Ketvirtadienis, 30 spalio, 2025
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

Šeimininkams vėl sugrįžtant į darbus, būtina pasirūpinti naminiais gyvūnais

www.alkas.lt
2021-03-01 06:20:11
0
Veterinarijos gydytojai pabrėžia skiepų svarbą

pixabay.org nuotr.

       

Nuo pat pandemijos pradžios daugelis didžiąją dalį laiko praleidžia namuose drauge su savo auginamais gyvūnais. Kai kurie netgi matė juos ištisus metus, o galbūt ir beveik visą savo gyvenimą, jei į šeimą atvyko vos gimę pirmo ar antro karantino metu. Tačiau Vyriausybei palaipsniui laisvinant karantino sąlygas, koreguojasi ir, rodos, jau įprastu tapęs „gyvenimo iš namų“ ritmas. Veterinarijos gydytojai pastebi, kad staigus nuolatinio eyšio su savo šeimininku nutraukimas gali turėti įtakos gyvūno būklei, todėl svarbu juos nuolat dresuoti ir pratinti pabūti vienus ilgesnį laiką, kad šeimininkams sugrįžus į darbus, gyvūnai patirtų kuo mažiau streso.

Pagrindiniai pavojai

Karantino laikotarpis ne kartą buvo įvardintas kaip naminių gyvūnų aukso amžius, kai valandų valandas jie galėdavo būti drauge su savo šeimininkais. Tačiau KIKA veterinarijos gydytoja Ieva Plungytė perspėja, kad po daugybės dienų praleistų kartu su savo šeimininkais gyvūnas praranda įgūdį būti vienas. Todėl gyvūnas šeimininkams staiga nustojus dirbti iš namų, gyvūnas nesugeba to suprasti, patiria stresą, nes iki tol jam ilgą laiką neteko susidurti su tokia situacija.

„Augintinis, kuris nuolat būna kartu su šeimininku, jaučiasi labai laimingas iki tol, kol yra paliekamas vienas. Prieraišūs gyvūnai, ypač šunys, palikti namuose nemoka būti savarankiški ir netgi gali patirti nerimo priepuolius. Dėl šios priežasties gyvūnas įtampą išreiškia garsu, ima dažniau loti ar cypti. Taip pat iš baimės gali prišlapinti namuose, imti elgtis destruktyviai, gadinti daiktus juos draskydamas ar grauždamas bei tapti neėdrus“, – apie simptomus pasakoja I. Plungytė.

Sudėtingiausia jauniems  gyvūnams

Kalbėdama apie gyvūnų prieraišumą prie šeimininko, specialistė pastebi, kad labiausiai dėmesį į savo gyvūną vertėtų atkreipti tiems, kurie mažąjį naminį gyvūną įsigijo tik pirmojo karantino metu, kadangi šiems gyvūnams didžiąją dalį laiko kol kas teko praleisti drauge su savo šeimininku.

„Didelę įtaką gyvūno sveikatai daro gyvūno amžius. Jeigu jis yra vyresnis, tikėtina, kad dar prieš karantiną jis praleisdavo nemažai laiko vienas. Tokiems gyvūnams išbūti ištisas dienas namuose vieniems nėra sudėtinga, o ir į ankstesnę rutiną jiems grįžti bus lengviau dėl jau anksčiau pradėto formuoti įpročio pabūti vienam. Vis dėlto, jei kalbame apie jaunus šunelius, kurie, galbūt, dar tik buvo paimti karantino metu ir nebuvo palikti vieni ilgesniam laikui nei išvykai iki parduotuvės, tai jiems buvimas ištisą dieną vieniems gali kelti nemažai streso“, – dalinasi veterinarijos gydytoja.

Svarbus auklėjimas ir gyvūno užimtumas

Norint turėti emociškai stabilų gyvūną, I. Plungytės teigimu, jį reikėtų treniruoti kasdien. Vienas iš būdų –stengtis tam tikrais intervalais palikti gyvūną aptvare, narve arba kitame kambaryje, kad gyvūnas  po truputį priprastų būti ne su šeimininku. Anot pašnekovės, nemažiau svarbu prieš išvykstant iš namų ilgesniam laikui leisti gyvūnui ir išsikrauti. Tam puikai tiks ilgi pasivaikščiojimai lauke arba jau ilgesnės žaidimų sesijos su šeimininku.

„Turėdamas mažiau energijos gyvūnas greičiau nurimsta ir užmiega, todėl ir išsiskyrimas su šeimininku savaime yra lengvesnis ir kelia mažiau streso. Prieš išeinant į darbą arba grįžus iš jo, gyvūną taip pat galima palepini ilgo graužimo natūraliais skanėstais, kaip, pavyzdžiui, triušių ausys, taip pat specialiais žaislais, į kuriuos galima prikišti skanėstų, arba interaktyviais žaislais. Tačiau reikėtų neduoti tų žaislų, kurie būna gaunami įprastu metu, šeimininkui esant namuose. Šuo turėtų atskirti, kuris žaislas duodamas esant tik tam tikrai progai. Tuo tarpu kačių šeimininkams gali padėti draskyklės, leidžiančios katei laipioti keliais aukštais bei tuo pačiu pažaisti su jose integruotais saugiais žaislais“, – pasakoja gydytoja.

Ieškantys papildomų priemonių stresui malšinti gali išbandyti šalavijo ar levandų eterinius aliejus, kurie savo sudėtyje turi raminančių savybių. Kelis lašus eterinio aliejaus pakaks įlašinti į kambaryje esantį difuzorių. Gydytojos teigimu, taip pat puikiai tinka ir antkakliai su eteriniais aliejais, kurių skleidžiamas kvapas gali padėti stabilizuoti gyvūno nervinę sistemą.

Žalingų įpročių keitimas

Pagaliau, I. Plungytė primena, kad nerimas bei įtampa gali paskatinti gyvūnus elgtis destruktyviai. Pavyzdžiui, katės likusios vienos namuose yra labiau linkusios tenkinti savo natūralų instinktą – draskymą bei karstymąsi, o šunys – graužimą. Dėl šių priežasčių gali nukentėti baldai ar kiti namuose esantys daiktai.

„Vis dėlto, jeigu grįžus namo randate apdraskytą ar apgraužtą turtą, galima naudoti prie tam tikrų daiktų atpratinančias arba pripratinančias priemones. Atpratinančios priemonės skleidžia  nemalonų kvapą, todėl gali padėti atpratinant šunį ar katiną graužti bei draskyti baldus. Ir atvirkščiai – pripratinimui skirtos priemonės skleidžia viliojantį kvapą. Tai gali tapti sprendimo būdu, jei, pavyzdžiui, norite, kad katė vietoje laipiojimo ant spintelių ar baldų draskymo, rinktųsi draskyklę“, – apie priemonių naudą keičiant žalingus įpročius kalba veterinarijos gydytoja.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Kaip per šalčius pasirūpinti naminiais gyvūnais
  2. Įsibėgėjant žiemai, svarbu tinkamai pasirūpinti gyvūnais
  3. Žinomi Lietuvos veidai ragina būti atsakingiems su naminiais gyvūnais (nuotraukos, video)
  4. Ruošiantis Naujųjų metų sutikimui būtina pasirūpinti ir augintiniais
  5. Žinios apie elgseną su naminiais gyvūnais padės išvengti sužalojimų
  6. Didinamos bausmės už žiaurų elgesį su gyvūnais
  7. Keliaujant su gyvūnais reikia laikytis reikalavimų
  8. Seimui įteikta beveik 90 tūkst. žmonių pasirašyta peticija, dėl griežtesnių bausmių už žiaurų elgesį su gyvūnais
  9. Keliaujant su gyvūnais augintiniais ar siunčiant juos į užsienį, reikia laikytis reikalavimų
  10. Karantino metu lietuviai imasi auginti vis daugiau naminių gyvūnų
  11. Lietuva tapo tarptautinės gyvūnų augintinių organizacijos EuroPetNet nare
  12. Kokių klaidų nedaryti auklėjant augintinį
  13. Po svarstymo pritarta siūlymui įteisinti privalomą kačių, šunų ir šeškų ženklinimą
  14. Žiemą – ypatingas dėmesys augintinio kailiui
  15. Augintinis namuose – ir džiaugsmas ir galimi pavojai

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Pasienis
Lietuvoje

Šalčininkų ir Medininkų pasienio punktai su Baltarusija uždaromi mėnesiui

2025 10 29
Pinigai
Lietuvoje

Siūloma aiškesnė VDU apskaičiavimo tvarka

2025 10 29
Mokykla, telefonas
Lietuvoje

Mokyklos privalės nusistatyti mobiliųjų telefonų naudojimo taisykles

2025 10 29
Būstas
Lietuvoje

Teikiamas trijų įstatymų paketas, palengvinsiantis būsto įsigijimą jaunimui

2025 10 29
Vėlinės
Gamta ir žmogus

Vėlinių iššūkiai vairuotojams: kamščiai, plikledis ir neatidūs pėstieji

2025 10 29
Kelio darbai
Lietuvoje

Ruošiamasi kelio Klaipėda–Radailiai–Kretinga atnaujinimui

2025 10 29
Savivaldybių aplinkosaugos reitingas
Gamta ir ekologija

Žaliausias Lietuvos miestas – Alytus

2025 10 29
Telefonas
Gamta ir žmogus

„Telia“: Lietuva užveria vartus telefoniniams sukčiams

2025 10 29

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Kita nuomonė apie Šalčininkų ir Medininkų pasienio punktai su Baltarusija uždaromi mėnesiui
  • ...XXD apie Teisingumo ministerija įregistravo Nacionalinio susivienijimo vadovybės pasikeitimą – partijai vadovaus Vytautas Sinica
  • Žada šuolį apie Vyriausybė pritarė Energetikos plėtros programos pakeitimams
  • Rimgaudas apie K. K. Urba. Žemaitiška stiprybė Telšių kultūriniuose akcentuose

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Į ką atsižvelgti renkantis padangas traktoriui?
  • Bėgimo takelis namuose: sveikata, disciplina ir vidinė ramybė
  • Šalčininkų ir Medininkų pasienio punktai su Baltarusija uždaromi mėnesiui
  • Siūloma aiškesnė VDU apskaičiavimo tvarka

Kiti Straipsniai

Bėgimo takelis namuose

Bėgimo takelis namuose: sveikata, disciplina ir vidinė ramybė

2025 10 29
Šuo, spanielis | pixabay.com, Alkhaine nuotr.

Auginti gyvūną galima ne tik tvariau, bet ir pigiau

2025 10 18
Policija

„Švilpukas saugo“ sieks mažinti susidūrimų su gyvūnais skaičių

2025 10 13
Kelio ženklas – gyvūnai

Kas aštuntas vairuotojas yra patyręs avariją dėl laukinio gyvūno

2025 10 12
Stresas

Didžiausią stresą žmonėms kelia karas, darbas ir politinės kovos

2025 10 10
Briedžiai | pixabay.com, Erik Karits nuotr.

Daugėja susidūrimų su gyvūnais – į ką svarbiausia atkreipti dėmesį

2025 10 04
Blusų turintis šuo

Blusos puola ne tik gyvūnus

2025 09 28
Draustinis

Vyriausybė pritarė dar 9-ių naujų draustinių steigimui

2025 09 09
Katė

Kodėl katės sąnariais būtina rūpintis nuolat?

2025 09 06
Mokslas, vaikai

Kaip suprasti, kad į mokyklą grįžtantis vaikas patiria stresą

2025 09 06

Skaitytojų nuomonės:

  • Kita nuomonė apie Šalčininkų ir Medininkų pasienio punktai su Baltarusija uždaromi mėnesiui
  • ...XXD apie Teisingumo ministerija įregistravo Nacionalinio susivienijimo vadovybės pasikeitimą – partijai vadovaus Vytautas Sinica
  • Žada šuolį apie Vyriausybė pritarė Energetikos plėtros programos pakeitimams
  • Rimgaudas apie K. K. Urba. Žemaitiška stiprybė Telšių kultūriniuose akcentuose
  • DNSB reikalai apie Skelbiamas naujas kvietimas daugiabučiams atnaujinti
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Lietuvoje prasideda nauja vaizdo laida apie tvarumą „Refleksija“ – prabils ir pati Žemė (video)

Lietuvoje prasideda nauja vaizdo laida apie tvarumą „Refleksija“ – prabils ir pati Žemė (video)

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

Furnitūra | fs22 mods | ket testai | Farming Simulator 25 mods | Inbank vartojimo paskolos | FS25 | fs25 mods | DARBO SKELBIMAI | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai