Gruodžio 4 d., penktadienį, 18.30 val. Lietuvos nacionalinės filharmonijos Didžiojoje salėje (Aušros Vartų g. 5) įvyks iškilmingas Kalbos vakaras „Proteggere le nostre frontiere“, arba Pasisveikinimas su Tėvyne“. Renginys skiriamas Mykolo Kleopo Oginskio metams užverti ir pagerbti kiekvieną, kuris Tėvynei tarnavo kaip galėdamas ir turėjo iš jos išvykti.
Kalbos vakarą organizuoja Seimo Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisija, Kultūros ministerija, Lietuvos nacionalinė filharmonija ir Rašytojų klubas.
Iškilmingame renginyje Seimo Pirmininko pavaduotoja, Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisijos pirmininkė Irena Degutienė už ilgametį lituanistikos tradicijų įprasminimo darbą, literatūrinės kraštotyros inicijavimą ir plėtojimą įteiks 2015 m. Kalbos premiją filologui, lietuvių kalbos ir literatūros mokytojui ekspertui, kraštotyrininkui Benjaminui Kondratui.
Premija, įsteigta įprasminant lietuvių visuomenės veikėjos, redaktorės, spaudos laisvės gynėjos Felicijos Bortkevičienės atminimą, teikiama kasmet nuo 2004 m. Laikantis tradicijos, ji įteikiama metų pabaigoje per Kalbos vakarą. Premija skiriama už neatlygintinai padarytus darbus puoselėjant Lietuvoje ar užsienyje lietuvių kalbą, lituanistinius tyrimus, lituanistinį paveldą. Iš viso 2004–2015 metais Kalbos premija įvertinta 18 asmenybių.
Šių metų Kalbos vakaras derinamas su Mykolo Kleopo Oginskio metams užverti skirtu koncertu, kuriame muzikinę programą atliks Klaipėdos kamerinis orkestras (meno vadovas Mindaugas Bačkus), teatralizuotoje dalyje pasirodys aktoriai Povilas Adomaitis, Arnoldas Augustaitis, Sergejus Ivanovas, Šarūnas Januškevičius, Dovydas Laukys, Laimutis Sėdžius, Julius Tamošiūnas. Vakaro scenarijaus autorius – Andrius Vaišnys, režisierius – Vytenis Pauliukaitis.
Benjaminas Kondratas – literatūrinės kraštotyros pradininkas Lietuvoje. Jis yra unikalios 12 knygų serijos „Kūrėjų pėdsakais“ autorius, redaktorius ir leidėjas savo lėšomis. „Kūrėjų pėdsakais“ – išsami Lietuvos regionų literatūrinės kraštotyros serija, skirta mūsų šalies regionų ir atskirų vietovių literatūriniam paveldui. B. Kondrato parengta serija prikelia iš užmaršties nenaudotus originalius šaltinius ir faktus apie Lietuvos kultūros ir meno kūrėjus.
Nuo 1956 m. B. Kondratas spaudoje paskelbė apie 400 darbų kultūros, kalbos, literatūros, didaktikos ir kitais klausimais, iš jų apie rašytojus – 270. Laureatas dirba ir kaip kalbos redaktorius, yra parengęs atsiminimų knygas, monografijas, kūrybos rinkinius, parengė ir išleido „Lietuvių kalbos taisykles“.
Yra Žmonių, kurių nesupranti. Ne dėl to, kad nesistengi. Tiesiog jie nesuprantamai aukščiau visko, kas mus šiandien veja, supa, spaudžia, gundo, klupdo…
Ačiū Mokytojau, kad kažkada, prieš tris dešimtis metų, į mano gyvenimo kuprinę įdėjote ne tik lietuvių kalbos taisykles. Jūs įdėjote neapsakomai daugiau: meilę mūsų kalbai, meilę ir atsidavimą Lietuvai, beribį poreikį žygiams ir krašto pažinimui, fotografijai, sąžiningumą, atjautą kitam, aistrą darbui ir dar daug visko, kas mano ir klasiokų kuprines daro lengvai nešamas…
Su meile Jums.
Vilniaus 40’tos vidurinės mokyklos mokiniai, kurie lankė (net kartais pabėgdavo) Jūsų pamokas, fotografijos būrelį (kuriame patys ryškindavome juosteles, darydavome nuotraukas), turizmo būrelį (dviračiais, pėsčiomis, slidėmis pažinome Lietuvą ir ne tik !)