būtų įdomu pasiklausyti profesionalaus istoriko apžvalgą apie pasipriešinimą Moldovoje – šiemet kaip tik centras rugsėjį žada surengto ir ginkluoto pasipriešinimo Rytų ir Vidurio Europos šalyse tematikos tarptautinę konferenciją“, – kvietimą išsakė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius.
Pokalbio metu pasikeistos žinios tiek apie centro, tiek apie galimų partnerių Moldovoje parengtas ekspozicijas, sukurtus dokumentinius draminius filmus, parengtus leidinius. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro bibliotekai padovanota knyga-fotografijų albumas apie Besarabijos gulago vaikus.
Moldovos kankinimų aukų reabilitacijos centras „Memoria” yra privačių rėmėjų lėšomis finansuojama nevyriausybinė apie 30 darbuotojų turinti organizacija, kurios tikslas – stalininių politinių represijų tyrimai ir įamžinimas.
Ar tik ne kai kurių ponių ir dvaro istorikų apie mus plačiai skleistas garsas ir kitus sukėlė ant kojų?
Šiąnakt ,, Svoboda” pasakojo:
Хроника Кавказа. Шейх Мансур в архивных документах
– svoboda.org/a/31316610.html
Dagestano istorikas Сергей Манышев pasakoja apie savąją paieškų patirtį ir apie SSSR archyvus , todėl šis bei tas gali praversti ir ne Dagestanui medžiagos ieškant.