Gyvybės draudimo bendrovės „Bonum Publicum“ užsakymu atliktas gyventojų tyrimas apie lėšų kaupimą ateičiai atskleidė, kad pinigus šiam tikslui įvairiais būdais kaupia 56 proc. tyrimo dalyvių.
Dauguma taupančiųjų pripažino, kad pasitaiko atvejų, kai jie kaupiamas lėšas išleidžia nenumatytiems ar netikėtiems pirkiniams.
Ateičiai taupo tik dalis
Tyrimo rezultatai parodė, kad 56 proc. gyventojų taupo lėšas savo ateičiai – trečdalis iš jų tai daro reguliariai, o kiti – nereguliariai. Dažniausiai lėšos kaupiamos banko ar indėlio sąskaitose – taip kaupia 74 proc. respondentų, 48 proc. apklaustųjų taupo grynuosius pinigus, o 23 proc. – renkasi kaupti sudarę gyvybės draudimo sutartį. Dar 9 proc. atsakė investuojantys į nekilnojamąjį turtą, į vertybinius popierius tiesiogiai investuoja tik 2 proc. apklaustųjų.
„Tyrimas atskleidė, kad 44 proc. gyventojų netaupo nei savo ar vaikų ateičiai, nei papildomai pensijai gauti, nei nenumatyto nedarbingumo atvejams ar kitiems svarbiems dalykams. Mano nuomone, viena iš priežasčių, kodėl netaupoma, yra ta, kad šie žmonės pasitiki ne savimi, o valstybe, kuri jais pasirūpins“, – pastebi bendrovės direktorė Rasa Vasilienė-Vasiliauskienė.
Trūksta drausmės taupant
Tyrimo duomenimis, net ir tie gyventojai, kurie taupo ateičiai, ne visada laikosi savo plano ir išleidžia kaupti skirtus pinigus. Dauguma – 88 proc. taupančiųjų – pripažino, kad pasitaiko atvejų, kai jie išleidžia ateičiai kaupiamas lėšas nenumatytiems ar netikėtiems pirkiniams. Dažniau tai nutinka moterims ir jauniems, 18–35 m. gyventojams bei miestiečiams.
Tyrimą atliko visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“ 2015 m. liepos mėnesį. Tyrime dalyvavo 719 šalies gyventojų nuo 18 iki 55 metų amžiaus.
Ką čia bepostringautu Rasa Vasilienė-Vasiliauskienė, faktas yra tik tai, kad tie 44% apklaustų žmonių netaupo ne todėl, kad pasitiki valstybe (valstybe pasitikėti gali tik idiotai), o todėl, kad vos suduria galą su galu ir taupyti tiesiog nėra iš ko.
Taupyti spalvotus popierėlius ar skaičiukus bankų kompiuteriuose yra tiek pat prasminga kaip ir taupyti sniego gniūžtes ar medžių lapus.