Įdomiausi yra laiko dokumentai – jie kalba patys už save, dažnai nereikalingi papildomų paaiškinimų ar komentarų. Štai, kad ir 1941 m. Birželio sukilimo atžvilgiu – koks aiškus, suprantamas ano meto balsas demokratinės šalies, cenzūros nesuvaržytos spaudoje skiltyse! Jau išsyk po Sukilimo pasigirdo balsų: ar „apsimokėjo“ sukilti, gal verčiau reikėję „palaukti“, vokiečiai ir taip būtų „išvadavę“. 1941 m. liepos 25 d. Amerikos lietuvių laikraštyje „Vienybė“ paaiškinama kodėl sukilti vis dėlto „apsimokėjo“.
Vidmantas Valiušaitis
J. Klajūnas. Ar gerai, kad lietuviai sukilo prieš bolševikus Lietuvoje?
Girdėti kalbų, kad nebuvo reikalo žmonėms sukilti. Girdi, būtų palaukę porą dienų, Vokietijos armija ir be lietuvių pagalbos būtų išvijusi bolševikus. Nebūtų buvę tiek aukų.
Taip kalba ne tik taip sau mėgstą patogų, ramų gyvenimą politikuoją piliečiai, bet arti tokios nuomonės ir vieno dienraščio redaktorius, padėjęs į kabutes, kad žuvę „dėl Lietuvos laisvės“. Jam, deja, neaišku kokiu būdu tie sukilėliai kovojo dėl Lietuvos laisvės. Jo nuomone, tai tik kerštas ir ne daugiau. Labai ir labai gaila, kad herojiškas drąsuolių žygis tik taip įvertintas.
Ne kiekviena kova susilauks laimėjimo ir tauta laisvės, bet nebus laisvės be kovos, be gyvybės ženklo ir aktyviai parodyto noro laisvai gyventi.
Kuomet Suomija atkakliai gynėsi prieš sovietų armiją, viso civilizuoto pasaulio simpatijos buvo jos pusėje. Kad ji nelygios kovos neišlaikė, vis dėlto tautos heroizmas ir aukos nenuėjo veltui.
Baltijos valstybės buvo okupuotos klasta ir todėl jos užimtos be kovos, bet tą, faktą mums dažnai prikaišioja, politikai, kurie nepažinojo Baltijos kraštų padėties iš arti ir nepasistengė giliau susipažinti. Jei ir dabar žmonės pasyviai lauktų tik vokiečių atėjimo, tai tie vokiečiai atėję rastų ten gyventojus, kurie savo likimu nesidomi ir dėl savo laisvės nė piršto nepajudina. Teisybė, Lietuvos kariuomenė, šauliai ir šiaip gyventojai, tapę sovietų okupantų visiškai nuginkluoti, anksčiau nematė galimumo prieš nepakenčiamą režimą sukilti.
Dabar gi per radiją ar kitokiu būdu išgirdę apie galimą sau pagalbą, stvėrė kas buvo po ranka ir išsilaisvino iš vieno žiauraus okupanto. Nauji atėjūnai rado jau ne supančiotus kalinius, bet laisvus piliečius su savo valdžia.
Tuo lietuviai parodė, kad 22 laisvo gyvenimo ir tautinio auklėjimo metai nepraėjo veltui, kad lietuviai politiniai yra subrendę. Legendos, kad lietuviai „savo noru“ prisijungė prie Sov. Rusijos, tuo būdu išblaškytos. Vokiečiams irgi tenka skaitytis su įvykusiu faktu ir esama vyriausybe – jei jie to nepadarytų, tuo pačiu ir gyventojai žiūrėtų į juos kitaip. Bet neradę vyriausybės, vargu leistų jai susidaryti.
Lietuvą dabar dar negalima laikyti laisva, betgi tenka atiduoti pagarbą politinei išminčiai ir narsumui ten likusių žmonių – dėka jų sumanumui ir narsumui padaryta didelis šuolis pirmyn į laisvę. Negalima peikti žmonių, kuriems grėsė pavojus ir jie, gelbėdami savo gyvybę, iš ten pabėgo – reikia džiaugtis, kad daug šviesuomenės išsigelbėjo. Betgi dabar valdžios sudaryme pirmą žodį turi tie, kurie metus kentėjo ir vargo, ir pirmieji griebė ginklą ar kirvį ne keršto jausmo vedami, bet rizikuodami galvas už laisvą, nepriklausomą Lietuvą!
Kaip Lietuvos žmones nusistatys prieš dabartinius atėjūnus, priklausys nuo tų atėjūnų elgesio. Mes suprantame, kad jie negalėjo tik pavergtus kraštus vaduoti, bet ir laukiame, kad jie respektuos žmonių norą laisvai gyventi, patiems valdytis.
J. KLAJŪNAS
Vis dėlto, kad ir laisva spauda, tačiau liko nepasakyta, kad dabar Amerikos ir kitų valstybių pareiga pripažinti Tautos kaip suvereno Sukilimo būdu atkurtą de jure ir de fakto Lietuvos valstybę, jos Vyriausybę. Jeigu tai, kas buvo tuo metu Lietuvai svarbiausia, nėra pasakyta, tad gal ne visiškai laisvojo rašyta… Juolab, kad ir kovota buvo iš esmės “ne prieš”…, o “už”…
Baisiau ir labai labai labai gėdinga buvo ir LIKO gėdingi 1945-08-02 JAV ir J.K. parašai po 1941-06-22/23 jau Potsdame. Taip ir LIKĘ, – niekšiški, išdavikiški – tarptautinės teisės bėgliai. Čia ir Dabar:
net kai per visą valdymą Elžbieta II yra susitikusi su 12 Jungtinių Valstijų prezidentų, išskyrus Lyndoną Johnsoną., ir net su 15 premjerų dar neišardytu JUNGČIŲ karalystėje dirbanti, taip – tebekaralauja, ir SPJAUDO karališkai ant pasaulio nuo Potsdamo
tarptautinių įsipareigojimų Prūsijos ateičiai ir gyvybei
“p o s t a m e n t o”.
Gal bus besiveržiančių nuneigti Tai!?
“Amerikos ir kitų valstybių pareiga pripažinti Tautos kaip suvereno Sukilimo būdu atkurtą de jure ir de fakto Lietuvos valstybę, jos Vyriausybę”.
Pasvajok.. kai žmonių rinktas parlamentas 1990 atkūrė Lietuvos nepriklausomybę – JAV ją pripažinusiųjų sąraše buvo tik 45-oji, tai padarė po 18 mėnesių. O 1941 sukilimo metu Vyriausybė sudaryta labai jau keistu, retai naudojamu būdu.
Net abejoti nereikia ,kad sukilimas prieš bolševikus buvo tikrai reikalingas…juk puikiai žinome,kad jau tada prasidėjo trėmimų vajus,o kur dar prieš tai rinkimai,kada neva pasiprašėme priimami į TSRS glėbį…vienu žodžiu,bolševikai visur perlenkė lazdą…tiesiog visiškas nesiskaitymas su žmonėmis,su kitos valstybės piliečiais…ypač tas sukilimas, istoriniu požiūriu ,argumetuotai paneigia kažkokias pasakas apie laisvus rinkimus,visuomenės norą jungtis į sovietų sąjungą
Pagrindinis Tautos sukilimo bruožas yra laisvės trošimas! Išlaisvinti sovietų sulaikyti kaliniai 6000žmonių, 500 kalinių išvaduota Vilniaus geležinkelio stotyje ,kurie buvo vežami į mirtį Rusijos kalėjimuose.
“Nauji atėjūnai rado jau ne supančiotus kalinius, bet laisvus piliečius su savo valdžia”
– Užduosiu klausimą: o kuo tokia “valdžia” skiriasi nuo “samazvancų”? Nei rinkti, nei paskirti – kas pirmas atsisėdo į kėdę – tas valdžia?!
Kaip tokia valdžios rūšis vadinasi? Aš ne prieš sukilimą, ne.. bet paklausti juk irgi galiu?
Pamirštate, kad yra suvereno teisė pagal kurios nuostatas gyvena pasaulis. Lietuvos žemės suverenu yra Tauta. Tautos sukilimas yra Lietuvos suvereno sukilimas, jo paskelbtas Nepriklausomybės atkūrimas ir Laikinosios vyriausybės sudarymas yra Tautos kaip Lietuvos suvereno teisėti veiksmai. Tai va atsakymas į tai, kodėl Tautos sukilimo veiksmai – Nepriklausomybės paskelbimo ir Laikinosios Vyriausybės sudarymo dokumentai yra šios teisės subjektų, o ne kaip pačiam atrodo “samozvancų” veiksmai. Suprantama, galbūt, pačiam norėtųsi ar yra susidaryta nuomonė, kad į valdžią Sukilimas būtų atstatęs Smetoną ir paskelbta būtų jo sudaryta vyriausybė, betgi ir 1949 m. Partizanų deklaracija kalba apie 1920-1926 m. Lietuvos Respublikos atkūrimą, taigi ne už smetoniškai valdomą Lietuvą jų kaip ir Tautos sukilimo kovota.
“Tautos sukilimas yra Lietuvos suvereno sukilimas, jo paskelbtas Nepriklausomybės atkūrimas ir Laikinosios vyriausybės sudarymas yra Tautos kaip Lietuvos suvereno teisėti veiksmai”.
Sukilimas vyko spontaniškai ir chaotiškai, veiksmai buvo nekoordinuoti. Tokio sukilimo metu nedaug trūksta kad atskiri žmonės tuo pačiu metu paskelbtų sudarę atskiras vyriausybes ir jų būtų TRYS. Kuri būtų teisėta?
Dėl teisėtumo tokiu atveju problemų nėra.
Visos trys būtų teisėtos?!
Tomui: Koks oras Sankt Peterburge, sniego dar yra?
Nė karto nesu buvęs šiame mieste. Teks tau kažkaip kitaip sužinot apie jo orą.
Tai buvo velnioniška avantiūra, beprotiška drąsa, bet tai buvo vienintelis kelias mums apie savo atimtą Nepriklausomybę pareikšti pasinaudojus tuo, kad vokiečiai artėja, ir rusai jau nespės iki jiems ateinant mus, kaip Rusijos dalį, bet įžengė į laisvą šalį, kuri pažadėjo nesipriešinti, jei prieš ją nebus imamasi karo veiksmų. Pagarba tai mūsų tautiečių kartai, tokią nesuvokiamą naštą ir atsakomybę prisiėmusiai, tokią narsą pasauliui parodžiusiai.
Na, o jei ne visi Vakaruose tai prisimena, jei demencija kankina, tai… Ar daug kam iš jų teko vienu metu trijuose frontuose kovoti, kaip Lietuvai pirmąją pr.a. pusę, ir dar tokiu jėgų santykiu? Juk tai buvo beprotiška drąsa.
O kad Kremlius „neprisimena”, tai jis pratęs kai kuriomis aplinkybėmis я у мамы дурочка apsimesti…
Į kokią lietuvišką svetainę nueisi, visose pajusi bent vieno ar kelių trolių dvoką. Bet iki profesionalaus lygio jiems dar labai toli. Kodėl? Todėl, kad propaganda yra menas, o to vatnikams – nesuprasti.
Citata iš 15 min. lt, 2016 rugsėjo 27d., apie trolių iškrypėliškumą (ne apie priešišką propagandą): „Jų tikslas? Išprovokuoti visus kitus diskusijos ar pokalbio dalyvius emocionaliam atsakui, kuris interneto „troliui“ suteikia didžiausią pasitenkinimą. Kuo daugiau žmonių toks „trolis“ išprovokuoja ir išveda iš rikiuotės, tuo labiau padidėja jo internetinės „iltys“. Tenka pastebėti, kad populiariausia pačių žmonių siūloma reakcija į interneto „trolius“ yra dėmesio nekreipimas. Dažnai vieni kitiems net pataria: „ei, nemaitink „trolio“, nereaguok“. 🙂
Jei kas mano , kad TOmas J. yra naivus vaikas su daugybe klausimėliu, klystate. Seniai stebiu šį “mažutį”. Pajūrietis teisus, apibūdindamas tokius.
Stebėk atidžiai, akių nenuleisk. Stuksentojas.. tfu. Ir nepamiršk pranešt kur reikia, kaip įpratęs.
O, grazie!
Ne lietuviai kaip tautos dauguma sukilo, o mažuma smetonos režimo šalinininkų. Dauguma lietuvių savo valią išreiškė 1940 06 15 rinkimuose, tema šioje vietoje uždaroma, nes tolesni išvedžiojimai yra revizionizmas.
Va, va, va – būtent taip: kas nesutampa su „partijos linija”, kas nuo jos nukrypsta, yra revizionizmas. Ir mus taip mokė! Todėl dar nuo pokario laikų įsiminiau, jog visada išmintingiau svirduliuoti tik kartu su partija. O prieškariu, jei nepainioju, kartu su tamstos seneliu tame sukilime dalyvavome, Smetonos šalininkus skaičiavome?
Tau, žemyna, revizionizmas – viskas kas nesutampa su šovinistine, rusofobine, antitarybine reakcinga lansbergistine linija. Taip pat ir faktai, kurie neatitinka tavo antitarybinių įsitikinimų.
Komuniste, nesunku atspėti kodėl “suklydai” rašydamas rinkimų laiką 🙂
Ne 1940 06 15, o 1940 07 14-15 !
Iki šių “rinkimų” vyko tokie įvykiai 🙁 🙁
Molotovo-Ribentropo paktas – Maskvoje 1939 m. rugpjūčio 23 d.
1940 m. birželio 15 dieną – rusų kariuomenė užgrobė Lietuvą.