ES Aplinkos Tarybos neformalioje vaizdo konferencijoje aplinkos ministras Simonas Gentvilas kartu su Europos Komisijos pirmininko pirmuoju pavaduotoju Fransu Timermansu, eurokomisaru Virginijumi Sinkevičiumi ir kitų valstybių narių aukštais politikais tarėsi, kaip sparčiau priimti visai ES privalomą Klimato apsaugos įstatymą.
„Greičiausiai jau šį pavasarį Europos Parlamentas priims Klimato įstatymą, kurio turės laikytis visos ES šalys“, – po Aplinkos Tarybos posėdžio sakė Lietuvos aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Ministro žodžiais, aukščiausiose diskusijose kelią taip pat skinasi vidinės ES rinkos apsaugos nuo importuojamos taršos mechanizmas (Carbon Border Adjustment Mechanism).
„Jeigu norime kelti aplinkosauginius standartus Lietuvos pramonei, mums ypač aktualu, kad rytinės kaimynės, Azijos šalys, importuodamos prekes į Europą, turėtų tokius pačius mokestinius ir ekologinius įsipareigojimus kaip mes. Todėl Europoje keldami standartą – nuo baterijų iki naftos ir cemento – turime nustatyti vienodus standartus ir importuojamiems produktams“, – komentavo Simonas Gentvilas.
Anot aplinkos ministro, ES valstybių ministrai ir diplomatai dar aiškinasi, kaip į efektyvią prekybos apyvartiniais taršos leidimais sistemą įtraukti ir daugiau sektorių, pavyzdžiui, aviaciją, kelių ir jūrų transportą.
Balandžio pabaigoje pasirašius sutartį dėl finansavimo iš Europos Sąjungos Atsigavimo fondo, Lietuvai iš jo teks apie 2,4 mlrd. eurų – ir 37 proc. lėšų turės būti nukreiptos į Žaliąjį kursą.
„Briuselyje aukščiausiu lygiu sprendžiame, kaip iš fondo finansuoti ne praeities, o ateities ekonomiką. Panaudojant šias lėšas vadovausimės principu „do no harm“, kad investuodami europinius viešuosius išteklius nesukeltume neigiamų padarinių ekosistemoms ir aplinkai, žalos gamtai“, – sakė Simonas Gentvilas.
Klimato įstatymą, pagal kurį ES iki 2050 metų turi tapti neutralia klimatui, EK priėmė šių metų kovo pradžioje.
Lietuvai tapt pavyzdžiu.
Esam savų protėvių, savos tikybos verti, kad Patys, sykiu kviesdami Latviją, Estiją, Suomiją ir t.t.
jau be pirmojo Europoje įstatymų Statuto (Lietuvos), vėl pirmieji įvestume datas:
atsisakymo registruot benz. dyzel. dujų, etilais ar malkom varomų vežėčiu 🙂 lengvųjų, po to keleivinių, krovininių.
Elektra galima net suspausto oro variklius kraut (saulės, vėjo, bangų, na jei prileisti būsim, tai ir žemės temperatūros sluoksnių skirtumo; bei papildomai ir gan apdairiau – vandenilio panaudojimu (kol turės visi sočiai Saulės jėgainių arkliui išduotam, ir transporte, ir ž. ūkio baruose ant CO2 nuodo kolektyviai “sėdus”).
Matom gi, kaip nelengva ir nepatogu
– patiems nei lėktuvų, nei elektromobilių negaminant, tempt iš Svetur.
Šimonytei Dulkys su visom “sistemom” pagelbėt dėl tiek VĖLUOJAMŲ tarptautinių nuostatų santykiui su G. Nausėda turėtų!
Siūlyčiau straipsnelio rašytojams susipažinti su tuo, apie ką rašoma. Ir bent kiek su ES teise. Kodėl? Todėl, kad lietuvių kalba tai nėra law, nėra įstatymas. Straipsnelio antraštė – klaidinanti.
Pasiūlymas
EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS
kuriuo nustatoma poveikio klimatui neutralizavimo sistema ir iš dalies keičiamas
Reglamentas (ES) 2018/1999 (Europos klimato teisės aktas)
Kaip mes visi gerai žinome, nėra tokių ES teisės aktų, kurie vadinasi įstatymais (law). Čia gi EK panaudojo žodį law. Tiesa, skliausteliuose, ir tai, mano nuomone, akivaizdus politinis reikalas, matyt, žvelgiant į ateity… Oficialiame vertime į lietuvių kalbą ne įstatymas, o teisės aktas. Išversta teisingai. Lietuviškame oficialiame EK pasiūlymo teksto vertime žodis „įstatymas“ nepaminėtas nė karto. O čia pavadinimas anglų kalba:
Proposal for a REGULATION OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL establishing the framework for achieving climate neutrality and amending Regulation (EU) 2018/1999 (European Climate Law)
COM/2020/80 final
SENIAUSIOS ŽEMĖJE LIETUVIŲ KALBOS DĖKA YRA ATRASI TREČIASIS IR KETVIRTASIS ŽEMĖS AŠIES FIZINIAI JUDĖJIMAI, KURIE LEIDŽIA PAŽINTI : KAS ir KODĖL ŽEMĖJE VYKO? KAS IR KODĖL VYKSTA? KAS IR KODĖL VYKS ATEITYJE?
SPRENDŽIANT BET KOKIUS, SU KLIMATU, SUSIETUS KLAUSIMUS, NEGALIMA NE VERTINTI NATURALIAI VYKSTANČIŲ GEOFIZINIŲ PROCESŲ! TAI YRA AKSIOMA!!!
KIEK TURIU ŽINIŲ, NEI M.KOPERNIKO PIRMASIS IR ANTRASIS, NEI ROMUALDO ZUBINO – TREČIASIS IR KETVIRTASIS, ŽEMĖS AŠIES FIZINIAI JUDĖJIMAI, VERTINANT KLIMATO KAITA, NĖRA VERTINAMA!
O TAI REIŠKIA, KAD BET KOKIE, SU GAMTA SUSIETI IŠANKSINIASI PROGNOZAVIMAI, YRA NIEKO VERTI!!!