Rugsėjo 28 d., Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse, krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis pagerbė Tuskulėnų aukų atminimą. Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai iškilmingai įnešė vainiką, buvo padėtos gėlės, uždegtos žvakės.
Ši diena skirta atminti ir pagerbti 1944–1947 m. NKGB–MGB vidaus kalėjimo rūsiuose kalintiems, kankintiems ir vėliau nužudytiems asmenims. Buvusiame Tuskulėnų dvare rasti 724 sovietų aukų palaikai. Dalis kalinių nužudyti itin žiauriu būdu: ne sušaudant, o suknežinant kaukoles keturbriauniu įrankiu.
Per 1944–1947 metus NKGB (MGB) vidaus kalėjime Vilniuje mirties bausmė buvo įvykdyta 767 asmenims (dar 7 mirė kalėjime neįvykdžius mirties nuosprendžio). 1994–1996 m. ir 2003 m. atlikus archeologinius tyrimus, Tuskulėnų dvaro teritorijoje buvo rasti 724 žmonių palaikai. Tik septynių iš jų buvo atiduoti artimiesiems ir Telšių vyskupijai, o kitų 717 sovietinio totalitarinio režimo aukų palaikai 2004 m. lapkričio 2 d. atgulė koplyčioje-kolumbariume.
Visą dieną, nuo 10 val. iki 18 val., lankytojams atverta koplyčia-kolumbariumas, nemokamai galima susipažinti su paroda „Tuskulėnų dvaro paslaptys“.
Taip pat vyko Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro dokumentinio filmo „Kapas 27/3. Vanago sugrįžimas“ peržiūra (režisierius Algis Kuzmickas).
Prieš 75 metus, 1944 m. rugsėjo 28 naktį, į Tuskulėnų dvarvietę įsuko brezentu dengtas sunkvežimis ir nuvažiavo į rytinėje parko pusėje buvusias dvaro arklides. Užsidarius arklidės vartams iš sunkvežimio buvo ištraukti dešimt sušaudytų lavonų ir suversti į iš anksto iškastą didelę duobę. Taip prasidėjo tragiška Tuskulėnų masinės kapavietės istorija.
Į Tuskulėnų masinę kapavietę buvo suvežti nužudytieji už labai skirtingas veikas: partizanai, jų rėmėjai, 1941 m. Birželio sukilimo dalyviai, Armijos krajovos kariai ir rėmėjai, taip pat apkaltinti karo ar kriminaliniais nukaltinimais, nusikaltimu žmoniškumui, dalyvavimu Holokauste. Dauguma šių aukų – 613 – buvo kaltinti pačiu absurdiškiausiu sovietiniu kaltinimu – Tėvynės išdavimu.
Labai įvairios ir aukų tautybės: 559 lietuviai (sudaro beveik tris ketvirtadalius), 56 rusai, 52 lenkai, 38 vokiečiai, 32 baltarusiai, 18 latvių, 9 ukrainiečiai, 3 žydai, taip pat armėnas, čiuvašas, estas, uzbekas, osetinas, totoris, udmurtas.
Daugiausia aukų Tuskulėnuose užkasta 1945 m. kovo 2 d. – 42 žmonės ir kovo 21 d. – 45 žmonės. Buvo žudoma ir per lietuviams svarbias šventes: per 1945 m. Kūčias nužudyta 15, per 1946 m. Kalėdas – 17 žmonių.
Antropologai nustatė, kad dalis kalinių nužudyti itin žiauriu būdu: ne sušaudant, o suknežinant kaukoles keturbriauniu įrankiu, panašiu į kirtiklį ar plaktuką – taip žudyti draudė net komunistų baudžiamoji teisė. Trylikai kalinių į galvą buvo šauta po keturis kartus, 4 kaliniams – po penkis kartus ir 2 kaliniams net po šešis kartus.
Remdamasis atpažintų palaikų tyrimais, Tuskulėnų tragedijos tyrėjas Severinas Vaitiekus daro išvadą, kad žiauriausiai buvo žudomi partizanai ir lietuviai, nacių okupacijos metu tarnavę vokiečių administracijoje ar vokiečių kariniuose daliniuose.
Ypač sadistiškai užmušti jauniausi mirtininkai, Marijampolės 1-osios gimnazijos moksleiviai, Tauro apygardos Vytenio būrio partizanai Vincas Baronas-Vyšnelis, Jurgis Bekampis-Šalmas, Algimantas Gustaitis-Kimas, Alfonsas Žukauskas-Lizdeika: nužudymo metu 1947 m. kovo 26 d. jie buvo badyti, durti, daužyti, kapoti ir šaudyti.
Tokį žiaurumą galėjo lemti ir budelių charakteriai, ir tai, kad per egzekucijas bei užkasant užmuštuosius buvo stipriai girtaujama. Archeologinių tyrimų metu duobėse rasta butelių dūženų ir kamščių: duobkasiai degtinę gerdavo nusikaltimo vietoje, tuščius butelius sumesdami tiesiai į duobę ant aukų. Budeliams buvo leidžiama gerti tik po šaudymo, bet, sprendžiant iš nužudymų braižo, šio nurodymo dažnai nebuvo laikomasi. Pinigai gėrimui ir užkandai žmogžudysčių metu buvo skiriami iš NKVD–MGB–KGB biudžeto.
Nužudytieji buvo užkasami arba visiškai nuogi, arba tik su apatiniais drabužiais. Tai buvo daroma dėl dviejų priežasčių: stengiantis nuslėpti nužudytųjų tapatybę bei apiplėšimo tikslais. Duobės būdavo iškasamos iš anksto, kai kurios jų naudojamos net kelis kartus. Tokiais atvejais, sumetus aukas, duobės būdavo užpilamos kalkėmis, dyzeliniu kuru ir apdengiamos tolio sluoksniu, o vėlesnių egzekucijų aukos metamos ant viršaus.
Iš NKVD-istų susirašinėjimo matyti, kad Tuskulėnų dvaras pirmiausia buvo pasirinktas dėl to, kad yra miesto teritorijoje: „atsižvelgiant į nepaprastai įtemptą padėtį Lietuvos SSR“ – bijota, kad nakties metu už miesto vežant nužudytųjų palaikus gali užpulti partizanai. Taip pat Tuskulėnai buvo netoli šaudymo vietos – KGB kalėjimo ir tuo pačiu pakankamai nuošali vieta. Taip Tuskulėnų dvarvietė pateko NKVD žinion ir buvo labai atidžiai saugoma.
Kaip masinė kapavietė Tuskulėnai naudoti iki 1947 m. balandžio 16 d., nes gegužės 26 d. SSRS Aukščiausiosios Tarybos įsaku mirties nuosprendis buvo pakeistas 25 metų laisvės atėmimo bausme. Nuo 1950 m. mirties bausmė vėl pradėta vykdyti, bet aukos jau buvo užkasamos Našlaičių kapinėse.
Archeologinių tyrimų metu Tuskulėnų dvaro teritorijoje atkastos 45 kapaduobės su 724 žmonių palaikais. Antropologams pavyko atpažinti 66 asmenų palaikus. 2004 m. sovietinio teroro aukų palaikai buvo perkelti į naujai pastatytą amžinojo poilsio vietą – koplyčią–kolumbariumą. Rezistencijos dalyvių pavardės buvo iškaltos buvusių KGB rūmų cokolyje, o Okupacijų ir laisvės kovų muziejuje esančioje šaudymo kameroje įrengta paroda – pernai rudenį joje apsilankė popiežius Pranciškus.
Parengta pagal Lietuvos gyventojų genocido ir rezidencijos tyrimo centro informaciją.
Kodėl ta koplyčia atvira tik kartą per metus?… Kodėl niekas nerengia eisenų toms aukoms atminti ir kodėl jos minimos žymiai tyliau, negu holokausto?…
Cit, – neturim jokių putinų-gorbačiovų-lukašenkų, ir “nacionalinio RE-transliatoriaus” LRT,
kur užgrobtas ir savivale Monik.Garb-budrinė įleistos šlamšt l o v y, loviu savos chebrytės ir
paversto (ar svarbu, kad net 1991 m. Sausio kautynių aukomis LRT ir visa Valstybė apginta
…o čia – gi vien 1944-1947 palaidojimai, greta būsimo rajono, išvalius teritoriją D-10 ir Žirmūnais pavadinus).
Cit, nei stalinai, nei gorbačiovai nieko patys nevykdę, net didžiai visos visos Rusijos piliečių tebegarbinama lenininė mumija. Tad cit, ir tylos, nes aukų višiau holokausto, jokių, nei stalininių, nei H O L O D O M O R I N I Ų nebuvę, cit!!!
Tokia praktika:
nuo 1945 m. Potsdamo, nuo rugpjūčio 2 d. – CIT Jungtinės Karalystės karaliai, Cit Jungtinių Valstijų prezidentai, Cit – Lietuvos prokurorai ir teismai – Sausio kautynių tylos ir “apėjimu” tų pat “gorbačiovų-trampų-džonsonų” kaip gyvų pokario Posdamo_jaltos b y l ų esamieji, neveikiantieji
(du vieną paskytę “laikinai Rytprusiams” ir l a i k o.
Tad Živile, kai MGB-istinės užgaidistinės buv mūsų LRT (gėdingai paskirtojo “tarybos” sąstato)
nei joks išrinktas-įgaliotas IR VEIKIANTIS (pareigose už algą) karbauskių-skvernelių-nausėdų palikuonis liest (apie STUMT-IŠSTUMT – utopija), tai ir Jūsų skaudūs “Kodėl… Kodėl…”,
– tapatinis utopizmas
(po holokaustizmu ant nuholodomorinimo marinamu, po mgb-izmu šlamščiant VISOS MŪSŲ VISUOMENĖS NAUDĄ …asmenybinio gerbūvio y p a t ų saujelei, be saiko, be gėdos, be atsakomybės karbauskių-skvernelių-nausėdų palikuonims u ž l e i d u s tapačiai /lrt/).
Kol nebus į darbą sugražintas Katalynas, už Vilniaus erdvių gynybą aplink Sporto Rūmus …
tol tol tol tol tol …skęsim šioj tyloj, jos kraupume ir sulyginime lyg tuometė MGB kapinėse našlaičių kriminalines ant politinių aukas žudynių lygindavę, painioję tuo slėpę…
Taip MGB-nė painiava vis t e b e – t ą s i. Užuojauta tuo. Gili (yapč visų, ten, aukų palaidotų…)
Ir tuo pačiu, patiks ar ne, bet… mokėkime ir patys Žinią skleist (be painiojimo/si) kai
“Rugsėjo 28 d., pirmadienį, 15 val. Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso koplyčioje-kolumbariume (Žirmūnų g. 1F) vyks Tuskulėnų aukų atminimo dienos minėjimas.
Sovietų Sąjungos okupuotoje Lietuvoje mirties bausme nuteistų asmenų nuosprendžių vykdymu rūpinosi NKGB (MGB) A skyrius. Šio skyriaus darbuotojai, iš karo tribunolų ir Ypatingojo pasitarimo gavę dokumentus apie paskelbtą mirties nuosprendį bei informaciją, kuriame kalėjime nuteistasis laikomas, mirtininkus iš įvairių įkalinimo įstaigų perkeldavo į Vilniaus NKVD (MVD) 1-ąjį kalėjimą (dabar Lukiškių skg. 6), o iš ten – į Vilniaus NKGB (MGB) vidaus kalėjimą (dabar Gedimino pr. 40 / Aukų g. 2A).”
skelbta b u v o
ir…
įvyko:
“Minėjime kalbėjo Lietuvos vyskupų konferencijos pirmininkas, Lietuvos kariuomenės ordinariato apaštalinis administratorius, Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas, pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos vadovas, Kovo 11-osios akto signataras prof. Vytautas Landsbergis, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius profesorius dr. Adas Jakubauskas; Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos kalbą perskaitė patarėjas Šarūnas Radvilavičius. Minėjimą vedė radijo diktorius Juozas Šalkauskas.
Kardinolas G. Grušas prisiminė 2018 m. popiežiaus Pranciškaus vizitą į Lietuvą ir jo raginimą nepamiršti savo šaknų, savo atminties, savo praeities. „Šitas kolumbariumas mums primena žmogaus gyvenimo kančias ir gyvenimo trapumą. Bet kaip ir kiekvienos kapinės, čia kartu yra ir vilties vieta. Mes turime semtis patirties, mokytis iš tokių žmonių kaip vyskupas Vincentas Borisevičius, sušaudytas už tai, kad KGB-istams pareiškė: „įskundimai visiškai nesuderinami nei su manimi pačiu, nei su mano titulu, nei su mano sąžine, todėl aš kategoriškai atsisakau įskundinėti“, – kalbėjo G. Grušas.
Prezidento patarėjas Š. Radvilavičius perdavė Prezidento žodžius, kad „dar ne visi totalitarinių režimų nusikaltimai atskleisti, kad ne visų aukų palaikai identifikuoti. Šiais laikais vis dar bandoma perrašyti mūsų ir visos Europos istoriją, o Rusijos prezidentas nesigėdindamas neigia Lietuvos ir kitų Baltijos šalių okupaciją“.
V. Landsbergis taip pat kalbėjo apie istorijos perrašymą, vadindamas jį „istorijos melu“. „Kalbėdami apie istorijos melą, turime pamąstyti apie mūsų vartojamas sąvokas. Daug nusikaltimų telpa į vieną nusikaltimą – Hitlerio ir Stalino sutartį pasidalinti svetimas žemes. Sutartį tarp dviejų baisių totalitarinių režimų. Todėl, viena vertus, teisinga yra kalbėti apie nusikalstamą režimą, kuris žudė ir naikino. Kita vertus, yra pavojus viską nurašyti kažkokiam abstrakčiam režimui, pamirštant, kad už tų nusikaltimų stovi konkretūs žmonės, kurie davė tuos baisius įsakymus. Jų pamiršimas būtų tolygu jų amnestijai. Juolab, kad kai kurie tų žmonių mūsų kaimynytėje vis dar yra garbinami“.
A. Jakubauskas siūlė atkreipti dėmesį Tuskulėnų parko kontrastą – Valickių rūmus, kur iki Antrojo pasaulinio karo liejosi džiaugsmingas gyvenimas ir po to įvykusią baisią transformaciją – čia paslapčia buvo užkasami šimtų KGB rūsiuose sušaudytų aukų palaikai. „Popiežių Pranciškų ypatingai paveikė kulkų suvarpyta KGB rūmų šaudymo kamera“, – priminė A. Jakubauskas, išreikšdamas viltį, kad daugumos aukų palaikai bus surasti ir pagaliau triumfuos teisybė.
Minėjime taip pat dalyvavo Seimo nariai A. Anušauskas ir Juozas Olekas, Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, Užsienio reikalų ministerijos, įvairių valstybių ambasadų, kariuomenės atstovai, kiti garbūs svečiai…”
(perkelta iš Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro
Versijos spausdinimui
“Tuskulėnų aukų atminimo dienos minėjimas”)
taigi gerb. Živile, jei net čia negebame, tai ką jau apie 1944, ar net 1945 m. rugpjūčio Potsdamą (ir vėliau b e p r a s i d ė s i a n č i u s stalin-gorbąčiovinių budelių-ispolnitelių teismus, net Holodomoro vykdytojų paiešką tarpt.teisėj)
– štai Jums ir TODĖL – nyksta Prūsija, jos atmintis, Žmonės be žemės be kalbos
…per
,,minimos žymiai tyliau, negu holokausto”… Net užsikvatojau.
Gal todėl, kad priežastys ir tikslai kiti? Gal, kad kyla iš susikaupimo, prisiminimų, apmąstymų, įsijautimo, skausmo, atjautos, pagarbos? Visa tai VIDUJE pergyvenama ir saugoma viduje.
Triukšmo kiti siekiai. Triukšmas išorei skiriamas, siekiant į save dėmesį atkreipti, būti visų dėmesio centre. O priežastys, kodėl dėmesio siekiama, labai įvairios gali būti