Šių metų pasaulinės tuberkuliozės dienos, kuri minima kovo 24 d. šūkis – „Jau laikas!“. Tai reiškia, kad iki 2022 m. pasaulyje tikimasi išgydyti 40 mln. žmonių, susirgusių tuberkulioze. Kauno klinikinė ligoninė irgi prisideda prie šio tikslo – čia gydoma didžioji dalis šalies vaikų, užsikrėtusių šia liga. Siekiant gerinti jų gydymo sąlygas ir priemones, ligoninės Vaikų ligų II skyriuje pradėtas įgyvendinti stambus, daugiau kaip 700 tūkst. eurų vertės projektas.
Skaudi socialinė problema
Kauno klinikinėje ligoninėje Vaikų ligų II skyriuje kasmet gydoma 150–200 vaikų dėl tuberkuliozės. Čia patenka 80 proc. visų nepilnamečių Lietuvos ligonių. Būna, kad kai kurie jų neturi nė metukų. Antai praėjusių metų pabaigoje atvežtas pusės metų amžiaus vaikas iš Klaipėdos regiono. Jo 5 metų amžiaus broliukui irgi diagnozuota lengvesnė latentinė tuberkuliozinė infekcija (kai organizme yra mikobakterijų, bet liga nepasireiškia).
Kaip teigė Vaikų ligų II skyriaus vedėja Dalia Steponavičienė, didžioji dalis sergančiųjų yra iš tvarkingų šeimų. „Ir jauniausio mūsų ligonio, 6 mėnesių amžiaus kūdikio tėvas dirba baldų fabrike staliumi, mama augino vaikus namie, – pasakojo D.Steponavičienė. – Mažyliai užsikrėtė, kai kartu su tėvais lankė iš užsienio grįžusį giminaitį. Jis, kaip paaiškėjo, jau seniai sirgo, bet nesityrė nesibaigiančio kosulio priežasčių. Tik po to, kai susirgo jį lankiusių giminaičių vaikai, jis ištirtas ir diagnozė paaiškėjo“.
Vengia gydymo
D. Steponavičienė minėjo, kad nemaža dalis suaugusių pradėję gydymą jo nebaigia vos tik pasijutę geriau. O tada kyla grėsmė, kad bakterijos taps atsparios vaistams ir toliau kels grėsmę aplinkiniams. „Kai kurie susirgę yra baigę universitetus, turi gerus darbus, bet vengia gydytis ir platina bacilas. Jų galime pasigauti mes visi ir bet kur: kino teatre, troleibuse, parduotuvėse, nes užkratas sklendžia oru ligoniui atsikosėjus“, – aiškino D. Steponavičienė.
Baimę gydytis dar provokuoja visuomenės stereotipai, kad tai gėdinga liga. „Ne vienas pas mus gydytas paauglys prisipažino buvęs atstumtas ir pasmerktas draugų“, – skaidžią socialinę problemą atskleidė medikė.
Skyrius atsinaujins
Nuo šių metų Kauno klinikinė ligoninė pradeda įgyvendinti projektą „Tuberkuliozės profilaktikos, diagnostikos ir gydymo paslaugų kokybės ir prieinamumo gerinimas Kauno klinikinėje ligoninėje“. Projektas finansuojamas Europos Sąjungos lėšomis, jam skirta 712,6 tūkst. eurų.
Vaikų ligų II skyriuje bus įrengta 10 boksuotų palatų, suremontuota kvėpavimo gimnastikos-kineziterapijos salė, kur specialiais sportiniais ir gydomaisiais pratimais gerinama plaučių funkcija. „Ypač vertingas pirkinys bus naujas modernus rentgeno aparatas, pritaikytas specialiai vaikams, – džiaugėsi D.Steponavičienė. – Rentgeno tyrimas yra pagrindinė tuberkuliozės diagnostikos priemonė“.
Už projekto lėšas bus atnaujintos ir vaikų laisvalaikio patalpos. Tuberkulioze sergantys vaikai ligoninėje gydomi ilgai, todėl jiems čia sudarytos visos galimybės tęsti mokslą, yra žaidimų ir kompiuterių kambariai, dirba auklėtojos-pedagogės, vaikus lanko savanoriai. Taip pat įvairius renginius, šventes organizuoja, nuolat su čia gydomais vaikais daug bendrauja labdaros ir paramos fondas „Saulės smiltys“.
„Tikimės, kad mūsų pastangos gerinti vaikų gydymą nuo šios ligos kartu pakeis ir klaidingą visuomenės įsitikinimą, kad tai gėdinga liga. Juk tai tokia pati infekcija kaip ir kitos ir ją įveikti turime bendromis jėgomis“, – teigė D. Steponavičienė.