Panašu, kad vis labiau didesnį pagreitį įgaunančios visuomenės palaikomos alkoholio kontrolės iniciatyvos ir siekis Lietuvą pagaliau padaryti civilizuota, o ne laukinio alkoholio magnatų kapitalizmo kamuojama šalimi neprasprūdo pro ausis liberalams. Ir labai simboliška, kad alkoholio pramonės pozicijų stoja ginti negeriantys, ar tuo besigiriantys jų atstovai. Štai liberalų atstovas Romas Sadauskas savo straipsnyje apie „blaivybės fanatikų siautėjimą“ pirmiausia primena, kad jis šiame amžiuje alkoholio jau nevartojo. Toks labai tradicinis triukas, kurį labai dažnai naudoja tabako gamybos įmonių vadovai, vis primenantys, kad jie patys ir jų vaikai nerūko, o kitų rūkymas yra jų asmeninis apsisprendimas. Žodžiu nieko asmeniško, tik pinigai.
Saudauskas siūlo baigti liberalams muštis į krūtinę ir tęsti savo vykdytą laisvų žmonių gynimą nuo „valstybės reguliavimo“. O man atrodo, kad į krūtinę muštis liberalams reikia ne tik dėl korupcinių skandalų, kurie nuvylė jų rinkėjus, bet ir dėl to, kad iš dalies jų pastangomis Lietuva tapo viena labiausiai geriančių šalių, o liberalų sprendimai šitoje srityje yra žemiau kritikos ribos. Tas „laisvų žmonių gynimas“ dažniausiai reiškėsi nedalyvavimu balsavimuose, matyt „aiškiai rodant poziciją“. O ir tas žmonių laisvės atstovavimas labiausiai buvo naudingas tokiems alkoholio gamybą ir didmeninę prekybą valdantiems magnatams, kaip MG Baltic ar nuolat prie partijų vadovų besitrinantiems užsienio šalių alaus kompanijas atstovaujančių aludarių atstovams. Be to ne prošal būtų priminti, kad alkoholio politikos liberalizacija davė tikrai „įspūdingų rezultatų“. Vietoje 1998 metais suplanuoto 25 proc. alkoholio vartojimo mažinimo, jis išaugo 130 proc. Greta to 2004 metų RAND ataskaitoje Lietuva atsidūrė pirmoje vietoje pagal alkoholinių gėrimų prieinamumą.
Taip ir šiuo atveju, R.Sadauskui reikėtų priminti dar 1997 metų Konstitucinio teismo sprendimą, kuriame buvo išaiškinta, kad valstybė neprivalo beatodairiškai skatinti bet kokio verslo, atvirkščiai, privalo jį reguliuoti taip, kad jis tarnautų bendrai tautos gerovei, o ne siaurai verslo grupei ar jos interesams. Būtent tuos interesus, o ne tuos norinčius vakare išgerti vyno ar alaus, daugelį metų ir gynė liberalai.
Ir turbūt tik patys liberalai ir galėtų pasakyti, kaip alkoholio reklamos draudimas trukdytų norintiems išgerti vyno ar alaus. Taip pat, kaip tam trukdytų specializuotos parduotuvės ar didesnė kaina. O bandymas sukurti apokaliptinį vaizdą, kuomet kostiumuoti įmonių vadovai vos pabrangus vynui ar alui ima gerti pilstuką iš „taško“ ar langų skystį, yra daugiau nei juokingi.
Tokiame kontekste nuolat primenama Gorbačiovo politika yra ne laiku ir ne vietoje, nes priešintis bet kokiam reguliavimui sovietmečiu buvo laikoma savotiška rezistencijos forma. O kam priešinamės dabar? Siekiui turėti mažiau mirusių prieš laiką, socialiai apleistų šeimų ar pragertų vaikų? Gorbačiovo politika turėjo kelis absurdiškus elementus, tokius kaip vynuogynų kirtimas. Tai tokio pat kvailumo priemonė, kaip rugių laukų deginimas, norint sumažinti naminės degtinės gamybą. Bet visa kita ne tik Lietuvoje, bet ir visame sovietiniame bloke davė tokį mirtingumo sumažėjimą, kad tai iki šiol aptarinėjama pasaulio epidemiologų ir tą sieti su pagerėjusiu gyvenimu ar darbo galimybėmis vargu ar verta. Atvirkščiai, pats M.Gorbačiovas šią savo vykdytą politiką pavadino klaida ir galiu suprasti kodėl. Būtent šis laikotarpis buvo susijęs su Sąjūdžio, atgimimo ir nepriklausomybės idėjomis. Nepaisant girtuoklių, stovėjusių parduotuvėse prie degtinės eilių, kita visuomenės dalis netapo abstinentais, bet gerokai prasipagiriojo ir sukūrė sąlygas tų pačių liberalų egzistavimui.
Todėl siūlyčiu liberalams nustoti savo rinkėjus kaip vaikus gąsdinti raganomis ir velniais blaivininkų pavidalais. Įdomiausia tai, kad griežta alkoholio kontrolės politika garsėjančioje Skandinavijoje gyventojai labai palaiko valstybės alkoholio pardavimo monopolį, o užkliūva jis tik mūsų tautiečiams, kurie negali bet kada, bet kur ir bet kaip gerti, kaip yra įpratę. O geroji naujiena yra ta, kad tikrai nesam beviltiški, nes greitai mokomės ir nesam niekuo blogesni už kitus. Plintančios ir pagreitį įgaunančios blaivios šventės ir renginiai, pavykę sprendimai dėl draudimo rūkyti baruose ir restoranuose, aiškiai rodo, kad mūsų tautiečiai tikrai nori sveikesnio gyvenimo ir moka jį gyventi. R.Sadausko teiginiai apie tai, kad sveikesnio ir blaivesnio gyvenimo nori tik kažkokie fanatikai blaivininkai, o ne visuomenė yra toli nuo realybės, todėl kad iki šiol atlikinėtos apklausos parodė, kad visuomenė, kuri dabar jau yra kitokia nei Gorbačiovo laikais, ir pati turi galimybę pavažinėti po pasaulį bei įsitikinti ten egzistuojančių priemonių veikimu, palaiko daugelį alkoholio kontrolės pasiūlymų. O neegzistuojančių baubų kūrimas ir gąsdinimas prohibicijomis ar kitais neegzistuojančiais siūlymais, nedaro garbės net ir liberalams.
Dar daugiau, visus besibaiminančius dėl liberalų paišomų apokaliptinių draudimų noriu nuraminti, nes siūlomos priemonės yra ar buvo taikomos kitose valstybėse, yra pagrįstos moksliniais tyrimais, kurie patvirtino, kad tai mažina alkoholinių gėrimų vartojimą ir su tuo susijusį mirtingumą. Demokratijos lopšiu laikomoje JAV Kalifornijos valstija jau priėmė sprendimą, kad tabako gaminius pardavinės tik turintiems 21 metus. Kalbame ne apie tokią socialiai pavojingą medžiagą, kaip alkoholis, bet labiau pačiam vartotojui pavojingą rūkymą. Ir vargu ar Kalifornijos politikus ar visuomenę galime laikyti neadekvačiais fanatikais. Visi norintys išgerti ir toliau turės tokią galimybę, tik matysime mažiau girtų vaikų, asocialių šeimų ar nesaugių viešųjų erdvių. Vargu ar tai labai kertasi net su labai liberaliomis idėjomis.
Autorius yra Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sveikatos tyrimų instituto vadovas
išėjo veryga ir kažką paperdė. sunkus ligonis kuris savo ligą bando permest kitiems ir ne šiaip permest bet ir visiems viską uždraust- ir pasakyt kad tai dėl vaikų. Niekas neprašė bet jam pofik- nes jis juk Veryga- o Veryga skamba garbingai.
Per vakarienes krikščionių kristosas siurbė vynelį tol, kol jo kraujas tapo vynu.
Gaila, Aurelijus jau nieko anuomet negalėjo padėti pamokymais (pamokslais).
‘..O bandymas sukurti apokaliptinį vaizdą, kuomet kostiumuoti įmonių vadovai vos pabrangus vynui ar alui ima gerti pilstuką iš „taško“ ar langų skystį, yra daugiau nei juokingi..’
Su humoro porcija 🙂 . Gerai… Kas del straipsnio, tai eilini karta su nuorodomis ir issamiais argumentais. Solidu ir vercia susimastyti kokiomis lesomis gali svaistytis svaigalu gamintojai, jei del keliu apribojimu kelia toki ‘veja’. Ir tos lesos is ‘vargstanciu ir nusivylusiu’ surinktos, ir naudojamos kad tu ‘vargstanciu ir nusivylusiu’ butu dar daugiau. Juk pelnas gerai, bet didelis pelnas dar geriau
Autoriui gi sekmes ir stiprybes.
Komentaras po straipsniu ‘..https://alkas.lt/2016/07/04/m-kundrotas-del-ko-lietuvoje-zlugs-svediskas-alkoholio-politikos-modelis..’. Labai vertas demesio ir susimastymo…
‘..justas:
2016 07 06 02:53 | IP adresas: 46.36.65.160
. Kas metus Lietuvoje miršta nuo alkoholio apie 4000 – 4500 žmonių. Avarijos, nelaimingi atsitikim, ligos, savižudybės ir t.t.
2. PSO duomenimis 10-15 % į ligonines pakliūvančių sergančių, kurių ligų kilmė yra susijusi su alkoholio vartojimu. Pvz. kepenų cirozė ir t.t. Daugiau nei 40% Sveikatai skirtų lėšų yra panaudojama tokių ligonių gydymui.
3. Lietuvoje 1926 m. 1 žmogui teko 0,8 litro degtinės; Nuo 1960 iki 2014 m. alkoholio vartojimas išaugo 7,5 k. (Nuo 2 litrų iki 15 l. absoliutaus alkoholio 1 žmogui per metus).
4. Amerikiečių mokslininkai nustatė: jei paaugliai pradeda vartoti alkoholį nuo 12 – 15m., tai apie 40% tų vaikų vėliau bus priklausomų nuo alkoholio.
5. LSIC duomenimis 7-14 metų amžiaus vaikų gydytų dėl alkoholines intoksikacijos skaičius nuo 2001 m. iki 2007 m. išaugo net 17 kartų. Retorinis klausimas: „O kas toliau?“
6. Lietuvoje oficialiai priskaičiuojama apie 70tūkst. alkoholikų, o neoficialiai, tą skaičių reikėtų dauginti iš 3 ar net 4.
7. 96,2% asmenų, piktnaudžiaujančių alkoholiu, pirmą kartą su juo susidraugavo iki 15 metų. trečdalis jų vyno skonį pažino iki 10 metų. Charakteringa, kad vaikams iki 10 m. alkoholį pasiūlė artimi giminaičiai.
8. Alkoholio žalos vertinimo studija aprodė, kad vien tiesiogiai apskaičiuojama alkoholio žala siekia apie 740milijonų litų per metus, o netiesioginė žala paprastai yra net kelis kartus didesnė. Savižudybių, ligų, pravaikštų, kritęs darbo našumas, prasta kokybė, sugadinta technika, traumos, gaisrai, vagystės, venerinės ligos ir t.t. Tokiu būdu slopinamas, gniuždomas valstybės ekonomikos bei gerovės augimas.
9. 2001 metais penkiolikoje senųjų ES šalių buvo surinkti 25 milijardai eurų alkoholio akcizo, o bendri materialūs alkoholio vartojimo kaštai siekė 125 milijardus eurų, t.y. išlaidos, susijusios su alkoholio vartojimu, buvo 5kartus didesnės nei gaunamos pajamos. Taigi galima teigti, kad dėl klestinčios alkoholio pramonės valstybė patiria 5 kartus didesnį nuostolį, nei gauna pajamų iš alkoholio akcizo.
10. Moterys ir paaugliai prie alkoholio pripranta 3-4 kartus greičiau, nei vyrai.
11. Alkoholio vartojimas lemia net 70 proc. savižudybių.
12. Alkoholio vartojimas atneša nesuskaičiuojamas nelaimes visuomenei. Jis ardo šeimą. Nuo 60 iki 88% skyrybų įvyksta dėl vieno iš sutuoktinių girtavimo.
13. PSO duomenimis pasaulyje dėl alkoholio apgirtimo įvyksta: 86% žmogžudysčių, 72% ginkluoti užpuolimai, 50% išžaginimų ir t.t. .
14. PSO duomenimisšalyje, kur bus nutraukta alkoholio gamyba ir vartojimas galima bus uždaryti 9/10 kalėjimų. 90% baisiausių nusikaltimų padaroma alkoholio pagrindu. Vieno kalinio Lietuvoje išlaikymui per mėnesį valstybei kainuoja apie 2000 litų, arba 580 ERU.
15. Svarbiausias įrodymas girtavimo baisios žalos yra asmenybės degradaciją, ir suirimą, ir kai viso to pasekmė – pilnas jos visuomeninio ir socialinio aktyvumo sunaikinimas: apsunkęs paveldimumas, protiškai ir fiziškai atsilikusių vaikų didėjimas, traumos, darbo našumo sumažėjimas, šeimų irimas ir fizinė mirtis. Tautai alkoholis pražūtingas
Dėl būsimųjų kartų, visi kartu turime sukilti prieš girtavimą ir padaryti viską, kad mūsų gyvenime įsitvirtintų blaivios buities ir dvasingumo vertybės.
Informacija naudota iš interneto platybių…
..’
Nuo vieno kito stikliuko nepasiusi (kaip tik pralinksmėsi).
Zinia kad taip… Kuris jau cia pradejo triju savaiciu futbola zaisti. Pirmi bandymai, kaip taisykle, buna kuklesni.
Pasilinksminkim (pora stiklinaiciu ir viena cerkela) 🙂
h t t p s : / / w w w . youtube . c o m /watch?v=_5y6o2fch5c
Yra tokia pamokanti istorija.
Pasiskolino zmogelis pas setona pinigu ir nesugebejo laiku atiduoti. Tas ir sako, tiek jau to tu pinigu, bet tada rinkis, uzmust zmogu, isprievartaut moteri ar isgert buteli degtines. Na zmogelis aisku pamane, kad cia nieko tokio ir pasirinko buteli degtines. Isgeres ji, uzmuse zmogu ir isprievartavo moteri.
Jeigu paziuret kas darosi aplink, tai akivaizdu kur viena pagrindiniu Lietuvos bedu. Siandien vaziavau autobusu, tai stoteleje pavesine nueme. Zinot kodel? Ogi todel, kad po iseiginiu, zinoma su alkoholiu, ten pastoviai iskuldavo stiklus ir savivaldybe tiesiog nueme, nes nera nei jegu nei pinigu visa tai vos ne kas savaite keisti.. Liko dar suoliukai, vienas jau neblogai aplauzytas, liko antras, laukiam eiliniu alkoiseiginiu.
Kaip Tu nesupranti, kad žmogelis buvo krikščionis, todėl jį ir apsėdo Velnias.
Tu bent supratai istorijos esme, ar siaip apsimeti?
Šiaip tikrai, soriukas, pasiklydau, ne šiam tekstui norėjau parašyti komentarą. Ten mat buvo kitas – apie kažkokį senį-senelį ir krikščionių dievą Velnią…
—-
Šiaip su savo panike esame insitikinę, kad krikščionys labai klastingi ir jų prožydiškas rašliavas reikia skaityti “tarp eilučių” (ta prasme – giliau).
Nežinojai ?
Aišku, Aurelijus Veryga nesugadintas lietuvis, tikras garbingas Pagonis.
Ne – jis yra fanatikas, o fanatikai niekada nėra žmonės.
A. Veryga dar pojaunis kraštutinumų karštakošis.
Kad tik pasenęs neprasigertų…
Te Dievai jį tesaugo.