Lietuvoje su darbo vizitu viešintis Lenkijos Prezidentas Andžejus Duda pasveikino naujai išrinktą Seimą ir visą Lietuvos tautą Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto 500-ųjų gimimo metinių proga.
„Laisvi su laisvais, lygūs – su lygiais“, – cituodamas Liublino uniją tokiais lietuviškais žodžiais Lenkijos prezidentas kreipėsi į Seimą.
Seimo posėdyje kalbėjęs A. Duda per istorines Lietuvos ir Lenkijos sąsajas pažvelgė į šių dienų aktualijas. Pasak kaimyninės valstybės vadovo, nežiūrint to, kad tai istoriniai laikai, Liublino unijoje galima įžvelgti Europos Sąjungos pradininkę: „Mes, lenkai, lietuviai, savo budrumu, atsakingumu, vizijomis sukūrėme šį suvienytą organizmą, mūsų bendrą sėkmę į Lenkijos ir Lietuvos sąjungą su bendru Seimu, su bendru vadovu, su bendra užsienio politika, bet išlaikydami dvi atskiras valstybes.“
Andžejus Duda pabrėžė Lenkijos ir Lietuvos bendradarbiavimo gynybos srityje svarbą, dėkojo už Lietuvos Vyriausybės sprendimą įsitraukti į Trijų jūrų iniciatyvos fondą. Pasak Lenkijos Respublikos Prezidento, tai svarbus sprendimas, atspindintis bendrą siekį kuo geriausiai išnaudoti regiono ekonominį potencialą. Jis esą taip pat liudija apie tai, kad tiek Lietuva, tiek Lenkija turi sumanymus ir būdus, kurių pagrindu gali nugalėti ekonomines krizes, sukeltas pandemijos.
Seime taip pat vyko Lenkijos prezidento susitikimas su Lietuvos Seimo pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen.
Kas tai yra ,,Lietuvos tauta” ?
“… mūsų bendrą sėkmę į Lenkijos ir Lietuvos sąjungą su bendru Seimu, su bendru vadovu, su bendra užsienio politika, bet išlaikydami dvi atskiras valstybes.“
Nesvarbu, kad netiesa, bet būtų gerai, kad taip būtų buvę. O dabar, kada Lenkija siekia, kad ES liktų atskirų valstybių sąjunga, kad valstybės turėtų bent savarankiškumą, reikia ją palaikyti, o nepulti už praeities skriaudas ir melą.
Vaje, vaje: Laisvi su laisvais, lygūs – su lygiais, kai pasirodo, kad be Lietuvos pagalbos gali ir nepasisekti savo pasiekti… Tai gal laikas prisiminti Tarptautinės teisės įstatymus ir liautis buv. okupuotoje teritorijoje ir toliau elgtis, kaip necivilizuoti okupantai?
Dalį to, apie ką (dėl protokolo) pasikalbėjo, sužinojome iš TVR.
O kokius įsakymus gavome per,, tetos su teta” (o gal ,,tetės su tete”? – Tete-a-tete – lai Pajūrietis išverčia) pokalbį?
Ir Arūnas teisus, ir Žemyna. Nes yra dvi pusės – protokolas ir slaptoji dalis. Teorija ir praktika…
Mūsų interesas, kad šios dvi dalys kuo mažiau skirtųsi. Dvišaliuose santykiuose tai sunku įsivaizduoti ne tik tada, prieš kelis šimtmečius, bet ir dabar.
Bet ES masteliu tai įmanoma, nes nelygiateisiams santykiams trukdys kitų šalių betarpiškas būvimas, dalyvavimas. Jeigu net kalbama apie federaciją, tai noro suvienyti Europą tikrai netrūksta, tik svarbu surasti tą balansą, prie kurio vienybė nesikėsintų į tautinį identitetą ir valstybių nepriklausomybę.
Tokiai vienybei pasiekti labai tiktų neutrali, garantuojanti paritetinius santykius, (esperanto) kalba. Tuo labiau, kad ji tinkamiausia ir pasaulinės vienybės perspektyvoje.
Tokie plojikai Seime, gražiai pačiulbėjus, gali ir “1940 metų Saulę”, kaip tada iš Maskvos, dabar iš Lenkijos Lietuvon parvežti. Tad, sakyčiau, kad po tokios “Nausėdos svečio” saldžios kalbos Lietuvos suverenui šventoje vietoje – Seime gal labiau tiko ir paploti, ir pašvilpti…