Prezidentas Gitanas Nausėda konferenciniu skambučiu su aplinkos ministru Simonu Gentvilu aptarė svarbiausius aplinkosaugos klausimus ir ateities iššūkius Lietuvai pereinant prie žalesnės ir klimatui neutralios politikos.
Susitikime daug dėmesio skirta Punios šilo ir Žuvinto biosferos rezervato aplinkosauginiams klausimams, dėl kurių buvo vengiama priimti sprendimus ir kurie sukėlė didelį visuomenės nepasitenkinimą dėl valstybės požiūrio į vertingiausias šalies teritorijas. Praėjusių metų pabaigoje priimti nauji Aplinkos ministerijos paruošti Žuvinto rezervato nuostatai bei pakoreguoti ministro įsakymai dėl medžioklės ir mėgėjiškos žvejybos taisyklių, kuriais panaikintos teisinės prielaidos paukščių medžioklei biosferos rezervate, uždrausta žvejyba Žuvinto ežere ir žvejyba iš valčių Žaltyčio ežere.
„Itin svarbu, kad dabartinė Aplinkos ministerijos vadovybė ėmėsi aktyviai spręsti šias įsisenėjusias aplinkosaugos problemas. Aplinkos ministro priimti sprendimai dėl Žuvinto rezervato apsaugos sutampa su mano vertybiniu požiūriu, kad vertingiausios šalies teritorijos privalo būti saugomos, ir čia nėra vietos kompromisams“, – susitikime teigė šalies vadovas.
Prezidentas pabrėžė, kad saugomų teritorijų apsaugos srityje dar laukia daug iššūkių, o vienas iš prioritetinių darbų – vieningo specialių saugomų teritorijų Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijų apsauga ir Europos Sąjungos pažeidimo pašalinimas. 2018 m. Lietuva gavo Europos Komisijos pranešimą dėl pažeidimo procedūros, nes mūsų šalyje „Natura 2000“ teritorijų tinklas yra nepakankamas nei pagal plotus, nei pagal rūšių ir buveinių įvairovę. Šalies vadovas pabrėžė, jog tikisi, kad ministro S. Gentvilo pristatytas konkretus darbų planas ir įsipareigojimas iki šių metų pabaigos inventorizuoti ir tinkamai apsaugoti visas Europos Komisijos nurodytas buveines bus pasiektas ir duos rezutatų.
Susitikime aptarti ne mažiau Lietuvai svarbūs miškų apsaugos klausimai. Aplinkos ministerija iki 2021 m. birželio pabaigos sieks nacionalinio susitarimo dėl miškų apsaugos ir naudojimo, kuris paliestų tokius klausimus kaip saugomų teritorijų miškų tvarkymas, orientuotas į jų apsaugą, miškų sektoriaus vaidmuo, įgyvendinant žaliąjį kursą. Valstybės vadovas pabrėžė, kad remia nacionalinio susitarimo idėją, tačiau tikisi ir konkrečių teisėkūros sprendimų.
Prezidentas su aplinkos ministru taip pat aptarė Lietuvos pasirengimą artėjančiam Jungtinių Tautų Klimato kaitos konvencijos šalių susitikimui (COP26). Šalies vadovas pabrėžė, jog ambicingas Vyriausybės tikslas, palyginti su 1990 m. šilumos efektą sukeliančių dujų išmetimus sumažinti net 70 proc., artimai siejasi su jo Gerovės valstybės vizija ir iniciatyvos „Žalia Lietuva“ tikslais.
Pokalbyje taip pat buvo diskutuojama apie galimybę paspartinti šiferio stogų keitimo eigą. Su aplinkos ministru sutarta, kad ministerija tam skirs papildomai dėmesio ir ieškos atitinkamų finansinių galimybių.