Pasak JAV Nacionalinės vandenynų ir atmosferos administracijos (NOAA) Kosmoso orų prognozių centro pranešimų, šiandien vakare turėtų kilti stipri geomagnetinė audra. Žemės magnetinio lauko svyravimų indeksas Kp turėtų pašokti iki 7 lygio. Tikimasi, kad nakties danguje tuomet šiaurės pašvaistės gali sužibti ne tik šiaurinėse mūsų planetos platumose, bet net ir Lietuvoje.
Žemės magnetinio lauko svyravimų indekso skalę Kp sudaro 9 lygiai. Kai Kp indekso vertė yra nuo 0 iki 3, – Žemės magnetinis laukas laikomas ramiu, kai Kp pasiekia 4 lygį magnetinis laukas jau tampa neramiu, o Kp indeksui esant nuo 5 iki 9 Žemėje siaučia magnetinė audra.
Mokslininkai pastebėjo, kad gruodžio 28 d. Saulės dėmėje AR2374 srityje įvyko vidutinio galingumo žybsnis, nukreiptas mūsų planetos linkui. Šio žybsnio metu išsviestos dalelės, skriedamos kosmine erdve, Žemę turėtų pasiekti jau šį vakarą. Susidūrusios su Žemės magnetinio lauko srovėmis jos turėtų sujaukti mūsų planetos magnetinio skydo rimtį ir sukelti stiprią geomagnetinę audrą.
Skelbiama, kad ši magnetinė audra aukščiausią lygį turėtų pasiekti gruodžio 30 d. 17–20 val. Lietuvos laiku.
Nors šiuo metu Žemės magnetinis laukas vis dar yra ramus, tačiau artimiausiu metu jis gali pradėti keistis. Stebėdami žemiau skelbiamą diagramą Jūs patys galite matyti mūsų Planetos magnetinio lauko būseną ir pasitikrinti ar mokslininkų prognozės pildosi (duomenys atnaujinami automatiškai kas 3 val.). Jei Kp indeksas ugtels iki 5 balų ir diagramos stulpeliai taps raudoni – eikite dairytis galimos šiaurės pašvaistės.
Nepasitikėkite vien tik prognozėmis. Mokslininkai irgi gali klysti. Viską sunku labai tiksliai numatyti. Tad tapkite patys stebėtojais. Jei Kp indeksas pasieks, kaip prognozuota, 7 lygį, tai giedroje šiaurinėje nakties padangės pusėje spaudžiant šaltukui tikrai bus kuo pasigrožėti:
Žemės magnetinio lauko svyravimų indekso skalė Kp yra padalinta į 10 lygių.
Kp reikšmė:
– nuo 0 iki 3, – magnetinis laukas ramus;
– 4 lygis – neramus magnetinis laukas;
– nuo 5 iki 9 – magnetinė audra.