
Gruodžio 12 d.Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Seimui pateikė Visuomenės informavimo įstatymo pataisas kuriomis siekiama užtikrinti nacionalinį saugumą ir apginti visuomenę nuo priešiškos propagandos ir dezinformacijos, – pranešė Prezidentės spaudos tarnyba (PST).
„Kasdien susiduriame su naujomis informacinio karo atakomis. Jų taikiniai – mūsų žmonės. Jiems brukamas nepasitikėjimas savo valstybe, istorija ir kariuomene, naryste Europos Sąjungoje ir NATO. Konstitucija įpareigoja apsaugoti Lietuvos informacinę erdvę. Šiame kare negalime būti beginkliai“,
– apie šių pataisų priėmimo būtinybę Lietuvos Prezidentė.
Šiomis pataisomis siūloma įvesti naujas ir, kaip teigiama PST pranešime, efektyvias baudas, atitikties nacionaliniam saugumui procedūrą, galimybe teisme ginti viešąjį interesą ir išplečiamos Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (LRTK) pareigos ir atsakomybė.
Už karo propagandą, raginimus keisti konstitucinę santvarką, kėsintis į šalies suverenitetą siūloma skirti baudą iki 3 proc. metinių transliuotojo pajamų. Tokio paties dydžio baudos gali būti taikomos ir retransliuotojams už televizijos programų, keliančių grėsmę Lietuvos valstybingumui, pakartotinį rodymą.
Įstatymo projekte siūloma nustatyti transliuotojų ir retransliuotojų atitikties nacionaliniam saugumui procedūrą ir įtvirtinti LRTK pareigą atsisakyti išduoti licenciją, uždrausti veiklą teismo keliu ar pasipriešinti akcijų perleidimui.
Prokurorui, valstybės institucijoms bei visuomenės informavimo srityje veikiančioms asociacijoms suteikiama galimybė teisme ginti viešąjį interesą tuo atveju, jei LRTK nepaisytų raginimo užkirsti kelią karo propagandos ir grėsmę Lietuvos valstybingumui keliančios informacijos skleidimui.
Įstatymo pataisos leis ir kiekvienam gyventojui kreiptis į atsakingas institucijas su prašymu užkirsti kelią draudžiamos informacijos skleidimui.
Teigiama, kad galiojantis retransliuotojų veiklos reguliavimas neatitinka ES teisės, todėl pataisomis siūloma atsisakyti retransliavimo ne radijo dažniais licencijų. LRTK paliekama teisė stabdyti, naikinti transliavimo licencijas, taip pat uždrausti vykdyti nelicencijuojamą veiklą teismo keliu.
Informacinės erdvės apsaugos priemonių imasi ir Latvija bei Estija. Griežtos bausmės dėl transliavimo ir retransliavimo tvarkos pažeidimų taikomos daugelyje Europos Sąjungos šalių.
Parengta pagal Prezidentės spaudos tarnybos pranešimą
Labai gerai. Palaikau.
Dar pravartu pamąstyti apie baudas už karo kurstymą, santvarkos keitimo propogavimą ar panašių veikų skatinimą tinklaraščiuose (pvz. bloguose, kuriuose lankosi per diena daugiau nei 1000 skirtingų lankytojų per dieną). Kažin ar karo kurstytojai per telika leis savo propogandą, kai yra internetas, kuris tai leis padaryti gerokai greičiau ir slapčiau.