Rugpjūčio 12 d. Vilniaus Katedros aikštėje iškilmingai paminėtas vienas reikšmingiausių Lietuvos partizaninės kovos įvykių – 1945 metų rugpjūčio 6–12 d. vykęs Žuvinto-Palių mūšis.
Renginys, kurį organizavo Lietuvos kariuomenė kartu su Lietuvos Valdovų rūmais, taip pat skirtas partizaninės kovos prieš sovietinį okupacinį režimą Lietuvoje pradžios 70-osioms metinėms paminėti.
Minėjimo renginyje aikštėje greta stojo kariai su partizanų uniformomis ir partizanų tradicijas tęsiantys „žaliukai“ – Specialiųjų operacijų pajėgų kariai, taip pat dalyvaus kitų kariuomenės pajėgų ir padalinių kariai.
Renginio metu buvo skaitomi liudininkų prisiminimai, mūšio ir jame dalyvavusių partizanų atminimą kariai pagerbė pakeldami Lietuvos istorinę vėliavą ir istorinio pabūklo šūviais. Kariai taip pat pademonstravo specialią defile programą.
1945 m. rugpjūčio 6–12 d. stambios sovietų pajėgos, panaudodamos šarvuotą techniką ir aviaciją, apsupo partizanus Žuvinto-Palių apylinkėse. Partizanai įsitvirtino pelkėtose ežerų salose ir atrėmė visus savaitę trukusius okupacijų pajėgų mėginimus juos šturmuoti valtimis. Vienas partizanų būrys užsimaskavo Žuvinto ežero saloje ir tyliai laukė, kol NKVD kareiviai atplauks. Naktį priešai priartėjo iki partizanų 30–40 metrų, tada lietuviai atidengė ugnį. Priešo pusėje kilo panika – valtys grimzdo dugnan. Galiausiai naktį partizanai išsiskirstę mažomis grupelėmis pasitraukė iš apsupties.
2014 m. Lietuvos kariuomenė ir Lietuvos didžiosios kunigaikštystės Valdovų rūmai bendrais renginiais mini svarbius įvairių laikotarpių šalies istorijos įvykius. Tai trečiasis renginys šiais metais, šiemet taip pat dar planuojama paminėti Oršos ir Mėlynųjų vandenų mūšius.
httpv://youtu.be/pbLH7rqGI_A