
Naktį iš rugpjūčio 12-osios į 13 d. laukiama kasmetinio Perseidų meteorų srauto pagausėjimo. Uoliausius žvaigždėto dangaus stebėtojus Perseidai gali pradžiuginti įspūdingai sužibančiais ir ilgas ryškias garų uodegas paliekančiais Perseidų fejerverkais…
Rugpjūtis ne veltui vadinamas „krintančių žvaigždžių“ mėnesiu. Mat mūsų planetai kosminėje erdvėje kertant Svifto-Tutlio kometos orbitą, žvaigždėtame danguje kasmet sužimba žavingos Perseidų meteorų strėlės. Tai kadaise praskriejusios kometos pažertos dulkelės papuola į Žemės atmosferą ir sudegdamos švysteli meteorų šviesa. Perseidais šis meteorų srautas vadinamas, nes stebint iš Žemės atrodo, kad meteorų „strėlės“ susikryžiuoja Persėjo žvaigždyno srityje. Perseidai reiškiasi kasmet nuo liepos 17 iki rugpjūčio 24 d.
Tarptautinės meteorų organizacijos duomenimis 2018-ųjų Perseidų meteorų srauto maksimumas turėtų įvykti rugpjūčio 12 d. 23 val. ir rugpjūčio 13 d. 11 val. Taigi Lietuvoje palankiausias laikas stebėjimamas – 12 d., sekmadienio, vakaras bei naktis iš 12-os į 13-tą dieną. Stebėjimus galima pradėti jau ir rugpjūčio 11 d. šeštadienį nuo 22 val. iš už šiaurės rytų horizonto kylant Persėjo žvaigždynui.

Jei tik bus giedra, susidarys itin palankios sąlygos stebėti net patiems silpniausiems meteorams, nes jauno Mėnulio pjautuvas leisis anksti vakare, tad jo šviesa nestelbs „krentančių žvaigždžių“.
Paprastai daugiausia meteorų pastebima žvilgsnį nukreipus nuo „radiantu“ vadinamo menamo meteorų išskriejimo taško, esančio Persėjo ir Kasiopėjos žvaigždynų sandūroje, apie 50 kampinių laipsnių į šalį. Tad Perseidų geriausia dairytis bus žvalgantis ne į Persėją, o Didžiųjų ir Mažųjų grįžulo ratų kryptimi bei Gulbės, Pegaso ir Žuvų žvaigždynų pusėn.
Šiemet tikimasi sulaukti nuo 50 iki 100 meteorų per valandą. Daugiausia meteorų pažirs rugpjūčio 11-14 d. paryčiais, kuomet mūsų planeta besisukdama atgręš stebėtoją tiesiai į priešpriešiais atskriejantį meteorų srautą.
NASA mokslininkai paskaičiavo, kad būtent tarp Perseidų meteorų galima pamatyti daugiausia itin ryškių bolidais (angl. fireball, bolide) vadinamų meteorų. Taigi uoliausius žvaigždėto dangaus stebėtojus Perseidai gali pradžiuginti įspūdingai sužibančiais ir ilgas ryškias garų uodegas paliekančiais Perseidų fejerverkais…
https://youtu.be/FoATKHhE_rQ
Perseidų meteorų srauto maksimumo tiesioginę transliaciją galima bus stebėti rugpjūčio 13 d. 4 val. per internetinę observatoriją Slooh:
Lietuvos debesuotumas rugpjūčio 11 d. ir 22 d. 22 val. ir 00 val. (pagal old.meteo.lt):
Jei apsiniaukęs dangus sukliudytų pasigrožėti šio savaitgalio žvaigždžių fejerverku, nenusiminkite, nes Perseidai tarp ryškių rugpjūčio žvaigždžių laigys dar beveik 2 savaites – iki pat rugpjūčio 24 d.
Straipsnis puikus: labai informatyvus ir naudingas. Tik, mano galva, geriau būtų tuos meteorus vadinti persėjidais, nes juos juk siunčia Persėjo žvaigždynas. Dabar vartojamą formą reikėtų keisti dėl to, kad daugelis nežinančių esmės žmonių taria ne “perse-idai”, o “pers- ei-dai”, kitaip tariant, padaro dvibalsį. Žinau, kad “Alkas” laikosi įteisintos normos, bet toji norma niekam tikusi, ją būtinai reikėtų keisti. “Alkas” galėtų būti pirmeivis. Nuoširdžiai to linkiu.
Pagarbiai
Dalia
P.S. Mano tekstelis skirtas “Alko” žmonėms, jį rodyti nebūtina.
Perspėju: jei iki vidurnakčio niekas neišdžiovins žolės, neisiu žiūrėti!