Sausio 19 d. Nacionalinis kibernetinio saugumo centras pradėjo tyrimą dėl sausio 18 d., ketvirtadienio vakare įvykusio įsilaužimo į naujienų portalą TV3.lt, kuriame buvo paskelbta melaginga informacija apie krašto apsaugos ministrą Raimundą Karoblį ir „Žinių radijo“ žurnalistą Ridą Jasiulionį.
„Žiniasklaidos priemonės yra vienas patraukliausių objektų kibernetinio ir informacinio karo atakoms – būtent per jas greitai galima paskleisti melą, dezinformaciją, pasėti paniką. Pradėjome tyrimą, siekiant nustatyti šio incidento aplinkybes bei kaltininkus“, – sako krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza.
Šiuo metu nagrinėjami įvykių žurnalai ir kita informacija. Pasak E. Kerzos, portalo redakcijos suteikta informacija leidžia manyti, jog įsilaužimas vykdytas iš IP adreso Rusijoje, ir tai gali apsunkinti tyrimo eigą, nes Rusija paprastai nėra linkusi bendradarbiauti tiriant kibernetinius išpuolius.
Paklaustas, kaip jaučiasi tapęs informacinės atakos taikiniu, R. Jasiulionis teigė, kad šiais šmeižikiškais pranešimais taikomasi ne tik į juose minimus žmones, bet į visus informacijos vartotojus.
„Melagingi pranešimai nukreipti į informacijos vartotojų sąmonę. Joje norima kelti sąmyšį, nepasitikėjimą, pasibjaurėjimą. Visi mes esame informaciniame kare.
Išpuolis prieš ministrą ir mane įvykdytas iš Sankt Peterburgo, tačiau kur ši melaginga informacija paruošta, čia kitas klausimas. Akivaizdu, kad Rusijos informacinio karo planuotojams „Žinių radijo“ klausytojai yra svarbūs, todėl norima paveikti jų nuomonę, diskredituoti ministrą“, – sakė R. Jasiulionis.
Pasak jo, „informacinis karas Lietuvai dar yra ta karo rūšis, kur reikia mokytis kariauti ir mokytis atremti visas informacines atakas“.
Įsilaužus į naujienų portalą, paskelbta tikrovės neatitinkanti žinia, esą krašto apsaugos ministras R. Karoblis priekabiavo prie „Žinių radijo“ žurnalisto R. Jasiulionio.
Nacionalinio kibernetinio saugumo centras prie KAM įspėja, kad laiškai, platinti sausio 18 d. vakare (kurių imituotas siuntėjas buvo „noreplay@tv3.lt“) turėjo prisegtą failą ne tik su šmeižiančiu tekstu, bet ir įterptą kenksmingą kodą. Gavėjai, kurie atsidarė prisegtus failus, skatinami imtis papildomų apsaugos priemonių – laikinai atjungti kompiuterį nuo tinklo, kreiptis į savo institucijos kompiuterių saugumo specialistus.
Visos organizacijas raginamos atidžiai įvertinti ir nuolat tikrinti savo informacinių sistemų atsparumą kibernetinėms atakoms. Pastebėjus įtartiną veiklą, organizacijos ir privatūs asmenys gali kreiptis Nacionalinio kibernetinio saugumo centro budinčia linija tel.: 8 5 210 5679 arba el. paštu: cert@cert.lt.