Kovo 16 d. Seime įvyko Šešėlinės vyriausybės kultūros ministro prof. Vytauto Juozapaičio surengto visuomenės atstovų kultūros komiteto ir Lietuvos teatrų ir koncertinių įstaigų darbuotojų profesinių sąjungų federacijos atstovų posėdis, kuriame išreikšti ir aptarti probleminiai klausimai susiję su teatrų ir koncertinių įstaigų įstatymo pakeitimo projektu. Posėdyje taip pat dalyvavo Seimo vicepirmininkė Irena Degutienė bei Šešėlinės vyriausybės švietimo ir mokslo ministras Valentinas Stundys.
„Lietuvos teatrų ir koncertinių įstaigų darbuotojų profesinių sąjungų federacija nepritaria Kultūros ministerijos ir Vyriausybės parengtam bei Seimui neseniai pateiktam Teatrų ir koncertinių įstaigų įstatymo galutiniam projektui. Šiame projekte įžvelgiame darbuotojų diskriminaciją lyginant su visais dirbančiaisiais. Pažeisdamas lygiateisiškumo principą, projektas supriešina skirtingų profesijų menininkus, taip pat nesutinkame su naujais darbuotojų atestacijos principais ir nesuprantame, kodėl galutiniame projekte nebuvo atsižvelgta į Lietuvos institucijų pateiktas išvadas dėl perėjimo iš biudžetinės įstaigos į viešąją“, – sakė Henrikas Savickis, Kauno nacionalinio dramos teatro profsąjungos vadovas.
Atsakydamas į susitikime scenos meno autoritetų išsakytas mintis, Seimo narys Vytautas Juozapaitis pabrėžė, kad naujausiame įstatymo projekte yra kelios principinės probleminės sritys, kurias nedelsiant reikia reformuoti. Tai ir darbo santykių reglamentavimas bei darbo laiko apskaita, ir valstybės finansavimo tvarka, ir atlikėjų atestavimą bei teatrų ir koncertinių įstaigų statuso pakeitimas.
„Šiandien pirmiausia trūksta suvokimo tiek valstybinėse institucijose, tiek visuomeniniame gyvenime, kas tai yra kultūra, kokia jos svarba ar koks jos santykis su kitais įstatymais, trūksta įstatyminės bazės. Šis įstatymo projektas toli gražu nesukuria aiškumo, kadangi jis ne tik negerina padėties kultūros sistemoje, bet dar ir supriešina visus jos dalyvius. Tik kompleksinės priemonės gali išspręsti kilusias problemas, vėl suvienyti visus kultūrai neabejingus ir sukurti geresnes sąlygas kultūros sklaidai šalyje. Lietuvoje stinga principinės kultūros politikos supratimo ir įgyvendinimo. Todėl kreipiuosi į Seimo narius, prašydamas įsiklausyti į Lietuvos scenos meno kūrėjų šauksmą ir susilaikyti priimant po pateikimo naująjį, tačiau iš anksto žinomai ydingą įstatymo projektą“, – sakė V. Juozapaitis.
„Taip pat kviečiu visus geros valios žmones, neabejingus Lietuvos kultūrai, savo pastabomis bei konkrečiais pasiūlymais prisidėti prie alternatyvaus įstatymo kūrimo. Tik bendrų tikslų siekimas ir skirtingų lūkesčių įgyvendinimo siekimas gali konsoliduoti tiek pačią kultūros bendruomenę, tiek jos santykį su visa Lietuvos visuomene“, – pažymėjo profesorius.