Antradienis, 26 rugpjūčio, 2025
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

Akių gydytojas pataria, kaip karantino metu neišvarginti akių kompiuteriu

www.alkas.lt
2020-04-09 06:25:13
0
Vaiko auginimas

Vaiko auginimas | pixabay.com nuotr.

       

Karantinas kaip reikiant išbalansavo įprastą gyvenimą. Dirbame nė neišlipę iš lovos, nuvesti vaiką į mokyklą reiškia pasodinti jį prie darbo stalo kompiuterio, o didžiausia savaitgalio pramoga tapo filmų ir serialų peržiūra iki ryto. Ar susimąstėte, koks tai didžiulis iššūkis akims? Med. dr. Paulius Rudalevičius sako, kad regai kenkia ne kompiuteris ar ekranai, o blogi mūsų įpročiai.

P. Rudalevičius pastebi, kad visuomenėje sklando pramanas, jog sėdėjimas prie kompiuterio gali sukelti akių ligas. „Šiandieniniai kompiuterių ekranai yra saugūs ir nekenkia mūsų regai, tačiau žala atsiranda tuomet, kai dirbame be saiko ir be jokių taisyklių. Tuomet išsivysto vadinamasis kompiuterinis regos sindromas, kuris pasireiškia akių nuovargiu, diskomfortu, graužimu, paraudėjimu, sausumu. Žmonės netgi vaikšto pas neurologus ar psichiatrus dėl galvos, kaklo skausmo, nemigos, nuovargio. Dažniausiai tai nėra akių liga ar kiti sveikatos sutrikimai – tai persidirbusio ir savęs neprižiūrinčio žmogaus problema“, – teigia jis. Gydytojas sako, kad su kompiuteriu galima dirbti saugiai, tačiau reikėtų atkreipti dėmesį į keletą dalykų.

Darbo ir poilsio režimas

Pasak P. Rudalevičiaus, mūsų akys yra sutvertos žiūrėjimui, ir nuo to, kad visą dieną į kažką žiūrime, joms nieko blogo neatsitiks. Pavojus atsiranda, kai be pertraukos ir ilgai žiūrime į viename atstume esančią užduotį  – tuomet akys persitempia ir susidaro akomodacijos spazmas, akis tarsi koks mechanizmas užstringa savo viduje.

„Akys ilsisi tada, kai pakeičiamas matymo atstumas. Jei 20 minučių dirbate, padarykite 20 sekundžių pertraukėlę – to pilnai užteks pailsinti akis. Per pertrauką pažiūrėkite į skirtingus nuotolius – būtent taip akys geriausiai atsipalaiduoja įtempto darbo metu“, – pataria gydytojas.

Jis taip pat pabrėžia, kad ne ką mažiau svarbus ir bendras organizmo darbo ir poilsio režimas. Jei ilgai sėdime vienoje pozicijoje, atsiranda kaklo, galvos, nugaros skausmai. Gydytojas pataria kas valandą padaryti 5–10 minučių pertraukėlę ir pasivaikščioti, atlikti tempimo pratimus ar kitą mankštą. Pasak jo, tokiu režimu galima drąsiai dirbti visą dieną.

Darbo aplinka

Akių gydytojas sako, kad prieš darbą vertėtų pasirūpinti tinkama aplinka. „Visų pirma, patalpa turėtų būti gerai išvėdinta. Suaugusieji dažnai tai supranta patys, tačiau jei jūsų vaikai mokosi namuose, būtinai bent du kartus per dieną išvėdinkite jų kambarį. Darbo vietoje turėtų būti patogu.

Geriausia, kad atstumas nuo ekrano būtų jo įstrižainė, padauginta iš 1,5 arba 2,5 karto – kuris variantas priimtinesnis, pasirinkite patys. Taip pat labai svarbus patalpos apšvietimas. Ekrane neturėtų atsispindėti jūsų langai ir iš jų sklindanti šviesa – tai dirgina akis. Reikėtų užtraukti užuolaidas arba naudoti šoninį apšvietimą“, – teigia jis.

Kompiuterio ekrano nustatymai

Padėti mažiau varginti akis gali ir tinkami kompiuterio ekrano nustatymai. „Jei dirbate šviesioje aplinkoje, ekranui reikia intensyvesnio apšvietimo, jei patalpa tamsesnė – reikėtų pritemdyti ir ekraną. Tais atvejais, kai į ekraną žiūrite naktį, jums neturėtų susidaryti įspūdis, kad kažkas į jus šviečia. Kai ekranas per ryškus, tai tolygu žiūrėjimui tiesiai į saulę, todėl ilgainiui dirbant atsiranda akies dirglumas“, – pasakoja akių gydytojas.

Jis taip pat teigia, kad kuo didesnė ekrano rezoliucija – tuo geriau. Geresnė raiška ir geresnis kontrastas mažiau dirgina akį ir yra saugesnis. Taip pat svarbi ir ekrano spalvinė temperatūra. „Tiek saulės spinduliai, tiek ekranuose esantys šviesos spinduliai turi spalvų spektrą – nuo raudonos iki mėlynes. Kuo arčiau mėlynos pusės jis nustatytas, tuo labiau dirgina akis. Jei norite jas nuraminti, optimalu būtų spektrą nustatyti maždaug per vidurį“, – pataria oftamologas. 

Mėlynos šviesos grėsmė

P. Rudalevičius sako, kad nemažą įtaką mūsų darbui ir regai turi mėlyno spektro ekranų šviesa. „Mėlyna šviesa dalyvauja reguliuojant mūsų cirkadinį ritmą – dieną būdraujame, o naktį miegame. Iš esmės mėlyna šviesa mus veikia teigiamai – ji padeda puoselėti emocinę ir fizinę sveikatą, palaiko mus energingus.

Tačiau kai į ekranus žiūrime vėlai vakare ir naktį, smegenys mėlyną šviesą sieja su dienos metu ir dalinai slopina miego hormono gamybą, todėl jos vis dar gyvena dienos režimu. Tuomet žmonės pradeda skųstis, kad neišsimiegojo, jų ritmas sutrikęs, dieną norisi miego, krenta produktyvumas.

Stebuklingo būdo išvengti neigiamo mėlynos šviesos poveikio nėra. Tiesiog reikia turėti protingą darbo ir miego laiką bei jo laikytis. Jei į ekranus žiūrėsite naktimis, prieš pat miegą, pajusite, kad sunkiau užmigti, o akys kitą dieną yra pavargusios“, – pasakoja jis.

Akinių nešiojimas

Akinius nešiojantiems žmonėms gydytojas pataria turėti lęšius su antirefleksine danga. Jie sumažina aplinkinių šviesos šaltinių atspindžius ir yra pralaidesni šviesai, todėl akys mažiau pavargsta.

Jis taip pat išskiria vyresnio amžiaus ligonius, kurie vengia nešioti gydytojo skirtus akinius skaitymui. „Vyrauja pramanas, kad jeigu jie pradės nešioti akinius, rega dar labiau pablogės. Tiesa ta, kad užsidėję akinius, žmonės mato geriau, todėl po to juos nusiėmus rega iš tikrųjų atrodo pablogėjusi. Taip yra todėl, kad jie iki tol buvo įpratę prie tokio matymo ir skirtumas pradėjus nešioti akinius atrodo labai didelis. Visgi jei gydytojai yra paskyrę akinius skaitymui ir darbui su kompiuteriu, juos nešioti būtina“.

Tiems, kurie nešioja kontaktinius lęšius, akių gydytojas pataria esant galimybei karantino metu padaryti pertrauką. „Dažniausiai žmonės kontaktinius lęšius renkasi dėl kosmetinių priežasčių, tad namuose nėra reikalo juos nešioti. Kontaktiniai lęšiai ir taip vargina akį, o sėdint prie kompiuterio akis papildomai džiūsta ir yra dar labiau dirginama.

Svarbu paminėti ir tai, kad vienas iš koronaviruso patekimo į kūną kelių yra būtent per akies junginę. Naudojant kontaktinius lęšius, akys tiesiogiai liečiamos su pirštais, taigi užkrato pavojus virusu didėja.

Šiuo atveju akiniai yra geriau nes jie sudaro dalinį apsauginį barjerą nuo koronaviruso patekimo. Dabar puiki proga pailsinti akis ir namuose rinktis akinius. Baigsis karantinas – žmonės galės vėl užsidėti kontaktinius lęšius“, – pataria P. Rudalevičius.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. „Mobilus akių daktaras“: dabar akių gydytojai nemokamai atvyksta ir į biurą
  2. Glaukoma – akių liga, kurios padariniai negrįžtami: gydytoja patarė, kaip jai užkirsti kelią laiku
  3. Akių ligų gydytoja paneigia prasimanymus apie glaukomą
  4. Viskas apie akių ligas ir jų profilaktiką
  5. Kokie didžiausi sausėjančių akių priešai?
  6. Specialistai įspėjai: netaisyklingai dirbant kompiuteriu, gresia rimtos regos ligos
  7. Gydytojai sunerimę: vis daugiau jaunų žmonių skundžiasi akių ligomis
  8. Šiuolaikiškiausias akių drumsčių gydymo būdas jau taikomas Kauno klinikose
  9. Šviesiaakiams vyresnio amžiaus lietuviams kyla grėsmė susirgti klastinga akių liga
  10. Kaip sustabdyti trumparegystę
  11. Kaip rūpintis savo psichine sveikata?
  12. Pirmą kartą Lietuvoje operacijos metu ligonei grąžintas regėjimas
  13. Kaip apsaugoti akis šiuolaikiniam žmogui?
  14. Kaip prižiūrėti kontaktinius lęšius vasarą?
  15. Kaip suderinti darbą prie kompiuterio ir sveikas akis?

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

I. Ruginienė. Valdantieji praleido progą pasukti valstybės vairą gerovės kryptimi
Lietuvoje

Prezidentas paskyrė Ingą Ruginienę Ministre Pirmininke

2025 08 26
Paveldotvarka
Lietuvoje

Sostinėje sutvarkyti 73 kultūros paveldo objektai

2025 08 26
AIS
Lietuvoje

ES pradės veikti Atvykimo ir išvykimo registracijos sistema

2025 08 26
„Gmail“
Gamta ir žmogus

Sukčiai nusitaikė į „Gmail“ vartotojus

2025 08 26
Keltas
Lietuvoje

„DFDS“ plečia paslaugas kelionėms Baltijos jūra

2025 08 26
Metju Vitakeris ir Dovilė Šakalienė
Lietuvoje

Ministrė su JAV ambasadoriumi prie NATO aptarė gynybos klausimus

2025 08 26
Vaikas su akiniais
Gamta ir žmogus

Akinių lęšių kompensavimu pasinaudojo per 2,5 tūkst. vaikų

2025 08 26
Gitanas Nausėda
Lietuvoje

Prezidentas su darbo vizitu lankysis Suomijoje

2025 08 26

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Rimvydas apie Vilniuje – protestas „Gėdos diena“: tūkstančiai žmonių reiškia pasipiktinimą valdžios koalicija
  • Kažin apie Vilniuje – protestas „Gėdos diena“: tūkstančiai žmonių reiškia pasipiktinimą valdžios koalicija
  • Kažin apie Vilniuje – protestas „Gėdos diena“: tūkstančiai žmonių reiškia pasipiktinimą valdžios koalicija
  • Kažin apie Vilniuje – protestas „Gėdos diena“: tūkstančiai žmonių reiškia pasipiktinimą valdžios koalicija

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Prezidentas paskyrė Ingą Ruginienę Ministre Pirmininke
  • Sostinėje sutvarkyti 73 kultūros paveldo objektai
  • ES pradės veikti Atvykimo ir išvykimo registracijos sistema
  • Sukčiai nusitaikė į „Gmail“ vartotojus

Kiti Straipsniai

Lietuvoje Europos astronautams kuriami užkandžiai turės ypatingą savybę: ji gali iš esmės pakeisti mūsų sveikatą

Lietuvoje Europos astronautams kuriami užkandžiai turės ypatingą savybę: ji gali iš esmės pakeisti mūsų sveikatą

2025 08 26
Sveikata

Valstybės kontrolė: regionuose patekti pas medikus sunkiau

2025 08 25
Parduotuvė | pixabay.com nuotr.

Maistiniai dažai: koks jų poveikis sveikatai

2025 08 24
Greipfrutai, vaisiai

Egzotiniai vaisiai – vitaminai kūnui ar nematoma grėsmė lėkštėje?

2025 08 24
Miegas

Dieną jaučiamas nuovargis gali byloti apie miego sutrikimus

2025 08 23
www.medele.ru nuotr.

Ne visų patarimų apie ausų priežiūrą verta klausyti

2025 08 23
Vaistinė

Atnaujinama vaistų išrašymo ir išdavimo tvarka

2025 08 22
Sveikata

Ką būtina žinoti apie vaikų kokliušą?

2025 08 17
Lėktuvas.

Ne amžius, o sveikatos būklė lemia kelionių nesklandumus

2025 08 15
Sveikata

Pensininkams – papildomos PSD garantijos

2025 08 11

Skaitytojų nuomonės:

  • Rimvydas apie Vilniuje – protestas „Gėdos diena“: tūkstančiai žmonių reiškia pasipiktinimą valdžios koalicija
  • Kažin apie Vilniuje – protestas „Gėdos diena“: tūkstančiai žmonių reiškia pasipiktinimą valdžios koalicija
  • Kažin apie Vilniuje – protestas „Gėdos diena“: tūkstančiai žmonių reiškia pasipiktinimą valdžios koalicija
  • Kažin apie Vilniuje – protestas „Gėdos diena“: tūkstančiai žmonių reiškia pasipiktinimą valdžios koalicija
  • +++ apie Vilniuje – protestas „Gėdos diena“: tūkstančiai žmonių reiškia pasipiktinimą valdžios koalicija
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Lietuviška paukštiena išsiskiria ir savo kokybe, ir sauga

Lietuviška paukštiena išsiskiria ir savo kokybe, ir sauga

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

Furnitūra | fs22 mods | ket testai | Farming Simulator 25 mods | Inbank vartojimo paskolos | FS25 | fs25 mods | DARBO SKELBIMAI

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai