Tai 2011 m. Vilniaus universiteto įsigyto ir Taikomųjų mokslų institute paleisto naujo MOCVD reaktoriaus darbo rezultatas. Proveržio apšvietimo srityje siekiama vykdant naują europinį mokslo projektą, kuriam vadovauja Dandi universitetas (Škotija).
11,8 milijonų eurų vertės NEWLED projektu skatinamas naujos kartos baltų šviestukų (angl. LED), daug efektyvesnių nei šiandien naudojamos apšvietimo lempos, kūrimas.
Apskaičiuota, kad sėkmės atveju efektyvūs balti šviestukai smarkiai sumažins bendrą energijos suvartojimą ir CO2 išsiskyrimą.
„Apšvietimo lempos pasižymi ganėtinai mažu efektyvumu ir net geriausių baltų šviestukų efektyvumas šiandien tesiekia 25 proc.“, – sako profesorius Edikas Rafailovas, NEWLED projekto koordinatorius iš Dandi universiteto.
„Mūsų tikslas – sukurti daug efektyvesnius (iki 50–60 proc.) baltus šviestukus. Jeigu tai pavyktų ir būtų pradėta plačiai taikyti, galėtume sutaupyti daugybę energijos. Šiais šviestukais būtų galima lengviau valdyti ir patį apšvietimą, jo skaistį bei spalvą“.
NEWLED projektas sieks gerokai sumažinti naujų šviestukų gamybos bei veikimo sąnaudas stebint ir optimizuojant gamybos procesą.
Būkite atsargūs su taip vadinamais “mokslo populiarinimo “straipsniais.
Juk šiame straipsnyje jūs nesužinojote nieko konkretaus išskyrus tai kad Edikas Rafailovas yra profesorius.
Tokia tėra pranešimo esmė.
Na taip, minimi konkretūs skaičiai: 50-60 proc.siekiamas efektyvumas. Bet tam kad tai pasiekti – reikalingos
teorinės prielaidos. Antraip siekti būtų galima ir 70-80 proc. ir netgi dar daugiau. O kodėlgi ne. Taigi…apie teoriją
ir prielaidas nė žodžiu neužsiminta.
Neprasmingi straipsniai irgi turi prasmę.
p.s.
Tai pats pats pirmasis mano komentaras internete. Iškentėjau nepasisakęs labai dramatiškomis ir svarbiomis
mūsų tautai temomis, bet viskam yra ribos.
Prašau maloningąjį skaitytoją man atleisti.
“Teorinės prielaidos” tokios, kad šviesos diodų našumas gali būti ir 100 procentų. Ar netgi daugiau – t.y. šviesos diodai gali siurbti šiluminę energiją iš aplinkos.