Straipsnių ciklo – neformalaus puošybos katalogo – tęsinys; pradžia – „Liaudies kultūra“, 2011, Nr.4: I. Vartai, varteliai, tvoros; „Saulės arkliukai“: II. Laukujos durys; III. Priebučiai, verandos, pavėsinės; IV. Langai; V. Sienos ir kerčios; VI. Rizalitai; VII. Mezoninai; VIII. Balkonai bei galerijos; IX. Stogų skydai; X. Švieslangiai; XI. Frontonai; XII. Stoglangiai; XIII. Tūrinės laiptinės; XIV. Sijos, gegnės bei pasparos; XV. Bokšteliai)
XVI skyrius. Stiklai: nuo pavienių geometrinių formų, skaidos (fragmentavimo) iki ornamentų ir kompozicijų, raštuoto ir spalvoto stiklo
II dalis
1.Pavieniai ornamentai. Jie taip pat fragmentuoti kaip ir I dalyje pristatytais atvejais, bet plačiau, formos sutelktos į vienokį ar kitokį apibrėžtą vaizdinį, stipresnis vizualinis įspūdis. Ornamentuose labiausiai mėgti geometriniai motyvai – trikampiai ir rombai, jų kombinacijos. Malonioji g. 4: įstiklintame viršduryje – trikampių derinukas, viduryje susijungiantis į rombą; rombai ir varčiose (1 nuotr.). Birutės g. 40: interjero durų švieslangyje – ornamento juosta iš trikampių ir rombų (2 nuotr.). Blindžių g. 20: ornamentų juosta iš stačiakampių, trikampių ir rombų (3 nuotr.). Traidenio g. 17namo įstiklinto balkono sienelės iš daug mažų segmentų, viduryje – juosta iš trikampių, kryputės motyvas (4 nuotr.). Pušų g. 1: mansardos lango viduryje, centre – ornamentas iš kvadratukų ir trikampių, bet centrinė figūra vėlgi rombas (5 nuotr.).
To paties stiliaus, labai panašūs Vytauto g. 34 ir Kęstučio g. 35 langeliai. Vytauto g. 34: kampinio rizalito frontono švieslangis iš penkių segmentų (6 nuotr.); pietinio rizalito langelio skaida (aštuoni segmentai) įvairesnė ir gražesnė: smailiaarkiai segmentai virš savęs tarsi iškėlę smulkesnių formų „puokštę“, bet viduryje ir čia „universalusis“ rombas (7 nuotr.). Kęstučio g. 35 (8 nuotr.): rizalito langas iš dvylikos segmentų, vėlgi geometrinių formų „puokštė“, galbūt primenanti sakralinių statinių langų fragmentuotes.
Autentiškas Sakalų g. 14 priebučio švieslangio soliarinis ornamentas (9 nuotr.). Šiuo atveju stikliukai yra fonas iš medžio išpjautam saulės su spinduliais simboliui. Rasta graži lango, kaip šviesolaidžio, ir dangaus, saulės, kaip šviesos šaltinio, sąsajos išraiška.
2.Stiklų ornamentai – platesnės puošybos dalis. Kompozicijos. Šiais atvejais yra ne pavienis langas, stiklų daugiau arba stiklo ornamentas akivaizdžiai tvirtai susietas su kitais to namo fragmento puošybos ar tiesiog architektūrinės raiškos elementais, yra platesnės kompozicijos dalis. Dionizo Poškos g. 42: kampinis rizalitas abiejuose aukštuose įstiklintas kelių geometrinių formų stiklais (10–12 nuotr.). Sakalų g. 14 – dvi kompozicijos: laiptinės (lygiagretainio formos) ir mezonino (13 nuotr.).
Griežta Pušų g. 43 namo pietų fasado simetrija (šiaip kiti fasadai ir apskritai namas aiškiai asimetriškas). Tai prieškariu buvusio vasarnamio reprezentacinis, pagrindinis fasadas (14–21 nuotr.). Deja, simetrija gyventojų jau suardyta, – turime omenyje tris langus. Jų struktūra pakeista, nebėra autentiško stiklų segmentų išdėstymo. Labai saikinga, netgi sausa, pabrėžtai racionali durų, langų apdaila, dekoras. Tai visame fasade išplėtota kompozicija; iš pirmo žvilgsnio galima ir nepastebėti, bet įsižiūrėjus negalima nepajusti (bent jau įsivaizduoti buvusiojo) vaizdo santūrios raiškos estetinio įspūdžio. Ir svarbiausias vaidmuo čia skirtas būtent stiklui: durų ir langų segmentų formoms, įvairumui, išdėstymui, tarpusavio darnai. Čia šios raiškos neužgožia ne vienam Žvėryno namui būdingos ornamentų juostos, girliandos ir net kaskados. Namo projekto autorius išsakė, ką galima padaryti, akcentuojant stiklo elementus. Antono Filipovičiaus-Duboviko sukurtiems namams būdinga, kad stiklo elementai juose yra pastebimi, akcentuoti. Pastaruoju atveju dėmesį atkreipia ir stiklų formų įvairovė: nuo kvadratėlių, stačiakampių iki daugiakampių (net 12-kampių ir 16-kampių), lenktų formų ir arkinių (duryse); kampuose išlikusios stiklus įrėminančios medinės rozetės.
Pušų g. 11 namo antro aukšto kampiniai langai papuošti soliariniu ornamentu (22 ir 23 nuotr.). Mėgti labai paplitę arkinės – lanku išlenktos – formos langai, taigi ir stiklų formos juose atitinkamos. Kęstučio g. 11: mezonino arkinis švieslangis iš septynių stikliukų ir vizualiai stipriai susietas su skydo apkalos soliarine raiška (24 nuotr.). Birutės g. 19: čia dar aiškesnė soliarinė simbolika, susieta lango, priebučio frontono ir durų puošyba (25 ir 26 nuotr.). 27-oje nuotraukoje – stilizuotas arkinis Pušų g. 26 namo frontonas su dviejų varčių arkiniu langu, kurio stikliukai sudėtingai fragmentuoti. Čia kompozicija su portiku ir durų švieslangiais. Pušų g. 5: balkono šoninių sienų arkiniai langai kompozicijoje su arkinio stiliaus ažūru balkono priekyje (28 nuotr.). Vytauto g. 29 namo balkonas taip pat su arkiniais langais, bet jų stiklai iš kitokių segmentų – smailiaarkių (XX a. pradžioje buvusio populiaraus rusiško stiliaus lenktų formų) ir soliarinių (29 nuotr.). Antrojo aukšto durys į balkoną, langai bei įspūdinga ažūrinio dekoro kompozicija balkono priekyje taip pat arkiniai (30 nuotr.).
Mažiau yra smailiaarkių langų kompozicijų, čia stikliukai viršuje trikampiai, smailūs. Ryškus to pavyzdys – Lenktosios g. 17 namas (31 nuotr.): stiklai įgilinti, o jų apvadai išryškinti, žymiai iškėlus į priekį, ypač akcentuota apvadų viršutinė dalis, čia trinarė arka. Šis aukštų trikampių akcentas nėra vienišas: pabrėžtai aukštas (susiaurinus plotį) stogo skydas, analogiškai stilizuota viso namo konfigūracija. Kitokia – iš langų ir durų – trinarė kompozicija Vytauto g. 27 namo priestato antrajame aukšte (32 nuotr.). Ir čia išryškintas trikampiais laužytas apvadas. Stiklai viršuje iš smulkesnių segmentų: trapecijų (duryse), rombų ir trikampių (languose). Vytauto g. Nr.49, pietų fasado frontonas: jame taip pat durų ir langų kompozicija (33 nuotr.). Viršdurio trikampis stiklas fragmentuotas, lenkti segmentai atėję iš jau minėto rusiško stiliaus dekoro. Kompozicija neizoliuota, trikampių formų šalia yra daugiau: paties frontono, tūrinių stoglangių kontūrai (34 nuotr.). Dionizo Poškos g. 61 namo stogo skyde yra dvinarė lango kompozicija (35 nuotr.).
Aleksandro Stabrausko nuotraukos:
Užtenka paprasčiausiai naujai perdažyti su medienos dažai ir iškart šie namai suspindi naujomis spalvomis.
Deja, kirvarpų ar puvinio pažeistos medienos dažai negelbsti. Tik iš tolo žiūrint šiek tiek užmaskuoja.
Jei ši meistrystė nebus skatinama, tai vyrai su rankomis Lietuvoje išnyks kaip rūšis!
O kodėl nesugalvojus tokių varžybų? Medinių namų meistrų?
Pvz., prieš porą metų paskelbiama apie patį sumanymą, kad besidomintys žmonės galėtų ruoštis, siūlytų statysimo namo projektus, gal pasiskaityti, pažiūrėti ta tema norėtų. Paskelbiama data, kada ir kur vyks, kad visi galėtų tam metui savo atostogas susiderinti.
Organizatoriai suranda rėmėjų, stovyklavietės vietą, tuos, kas reikiamai paruoš medieną, impregnuos, išdžiovins ir kas dar priklauso, padarys. Dar suplanuoja ir parengia stovyklavietę, kur vasaros atostogas naudingai praleistų tie, kam rankos niežti iš medžio grožį kurti. O, ogi dar reikia pečių, kaminą sumūryti! Prisiplanavau…
Ištaisau klaidą: lenktų formų stiklų segmentai yra XX a. pradžios moderno bruožas.