Rytoj, spalio 15 d. – pasaulinę krūties dieną – pasitikrinti dėl krūties vėžio Lietuvos moteris ragins Lietuvos medicinos studentų asociacijos nariai, Seimo Sveikatos komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė ir Nacionalinio vėžio instituto specialistai.
Spalis – kovos su krūties vėžiu mėnuo – skirtas priminti apie galimą grėsmingą ligą. Jeigu niekada netyrėte krūtų – tai puikus laikas pradėti. Kitoms – priminimas stebėseną tęsti.
8.30–9.00 LR Seime vyks akcija „Rožinis kaspinas primena“
11.00–12.00 DELFI konferencijoje dalyvaus NVI onkologės dr. Rūta Briedienė ir dr. Daiva Gudavičienė.
„Ketvirtadalis Lietuvos moterų, 2011 m. susirgusių krūties vėžiu, dar neturėjo 50-ies, – sako Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė. – Tai iš tiesų didžiulė valstybinio svarbumo problema, nes šioms socialiai aktyvioms, dar vaikų iki galo neužauginusioms jaunoms moterims mes turime užtikrinti ir kuo ankstyvesnę diagnostiką, ir gydymo kokybę bei prieinamumą, ir, neabejotinai, gyvenimo kokybę po gydymo.“
Tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje krūties vėžys išlieka neabejotinai didele problema, nuolat užimanti pirmąsias statistinės lentelės eilutes. Kaip kovoti su krūties vėžiu – ši problematika labai intensyviai tiriama ir analizuojama visame pasaulyje. Dėl to, kad ypač svarbi ankstyvoji diagnostika, nuomonė yra viena – kuo anksčiau diagnozuojame krūties vėžį, tuo geresnių gydymo rezultatų galime tikėtis.
„Krūties vėžio prognozė gana gera, palyginti su kitų piktybinių navikų, – sako Nacinalinio vėžio instituto gydytoja onkologė dr. Daiva Gudavičienė. – Dėl ankstyvesnio ligos diagnozės nustatymo, dėl plataus mamografinių tyrimų ir patikros programų įdiegimo, dėl taikomo efektyvaus gydymo Lietuvoje gerėja, žinoma, ne taip sparčiai, kaip norėtųsi, krūties vėžiu susirgusiųjų išgyvenamumas.“
„Atrankinės moterų patikros dėl krūties vėžio programos tikslas – sumažinti mirtingumą nuo krūties vėžio, – sako dr. R. Briedienė. – Lietuvoje mamografinė patikra atliekama 50–69 metų amžiaus moterims kas 2 metus. Tačiau krūties vėžiu serga ir moterys iki 50 metų. Tai turėtų atsiminti kiekviena moteris. Tikimės ir didesnio šeimos gydytojų budrumo.“
2011 m. Lietuvoje krūties vėžys buvo diagnozuotas 1541 moterų.
Jaunų moterų, nuo 30 iki 54 metų, grupėje krūties vėžys išlieka dažniausia onkologine liga.
Tik 65,9 proc. naujų krūties vėžio atvejų liga diagnozuojama ankstyvųjų stadijų.
Apie 500 moterų į gydytojus kreipiasi jau ligai pažengus.