![Ronaldas Vilsonas Reiganas (angl. Ronald Wilson Reagan) | wikipedia.org nuotr.](https://alkas.lt/wp-content/uploads/2020/03/Official_Portrait_of_President_Reagan_1981-e1585315801866-300x220.jpg)
Keičiasi gyvenimo istorijos rūbai, tačiau Istorijos atmintyje išlieka tik tie pasaulio valdovai, kurie savo gyvenimą paaukojo žmonijos gerovei. Visas pasaulis, vedęs mirtiną kovą su komunizmu dėl savo laisvės ir nepriklausomybės su meile ir su didžiule pagarba prisimena Didįjį Jungtinių Amerikos Valstijų Prezidentą Ronaldą Reiganą.
Mons. Alfonsas Svarinskas.
Taip pavadino JAV Prezidentą Ronaldą Reiganą mons. Alfonsas Svarinskas, R. Reigano išvaduotas iš sovietinio kalėjimo ir jį aplankęs. Yra žinoma, kad dar iki mons. A. Svarinsko apsilankymo, R. Reiganas visada pasveikindavo Amerikos lietuvių bendruomenę ir visą lietuvių tautą Vasario 16-osios proga, visada palinkėdavo mums laisvės ir mūsų valstybei nepriklausomybės, visada išreikšdavo viltį, kad anksčiau ar vėliau mes ją atgausime, nes mūsų darbšti ir kūrybinga tauta yra to verta.
Prezidentas Ronaldas Reiganas (Reagan) įdomios biografijos žmogus, vienos stipriausių pasaulyje valstybės vadovas, gimė 1911 m. vasario 6 d. Tampiko (Tampic) miestelyje Ilinojaus valstijoje. Apie jo išsilavinimą žinių neturime, tik žinome, kad jis buvo vienas iš talentingiausių Amerikos aktorių, gražuolis vyriškis, suvaidinęs 1937-1964 metais apie 50 įvairiausių vaidmenų kinofilmuose, prieš tai nuo 1932 metų dirbęs sporto komentatoriumi. Tą veiklą mėgęs ir jos neatsisakęs iki pat 1966 metų. 1947-1952 metais jis buvo JAV aktorių gildijos (profsąjungos) vadovas. Buvo įstojęs į JAV Demokratų partiją, save laikė D. Ruzvelto pasekėju. 1952 ir 1956 metais rinkimuose entuziastingai rėmė D. Eizenhauerį, o 1960 m. – R. Niksoną. Nusivylęs, tik nežinia kuo – ar tos partijos vadovais, ar jos programa, 1962 metais, pasitraukęs iš jos, įstojo į Respublikonų partiją.
1967 metais buvo išrinktas Kalifornijos gubernatoriumi. Buvo vienas populiariausių JAV politikų, puikus kalbėtojas, talentingas vadybininkas, gerbiamas ir mylimas žmonių. 1968 ir 1976 buvo siūlomas kandidatu į JAV prezidento postą. Tačiau rinkimuose jo neparėmė respublikonai. 1980 metais buvo nominuotas kandidatu į JAV prezidentus. 1981 metais rinkimuose didele persvara balsų nugalėjo demokratą Dž. Karterį (Carterį) ir tapo 40-uoju Amerikos Prezidentu. Juo buvo dvi kadencijas iki pat 1989 metų.
Jis buvo vienas iš stipriausių visoje Amerikos istorijoje prezidentų. Pasižymėjo ypatingais bendravimo su žmonėmis gabumais. Vidaus politikoje pirmiausiai sumažino Vyriausybės išlaidas. Ir tas labai patiko žmonėms. Per daug nesiskelbdamas, tyliai, ramiai sumažino išlaidas ir socialiniams reikalams; sumažino pajamų mokestį, žymiai padidino išlaidas gynybos reikalams, aktyviai kovojo su infliacija. Susikvietęs geriausius Amerikos ekonomistus, leisdavo jiems gerokai pasiginčyti dėl Amerikos ūkio ir ekonomikos gerinimo ir ryžtingai ėmėsi jų pertvarkos. Jos buvo pažangios.
Jo valdymo metu, JAV ekonomika buvo pavadinta reigonomika, iš jos įkvėpimo sėmėsi Didžiosios Britanijos premjerė Margarete Tečer, pritaikiusi jos pagrindinius principus Didžiosios Britanijos sąlygoms. (jos laikų Didžiosios Britanijos ekonomika buvo pavadinta tečerizmu). Reiganomikos padariniai buvo ženklūs: sumažėjo nedarbas ir labai žymiai bedarbių skaičius, paspartėjo ūkio plėtra, atsirado daugybė naujų ūkio šakų, žmonės buvo patenkinti. Tiesa, neišvengta ir deficito padidėjimo.
Užsienio politikoje Ronaldas Reiganas laikėsi labai griežtos linijos SSRS atžvilgiu. Sovietų Sąjungą jis vadino Blogio imperija. Tas terminas prigijo visiems laikams. Įtikino tuo ir Amerikos piliečius. 1983 metais R. Reiganas paskelbė strateginę gynybinę iniciatyvą, visuomenėje vadintą „žvaigždžių karais“, visokeriopai rėmė pasaulio antikomunistinius judėjimus. Ta iniciatyva turėjo pavadinimą Reigano doktrina. Paskelbė sankcijas Lenkijai už „Solidarumo“ organizaciją ir jo bacilos sklaidą pasaulyje, rėmė antisandistinius judėjimus Nikaragvoje, po prokomunistinio maišto Grenlandijoje, čia įvedė Amerikos kariuomenę, 1986 m. surengė antpuolį prieš Libiją, apkaltinęs ją teroristine veikla. Nuo XX a. 9-jo dešimtmečiop prasidėjusią pertvarką Rusijoje sveikino, Amerikos santykiai su gorbačiovine Rusija pašiltėjo Net keletą kartą 1985, 1986, i987 ir 1988 metais susitiko su M. Gorbačiovu, net 1987 m. pasirašė su SSRS sutartį dėl Vidutinio nuotolio ginkluotės sumažinimo. Nežinojo, kad Rusija, pasirašiusi daug sutarčių, jų nevykdydavo. Tik, daug vėliau Vakarai tuo patys įsitikino.
JAV Prezidentas Ronaldas Reiganas laikomas pasaulinio masto politiku, kurio vaidmuo, stabdant Šaltąjį karą tarp Rytų ir Vakarų buvo lemiamas. Netrukus po to, kai baigėsi Ronaldo Reigano antroji prezidentavimo kadencija, oficialiai žlugo ir komunizmas visoje Europoje. Deja, tik oficialiai. (Kęstutis Pranckevičius. „Keturiasdešimtasis JAV Prezidentas“ // Apžvalga. – 1996, vas. 2-8).
Ronaldas Vilsonas (Wilson) Reiganas mirė 2004 m. birželio 5 d. Los Andžele, palikęs ryškiausią ir įspūdingą pėdsaką Amerikos ir pasaulio istorijoje, taip pat ir dėkingų lietuvių atmintyje.
Pritariu.
R. Reiganas neabejotinai išlieka vienu iš pačių geriausių JAV prezidentų. Nežinau, kaip XVIII-XIX a., Tačiau XX-XXI a. už jį geresnio tikrai nebuvo.
Tad linkėčiau JAV turėti daugiau tokių prezidentų, kaip R. Reiganas.
Pritariu. Geri ŽEMAIČIO palinkėjimai.
+ + + !!!
Prisimenu iš kažkur (Šveicarijos? Berlyno?) per SSSR TV transliuotą jo kalbą. Tokios kalbos nebuvau girdėjusi, net neįsivaizdavau, kad ji tokia gali būti (kai kas iš mūsų dar prisimena Brežnevo kalbas… ) Jos turinys teikė viltį, jog ir mes štai tokio lygio visuomene tapsime…
Gaila, bet XXI a. JAV iš esmės jau ir neturėjo geresnių prezidentų. Pradedant socialistu B. Obama (nesuvokiama, kodėl jis vadinamas „liberalu“), viskas ėjo į „dugną“. Jau Obamos išrinkimas visus mąstančius žmonės gerokai nuvylė. Kairieji populistai tuomet labai pakenkė JAV. Atrodė, kad blogiau būti negali. Bet ne, prieš ketverius metus netikėtai buvo išrinktas dar vienas populistas – D. Trumpas. O ir dabar Respublikonai geresnės alternatyvos, deja, neturi – vėl kels tą Trumpą… Demokratų stovykloje situacija šiek tiek geresnė. Baliaviau mąstantis Bidenas pirminiuose rinkimuose vėl lenka nemąstančių leftistų favoritą Sandersą. Tikiuosi, kad Sandrsas neturi jokių šansų – nes tai būtų dar blogesnis variantas ir už Obamą, ir net už Trumpą. Nors anksčiau visuomet simpatizuodavau tik JAV respublikonams, tačiau prieš 4 metus rėmiau H. Clinton. Dabar vėl teks būti už demokratų kandidatą (žinoma, tik tuomet, jei juo bus Bidenas).
Bet tokia sitaucija yra daugelyje šalių. Pažiūrėkime, kas nutiko XXI a. Tokie politikai, kaip A. Merkel, H. Kolis, J. McCainas, V. Adamkus, D. Tuskas, tas pats R. Reiganas (tik XX a.) ir į juos panašūs – yra tos gerosios išimtys, kurių yra vis mažiau ir mažiau. Juos išstūmė, tokie kaip Putinas, Trumpas, Obama, Orbanas, Dūda ir į juos panašūs.
„Paskelbė sankcijas Lenkijai už „Solidarumo“ organizaciją ir jo bacilos sklaidą pasaulyje…“… O tikrai taip buvo? Ne atvirkščiai?
ht tp s://en.wikipedia.org/wiki/Solidarity_%28Polish_trade_union%29#CIA_covert_support
is tiesu tai milziniska darba Lietuvai atliko ir artimai su R. ir N.Reiganu seima artimai bendrave S.ir D. Lozoraiciai o pries daugiau nei 10-meti britu BBC dokumentiniame keliu daliu filme apie R.Reigana toje dalyje kur buvo pasakojama apie jo patirti Holywoode maloniai nustebino jo nuotrauka glebyje laikant Lietuvaite Ruta Lee(Kilmonyte)…… Labai apmaudu, kad paskutiniu metu A+A S.Lozoraicio vaidmuo Lietuvos Neprilausomybes atgavimui kaip ir atmintis apie ji Lietuvoje nustumta taip toli ir net jam prigulincia vieta iliustracijosje apie labiausiai nusipelnusius 1990 Kovo 11-os stebuklui ikelta okupantu patiketiniui AMB portretas. O ir R.Ozolui skirtoje vietoje turetu buti K.Motieka …… Juk 1990 kovo 10 vakara ir 11 nakti – ankstu ryta posedziaujancioje Sajudzio tarybai vyko gana astrus debatai apie tai ar skelbti Lietuvos Nepriklausomybes atkurima kovo 11 ar dar palaukti. Apie turejau garbes tiesiogiai girdeti is ten dalyvavusio A+A Balio Gajausko lupu – ta pati 1:1 siemet pries Kovo 11 pakartojo ir V.Landsbergis pokalbyje su A.Tapinu…..
” Didysis blogio imperijos nugalėtojas …” Blogio imperija žuvo. Nuostabu. Pasaulyje nuo tada viešpatauja Gėrio imperija. Visur klesti Žmogiškumas, teisingumas ir lygybė prieš įstatymą, kultūros, švietimo aukso amžius pagaliau atėjo. Sveikinu.